Afşin

Afşin, Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.Merkez nüfusu 42.296 kişidir. Tüm ilçe nüfusu-beldeleri ve köyleri de dahil olarak- 84.244 kişidir.

AFŞİN (Haydar bin Kavus);

Türk asıllı Abbasi kumandanı. Orta Asya’da Uşrusana’da doğmuş olup, doğum tarihi bilinmemektedir. Kan davası yüzünden Horasan’a oradan da Bağdat’a geldi. İslamiyeti kabul ederek Abbasi halifesinin hizmetine girdi ve Haydar ismini aldı.

Me’mun 822-823 (H. 207) senesinde Ahmet bin Ebu Halid kumandasındaki halifelik ordusunu, Afşin’in rehberliğinde, Türkistan’da Semerkand ile Fergana arasındaki Türklerle meskun bir bölge olan Uşrusana’ya gönderdi. Halifelik ordusunun Uşrusana’ya geldiğini gören halk, endişe içine düştü. Ancak Afşin’in babası ve kardeşi Müslüman olunca, halkın çoğu İslamiyeti kabul etti. İslamiyetin getirdiği yaşayış şekli halk arasında hızla yayıldı.

Babasının vefatından sonra Haydar bin Kavus (Afşin), Uşrusana valisi oldu. Bölgede İslamiyetin yayılmasına çok hizmet etti. Bu hizmeti Halife Me’mun tarafından takdir edilerek, kendisine halifelik ordusunda vazife verildi. Afşin, 830 senesinde Aşağı Mısır’daki Berka, El-Beşarud, El-Biyame ve El-Huf şehirlerindeki isyanları bastırdı.

Afşin, Mu’tasım zamanında da Abbasi halifeliğine isyan eden siyasi ve dini maksadlı asi ve bagileri cezalandırmak için vazifelendirildi. İran ve Azerbaycan’daki hürremiyye sapıkları, Babek’in başkanlığında isyan etmişlerdi. 816 senesinden beri isyan halinde olan Babek Hürremi üzerine gönderildi. Uzun çarpışmalarından sonra Babek’i yendi. Babek, 838’de yakalanarak idam edildi.

Halife Mu’tasım da, Afşin’i murassa, tac, hil’at ve külliyatlı mikdarda para ile mükafatlandırarak Sind Valiliğine tayin etti. Büyük itibar kazanan Afşin’in halifelik ordusundaki kumandanlık mevkii birinci dereceye yükseldi.

838’de Mu’tasım’ın Anadolu seferine katıldı. Amuriye savaşında ordunun sağ kanadına kumanda ederek zafer kazanılmasında büyük rol oynadı.

Afşin, Amuriye seferinden sonra, Sind valiliğine devam etti. Halife Me’mun ve Mu’tasım devirlerinde askeri muvaffakiyetler kazandı. Başta halife olmak üzere, devlet erkanı, ahali ve askerler arasında itibarı arttı. Ancak bazı şikayetler üzerine 840 senesinde mahkemeye verildi. Uyun’da bir yıla yakın hapis yattı. Hapis hayatı onu çok yıprattı. 841 senesinin ilkbaharında hapishanede vefat etti.

Haritası

Afşin koordinatları: 38.244400, 36.911900

Diğer anlamları

Afşin

Kahramanmaraş iline bağlı ilçelerden biri.

Afşin

(Türkçe) Erkek ismi - Zırh, silah. Afşin bey Selçuklu komutanı. ( XI. yy.). Gümüştigin'le birlikte Anadolu savaş­larına çıktı. Malatya'da Bizans ordula­rını yendi. Marmara kıyılarına kadar ilerledi (1079).

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  emeğiniz için teşekkürler www.afsin.tk

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba ben bu sene afşin MYO yu kazandım ama afşin hakkında hiç bi bilgim yok bana yardımcı olursanız sevinirim( afşin de yaşam nasıl ) inşallah pişman olmam burayı yazdığım için

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  butun afsınlı hemserılerıme arabıstandan selamlar hersey gonlunuzce olsun

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  artık afşin eski afşin değilki insanları gibi doğasıda değişmiş

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Deli Hüseyin derlerdi ona.İri yarı insan azmanı kendi kendine konuşarak kahırlı kahırlı yürürdü.Kışın günü yarı çıplak, yalın ayak gezerdi.Üşümezdi sanki.Hele birinde, malum organı iki taşın arasında bir dövüşü vardı ki çok dramatikti."Ulan namıssız ,nedir senin elinden çektiğim ha "diyerek adeta bir felsefe yapıyordu.İnsanın başına gelen bin türlü belanın en az dokuz yüzünün bu mevzudan kaynaklandığını öğretir gibiydi.Çocuktuk Efsus ilkokulunun bahçe duvarında kanlar içinde kalan deli hüseyine hem korku hem acımayla karışık bakakalmıştık.Deli Hüseyin hala vuruyordu ....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Bir teselli ver,bir teselli ver... şarkısı boğuk ve damardan çalarken sinemanın anfisinden,Katiboğlu dudağından hiç düşürmediği cıgarasıyla ne kadar da mağrurdu.Anlayamadığım bu şarkıları söylese söylese katiboğlu söylerdi o boğuk sesiyle;ama adam sahte biletle içeriye kaçacağını düşündüğü çocukları engellemek için cendermelik yapıyordu kapıda.ee nasıl oluyordu da hem aynı anda şarkı söylüyor hem de malkoçoğluna bilet kesiyordu.Bizler bir avuçluk canıyla yolsuz yolsuz o büyülü dünyay girebilmek için bir tanıdık bulup para istemek için sabırsızlanıyorduk.Hatta birinde şimdilerde mebbus olan arkadaşım durduyla aslan amcaya rastlamış esaslı bir harçlık koparmıştık.Durdu kardeş unutma bu kıyağımı.Neyse dalmıştık sinemaya,ah türkan şorayın burnu ameliyatsızdı o zamanlar..Her şey iyi güzeldi de baş belası hocaların sinema kontrolü yok muydu.Ana!muharrem hocayı da başta matematikçilerin önde gideni,yanında mustafa demir,muharrem tüten ( yaşıyor mu acaba allah selamet versin )fellik fellik öğrenci arıyorlardı.yakalandık...kulağımızdan tutup dışarı çıkardılar.bir güzel de sopaladılar.Dayağa mı yanarsın,filme bakamadık ona mı,kös kös döndük bekar evine...odun yok kömür yok.Cafer hoca cimrinin teki bir kıymık odun vermez.Olum gidin belediyenin önünden çalın,dedi.biz de öyle yaptık.ah afşin hırsızlığı bile güzeldi.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  AŞIK YENER VARDI BİR DE...EN SON BEYOĞLU ÖĞRETMEN EVİNDE KARŞILAŞMIŞTIK.AŞKI VE ONURU TAŞIYORDU BAKIŞLARINDA,AH NEYLERSİN YAŞLILIK HEPİMİZİN BAŞINDA.O ARA "KIZ SEN İSTANBULUN NERESİNDENSİN"ŞİİRİ ŞARKI YAPILMIŞ EPEYCE DE BİR TELİF ALMIŞTI.KEYFİ YERİNDEYDİ.KABAKLIYI SORDU ,HAS ARKADAŞIYDI..HOŞ BU AŞIK KISMININ ARKADAŞLIĞI BİRAZ DA HOVARDALIKTAN GEÇERDİ AMA OLSUNDU.AMA EN ÇOK DİRGENİN İSAYI SEVİYORDU.DİRGEN İSA BAŞKADIR DİYORDU.BABAM BUNA BİRAZ İÇERLİYORDU,HALBUKİ TANIRDA ÇOCUKLUKLARI BERABER GEÇMİŞ,BERABER KIZ SEVMİŞ,BERABER ASKERE GİTMİŞLERDİ.OYSA AŞIK ,HAYIR AĞA DİYORDU,O MEMLEKETTE BİR DİRGEN ALİ TANIRIM BİR DE ONUN EN KÜÇÜK OĞLU DİRGEN İSA...NE VAKİT BİR ARAYA GELSELER AVŞARDAN, DADALOĞLUNDAN,YAZICIOĞLUNDAN DEM VURURLARMIŞ.İSA ÇALAR AŞIK YENER SÖYLERMİŞ.HATTA MAHSUNİ BABANIN EN İDDİALI TÜRKÜLERİNİN "efendim dünyada bütün rezalet,yıllar yılı başımızda taç bizim/namussuzlar adam yer de marifet/gerçeği söylersek hemen suç bizim..."KENDİ BESTELERİ OLDUĞUNU, İLK DİRGEN İSAYA OKUDUĞUNU VE ONUN TAVSİYESİYLE MAHSUNİYE VERDİĞİNİ FİLAN ANLATTI.EN SON YAZDIĞI ŞİİRİ OKUDU BUNU DA ARİF SAĞ İSTİYORMUŞ,AMA BU DEHŞET BİR ŞEY.ZATEN BESTELENİNECE TÜRKÜ PATLADI:BAŞI DUMAN PARE PARE/YOL VER DAĞLAR YOL VER BANA...AŞIK YENER BİR GÖNÜL EHLİ,BİR KARACAOĞLAN BİR PİR.AMA BİZ AFŞİNLİLER ONU TANITABİLİYOR MUYUZ,DAHA ACISI AFŞİNLİ NE KADAR TANIYOR AŞIK YENERİ?MAHSUNİYİ HACIBEKTAŞ İLÇESİNE KAPTIRDIĞIMIZ GİBİ SAHİP ÇIKAMADIĞIMIZ GİBİ ,AŞIK YENERİ DE KAPTIRACAĞIZ.HEMŞEHRİLER,ARKADAŞLAR DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM.MESELA MAHSUNİNİN ÇARŞI ORTASINA BİR HEYKELİNİ DİKSEK FENA MI OLUR.TARİH MAHSUNİYİ HAKLI ÇIKARDI "DEFOL GİT BENİM YURDUMDAN AMERİKA KATİL KATİL..."

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  butun afsınlı hemserılerıme selam arabbıstandan cagılhanlı

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Merhaba sayın Afşinliler.Benim yıllar önce Afşinli bir öğretmenim vardı,dünyalar tatlısı bir adamdı.Bize okumayı,yazmayı,edebiyatı kısacası insanlığı öğreten insandı.Kars imam hatip lisesinin çılgın meslek hocalarına inat alırdı bağlamasını vururdu mahsuniden ,pir sultandan..MEHMET BİNBOĞA hocamızı, öyle çok özlüyoruz ki onu..Akadaşlarla ne zaman biraraya gelsek hep o tılsımlı imam hatip günlerinden söz ederiz ve mehmet hocamızdan..Asya otelinde kalırdı,kırık dökük bir odada,ama canavar gibi bir tüp ocağı vardı,canımız sıkıldığında ara sıra yanına uğrar,maraş türküleri dinlerdik öğretmenimizden.bize ilkten şöyle kallavi bir çay demlerdi,malum imam kısmı çayı sever derdi.yirmi yıl var ki görmüyorum hocayı ,allah selamet versin.Nerdedir ,sağ mıdır ,sayrı mıdır? hocam bunları okursan beni lütfen ara .SELAMLAR.AVUKAT ERKAN ARAS ANKARA BAROSU

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  s.a bende afşimliyim afşinin tanır kasabasındanım o tanırda su nimetlerimizi degerlendiremiyoruz afşin olarak herkese hayırı ramazanlar diliyoruz

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  HERKEZE SLM ..GERÇEKTEN SİTE SÜPER AMA BİRAZDAHA GELİŞTİRİLEBİLİR..AMA EMEĞE SAYGI DUYALIM GÜZEL OLMUŞ.....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  slm bende dirgen isanın toruu sabıha yıllardır afşini ğörmuyorum cok özledım sağlıcakla

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben afşinde yaşıyorum arkdaşlarımız haklı artık doğası ziyaret yerleri köyleri herşey deyişti ve bunun kök sebebi amerikalılar türkiye illeri ilçeleri köyleri kasabaları herşey onlara özendi eski afşin nereye gitti?????

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  BUNU İYİ BİLİNKİ BENİM BİLDİGİM YİGİT İNSAN KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA KENDİ MİLLETİ İLE DEGİL DÜŞMANA CESARETİNİ VE YİĞİTLİĞİNİ GÖSTEREN ER KİŞİDİR.BİLDİĞİM KADARI İLE DİRGEN ALİ VE DİGERLERİ BU YILLAR ARASINDA YAŞAMIŞ İNSANLAR.YİGİTLİĞİNİ KİME GÖSTERMİŞ İKİ MAZLUMU EZMİŞ SONRADA YİĞİDİZ DEMİŞLER. HELE BİR GEL DÖKEBİLİRMİSİN ALİ SEZAİ HOCANIN ELİNE SU SÜTCÜ İMAMIN VE DAHA NİCE BİLMEDİĞİM ASLAN YÜREKLİ YİĞİTLER VARKEN LÜTFEN BUNLAR YİĞİT DİYEREK BİZE YUTTURMAYIN

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba afşin,liler benirfan 2.senedir maalesef afşinimigöremiyorum site iyiolmuş gerçekten

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  afşin güzel bir yer fakat değerini bilmiyorlar bunun içinde eski afşin in yerini şimdiki afşin asla tutmaz bundan sonrada tutmayacak saygılarımlas kral sevinli

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  herkes dıyorkı afsın nereye gıttı ne oldu ne olacak dıyor ama kımse bırsey yapmıyor ne yapıyorsa kendı halkımız yapıyor emın olunkı bakın cok acık ornek suracıkta 2 tane dunyanın en gelısmıs termık santralı var ve bır tanesının ıscı kapasıtesı 3 bın ve 2 bın memur kadrosu var dıyerıde bukadar olmasada onunda bukadar calısanı vardır ama bakın bakalım kactanesı afsınlı kactanesı maraslı.bız elımızdekı ımkanları baskasının avuclarına bırakıyorz bırakın ıs ımkanını bız halkımızın ıcındekı secmenımızı bıle duzgunde secemıyoruz kımler geldı kımler gectı bu baskanlıktan ama kımse bırsey yapmadı yapmayacakta bu halk ubkadar cahhıl olduktan sora gelen yer gıden yer bu memleketı sorun hepımızde anlıcanız toplumsal dayanısma yok bu olmadından hep kaybettık edecezde..takı bu memleket batasıya kadar boyle devam edecek buna emınım

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Çocukluğumda bir çoğulhan vardı.Her evin en azından 500 metrekarelik bahçesi vardı. Benim yaşadığım evin 2000 metrekaresi, kaysı, elma ağaçları içinde geçen bir çocukluktan sonra İki kızımı bir apartman dairesinde 3 oda 1 salonda çocukluk anılarına çeşitlilik katamadanbüyüttüğüm için üzülüyorum.Memleketime sırtımı döndüm döneli apartman önlerinde arabalarını park edecek beton zemin bulan insanların sevincini görerek yaşıyorum. çoğulhandaki artık her yaprağının üzerindetermik santralin bir parmak isi bulunan bahçemizi özlüyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  emek veren veren herkese teşekkürler ellerinize sağlık

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben ukraynadan yazıyorum elınıze saglık hıc yokdan ıyıdır afsını tanıtıyosunuz tesekurler sıpasıba balsoy

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çok güzel olmuşda arkadaşım armutalanı köyününyerine arpa cukuru yazmışsınız her halde gözden kaçmış bunu düzeltirseniz daha güzel olacak teşekürler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  SELAMLAR ELİNİZE SAĞLIK AMA EMİRLİ GİBİ BİR KÖYÜ HARİTADA GÖREMEMEK BİZ ÜZDÜ GEGER DE GÖRÜNMÜYO EMİNİM DAHA İYİSİNİ YAPARSINIZ EKSİKLER FARK EDİLDİKÇE DAHA GÜZELLEŞECEKTİR İSTANBULDAN SEVGİ VE SAYGILAR ...... BY KENAN.....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  slm.çoğulhan kasabası bu haritda yok neden acaba?yoksa çoğulhan haritadan silindide bizim haberimiz mi yok!

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ayrandede gezilmeli bercenek yok olmus neyleyim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ördek köyü niye yok bizidemi silmişler yawwwwww

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  cagılhanın camısının mınaresıde gorunmuyor ne oldu kı acabaaa yınede az cok bı yerlerı gostermıs bu harıta ozellıkle koyler daha fazla gorunuyor

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  vay gozunu sevdıgımın B Santralı azmı emek verdık sana herkese selam ve saygılar Arabıstan CIDDE den ıbrahım DEMIR

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ordek koyunu soran kardes galıba av mevsımı basladıgından dolayı avcılr tarafından vurulmustur o yuzden harıtada gorunmemıs olabılır yasasın AFSIN ve AFSINLI ler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  slm ben ingiltereden ercene köyùmùn görùntulerini biraz daha netlestirin lütfen saygilar erceneli

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  afşinin güzelliklerini tanıtmaya daha çok emek gerek bence yinede elinize sağlık...

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  SELAMI ALEY KÜM SAYIN SİTE SAKİNLERİ VE AFŞİNİN YONTİCİLERİ SİZE SORU TAŞ KADIROLU KAC ADAM ALINMIŞ AFŞİNİN YERLİSİ CAMUR YAGIYOR YAGSIN AMA BİZİM İNSANIMIZ BİRAZ YARLANSIN

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  slm ben mustafa afsın yıgıtlerıyle mehurdur

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  selam afsın halkı norsun koyu herkese selamlar ben cuma tıkenlıastsubay ogrrr gorusmek uzereeeeeeeeeee altunelmaya slm

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bir yer

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çok güzel bir paylaşım sitesi ama geliştirilmeli sağlıcakla

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  rusya fatihi yetiş yazıyor rusyadan selam

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  GÜZEL AFŞİNİMİZİN EN ÖNEMLİ ŞAİRİ ALEMDARLI HAMİT KOCA DIR ONUN TORUNU OLMAKTAN GURURDUYORUM.ONUN EVLATLARINA İSE COK KIZIYORUM BÖYLE MANEVİYATI YÜKSEK BİR BABANIN BÖYLE BİRBİRLERİNDEN KOPUK EVLATLARI OLDUKLARI İCİN KENDİNİZE GELİN VE BABANIZA YAKIŞAN BİR EVLAT OLUN BİRBİRİNİZE SAHİP CIKIN DESTEK OLUN KÖSTEK DEYİL SİZE YAKIŞANDA BU OLUR

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  AFŞİNİMİN GÜZEL İNSANLARI HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGIYLA SELAMLIYOR YENİ YILIN ÖNCELİKLE İSLAM ALEMİNE GÜZEL VATANIMIZA VE TÜM HALKIMIZA ÖNCELİKLE SAGLIK ,MUTLULUK VE BAŞARI GETİRMESİNİ DİLİYORUM.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  yeşil afşinim yüzlerce il ve ilçe gezsem benimmn yeşil afşinim bambaşkaa selamlar

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afşin ilgili konular

 • Altaş

  Altaş - Ardahan ilinin köyü
 • Eshab-ı Kehf

  Eshab-ı Kehf, (``Mağara Arkadaşları``) İslam dininde kabul edilen bir olayın kahramanı bir grup insana verilen isim. İslam dinine göre bu ins
 • Acıpayam

  Acıpayam Türkiye'nin Ege Bölgesi'nin güneybatısında bulununan Denizli ilinin bir ilçesidir.
 • Kahramanmaraş

  Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesi yer alan ilin toprakları 27°11' ve 38°36' kuzey enlemleri ile 36°15' ve 37°42' doğu boylamları arasında yer al
 • Niksar

  Tokat il merkezine 60 km mesafede yer alan Niksar ilçesinin güneydoğusunda Reşadiye, kuzeybatısında Erbaa, güneyinde Almus, güneybatısında T
 • Kahramanmaraş coğrafi bilgiler

  Fiziki yapıKahramanmaraş ili topraklarının % 60’ı dağlarla, % 24’ü plato ve yaylalarla ve % 16’sı ovalarla kaplıdır. Dağl
 • Kahramanmaraş ekonomisi

  Kahramanmaraş ekonomisi tarıma ve tarıma dayalı imalât sanâyii ile ticârete dayanır. Faal nüfûsun % 80’i tarım, ormancılık, hayvanc
 • Kahramanmaraş ilçeleri

  Kahramanmaraş’ın biri merkez olmak üzere on ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 360,481 olup, 228.129’u ilçe
 • Kahramanmaraş tarihi eserler

  Kahramanmaraş tabiî güzellikleri ve târihî eserleri çok olan bir ilimizdir. Fakat târihî eserlerden çok az bir kısmı kullanılır vaziyette
 • Türkiye'de Madencilik

  Türkiye, maden çeşitliliği bakımından zengin bir ülkedir. Günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden sadece 13’ünün Türki
Afşin
Afşin