Afşin

Afşin, Kahramanmaraş ilinin bir ilçesidir.Merkez nüfusu 42.296 kişidir. Tüm ilçe nüfusu-beldeleri ve köyleri de dahil olarak- 84.244 kişidir.

Afşin

AFŞİN (Haydar bin Kavus);

Türk asıllı Abbasi kumandanı. Orta Asya’da Uşrusana’da doğmuş olup, doğum tarihi bilinmemektedir. Kan davası yüzünden Horasan’a oradan da Bağdat’a geldi. İslamiyeti kabul ederek Abbasi halifesinin hizmetine girdi ve Haydar ismini aldı.

Me’mun 822-823 (H. 207) senesinde Ahmet bin Ebu Halid kumandasındaki halifelik ordusunu, Afşin’in rehberliğinde, Türkistan’da Semerkand ile Fergana arasındaki Türklerle meskun bir bölge olan Uşrusana’ya gönderdi. Halifelik ordusunun Uşrusana’ya geldiğini gören halk, endişe içine düştü. Ancak Afşin’in babası ve kardeşi Müslüman olunca, halkın çoğu İslamiyeti kabul etti. İslamiyetin getirdiği yaşayış şekli halk arasında hızla yayıldı.

Babasının vefatından sonra Haydar bin Kavus (Afşin), Uşrusana valisi oldu. Bölgede İslamiyetin yayılmasına çok hizmet etti. Bu hizmeti Halife Me’mun tarafından takdir edilerek, kendisine halifelik ordusunda vazife verildi. Afşin, 830 senesinde Aşağı Mısır’daki Berka, El-Beşarud, El-Biyame ve El-Huf şehirlerindeki isyanları bastırdı.

Afşin, Mu’tasım zamanında da Abbasi halifeliğine isyan eden siyasi ve dini maksadlı asi ve bagileri cezalandırmak için vazifelendirildi. İran ve Azerbaycan’daki hürremiyye sapıkları, Babek’in başkanlığında isyan etmişlerdi. 816 senesinden beri isyan halinde olan Babek Hürremi üzerine gönderildi. Uzun çarpışmalarından sonra Babek’i yendi. Babek, 838’de yakalanarak idam edildi.

Halife Mu’tasım da, Afşin’i murassa, tac, hil’at ve külliyatlı mikdarda para ile mükafatlandırarak Sind Valiliğine tayin etti. Büyük itibar kazanan Afşin’in halifelik ordusundaki kumandanlık mevkii birinci dereceye yükseldi.

838’de Mu’tasım’ın Anadolu seferine katıldı. Amuriye savaşında ordunun sağ kanadına kumanda ederek zafer kazanılmasında büyük rol oynadı.

Afşin, Amuriye seferinden sonra, Sind valiliğine devam etti. Halife Me’mun ve Mu’tasım devirlerinde askeri muvaffakiyetler kazandı. Başta halife olmak üzere, devlet erkanı, ahali ve askerler arasında itibarı arttı. Ancak bazı şikayetler üzerine 840 senesinde mahkemeye verildi. Uyun’da bir yıla yakın hapis yattı. Hapis hayatı onu çok yıprattı. 841 senesinin ilkbaharında hapishanede vefat etti.

Afşin

Kahramanmaraş iline bağlı ilçelerden biri.

Afşin

(Türkçe) Erkek ismi - Zırh, silah. Afşin bey Selçuklu komutanı. ( XI. yy.). Gümüştigin'le birlikte Anadolu savaş­larına çıktı. Malatya'da Bizans ordula­rını yendi. Marmara kıyılarına kadar ilerledi (1079).
slm ben mustafa afsın yıgıtlerıyle mehurdur
çok güzel olmuşda arkadaşım armutalanı köyününyerine arpa cukuru yazmışsınız her halde gözden kaçmış bunu düzeltirseniz daha güzel olacak teşekürler
Merhaba sayın Afşinliler.Benim yıllar önce Afşinli bir öğretmenim vardı,dünyalar tatlısı bir adamdı.Bize okumayı,yazmayı,edebiyatı kısacası insanlığı öğreten insandı.Kars imam hatip lisesinin çılgın meslek hocalarına inat alırdı bağlamasını vururdu mahsuniden ,pir sultandan..MEHMET BİNBOĞA hocamızı, öyle çok özlüyoruz ki onu..Akadaşlarla ne zaman biraraya gelsek hep o tılsımlı imam hatip günlerinden söz ederiz ve mehmet hocamızdan..Asya otelinde kalırdı,kırık dökük bir odada,ama canavar gibi bir tüp ocağı vardı,canımız sıkıldığında ara sıra yanına uğrar,maraş türküleri dinlerdik öğretmenimizden.bize ilkten şöyle kallavi bir çay demlerdi,malum imam kısmı çayı sever derdi.yirmi yıl var ki görmüyorum hocayı ,allah selamet versin.Nerdedir ,sağ mıdır ,sayrı mıdır? hocam bunları okursan beni lütfen ara .SELAMLAR.AVUKAT ERKAN ARAS ANKARA BAROSU
emek veren veren herkese teşekkürler ellerinize sağlık
SELAMI ALEY KÜM SAYIN SİTE SAKİNLERİ VE AFŞİNİN YONTİCİLERİ SİZE SORU TAŞ KADIROLU KAC ADAM ALINMIŞ AFŞİNİN YERLİSİ CAMUR YAGIYOR YAGSIN AMA BİZİM İNSANIMIZ BİRAZ YARLANSIN
afşin güzel bir yer fakat değerini bilmiyorlar bunun içinde eski afşin in yerini şimdiki afşin asla tutmaz bundan sonrada tutmayacak saygılarımlas kral sevinli
ayrandede gezilmeli bercenek yok olmus neyleyim


Yanıtlar