affedilmeyen

''Affedilmeyen'' (İngilizce: ''Unforgiven''), Clint Eastwood'un yönettiği ve

Affedilmeyen

Affedilmeyen (İngilizce: Unforgiven), Clint Eastwood'un yönettiği ve David Webb Peoples'ın senaryosunu yazdığı 1992 Amerikan yapımı Western tarzı sinema filmidir. Yıllar önce silahlarını kaldırıp çiftçiliğe dönen yaşlı haydut ve katil William Munny'nin son bir iş daha kabul etmesiyle başına gelenleri konu alır. Şiddetin çirkin yönlerini ve Eski Batı miti ile yüzleşen bir kara Western olan filmin başrolünde Eastwood, yan rollerinde Gene Hackman, Morgan Freeman ve Richard Harris yer almaktadır.

Eastwood, filmi vefat eden yönetmenleri ve mentorları Don Siegel ve Sergio Leone'ye adamıştır. En İyi Film, En İyi Yönetmen, Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu (Hackman) ve En İyi Kurgu olmak üzere dört dalda Oscar Ödülü kazandı. Eastwood kendi performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildi ama ödülü Kadın Kokusu filmindeki performansıyla Al Pacino kazandı.

Affedilmeyen, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verildi. Amerikan Film Enstitüsü'nün hazırladığı AFI'nın 100 Yılı... 100 Film listesinde 1998'de 98., 2007'de 68. sırada yer aldı.

Cimarron (1931) ve Kurtlarla Dans (1990) filmlerinden sonra En İyi Film dalında Oscar kazanan üçüncü Western tarzı filmdir.

KonusuBig Whiskey, Wyoming'de, Strawberry Alice (Fisher) önderliğindeki bir grup fahişe, Delilah Fitzgerald (Levine) adlı fahişenin yüzünü kesen Quick Mike (Mucci) and "Davey-Boy" Bunting (Campbell) adlı kovboyları öldürebilene 1.000 dolar ödül vereceklerini ilan ederler. Bu durum, kasabanın şerifi Little Bill Daggett'ı (Hackman) kızdırır. Eski bir silahşör olan Little Bill, şimdilerde kasabasında silah ve suçlulara müsade etmeyen saplantılı bir barış bekçisidir. Little Bill, işledikleri suça rağmen iki adama müsamaha gösterir.

Kilometrelerce ötede Kansas'ta, kendinden pek övünen Schofield Kid (Woolvett) adlı genç adam, William Munny'yi (Eastwood) kovboyları öldürmeye ikna etmek için domuz çiftliğinde ziyaret eder. Gençliğinde acımasız ve soğuk kanlı bir katil olarak bilinen Munny, artık iki çocuk yetiştirmeye çalışan, alkol ve silah kullanmamaya yemin etmiş yaşlı bir dul adamdır. Munny, başlangıçta suikasta yardım etmeyi reddetse de çiftliğinde işler iyi gitmemektetir ve çocuklarının geleceği tehlikededir. Bir kaç gün sonra tekrar düşünür ve Kid'e yetişmek için yola koyulur. Yolda bir diğer emekli silahşör olan Ned Logan'ı (Freeman), eşini (Cardinal) isteksizce bırakmasına ikna edip yanına alır.

Wyoming'de ise, ödüle talip olan English Bob (Harris) adlı silahşör ve biyografisinin yazarı W. W. Beauchamp (Rubinek) Big Whiskey'ye gelir. Little Bill ve yardımcıları, Bob'u silahsızlandırdıktan sonra diğer suikastçılara ibret olsun diye vahşice döverler. Bob ertesi sabah kasabadan ayrılır. Little Bill'den duyduğu eski silahlı çatışma öykülerinden ve görünürde silahşör ruhunun iç işleyişine dair bilgili olmasından etkilenen Beauchamp, kasabada kalıp Bill hakkında yazmaya karar verir.

Bir yağmur fırtınasının ortasında kasabaya geç ulaşan Munny, Logan ve Kid, kovboyların yerini keşfetmek için genelevin de bulunduğu salona giderler. Yağmurda at üstünde hastalanıp ateşi çıkan Munny, Little Bill ve adamları yüzleşmeye geldiğinde salonda tek başına oturur haldedir. Munny'nin kim olduğuna dair hiçbir fikri olmayan Little Bill, üzerinde bir tabanca bulduktan sonra onu acımasızca döver ve sokağa atar. Üst kattaki fahişelerden "avans" almakta olan Logan ve Kid, bir arka pencereden dışarı kaçarlar. Üçlü, kasaba dışında bir ahırda tekrar toplanalıp Munny'yi sağlına kavuştururlar.

Üç gün sonra bir grup kovboyu pusuya düşürüp Bunting'i öldürürler ama Logan ve Munny için artık cinayet işlemeyi midelerinin kaldırmayacağı bellidir. Logan eve dönmeye karar verirken Munny ve Kid kovboyların çiftliğine baskına giderler. Kid, Quick Mike'ı helada pusuya düşürüp öldürür. Olay yerinden kaçtıktan sonra çok perişan bir halde olan Kid, daha önce kimseyi öldürmediğini itiraf eder ve silahşörlük hayat biçiminden vazgeçer. Little Sue (Frederick), ödülü vermek için Munny ve Kid'le buluşunca Logan'ın, Little Bill'in adamları tarafından yakalanıp işkence gördüğünü ve iki ortağının kimliğini ele verdikten sonra öldürüldüğünü öğrenirler. Kid, Munny ve Logan'ın ailelerine para ödülünü vermek için Kansas'a geri dönerken, Munny yarım şişe viski içtikten sonra Little Bill'den intikam almak için kasabaya doğru yol alır.

O gece, Logan'ın cesedi salonun dışında bir tabut içinde görüntülenir. İçeride Little Bill, Munny ve Kid'in izini sürmek için bir çete toplar. Munny içeriye yalnız girer ve derhal salon sahibi Skinny Dubois'i (James) öldürür. Bazı gergin diyaloglardan sonra çatışma başlar. Little Bill yaralanır ve yardımcılarının bir kısmı ölür. Munny, herkesin salonu terketmesini emreder ve Little Bill'i tabancasına ulaşmadan önce durdurur. Bill küfürler yağdırırken Munny son bir kurşunla işini bitirir. Munny, nihayet kasabadan ayrılmadan önce kasaba halkını uyarır. Logan düzgün bir şekilde gömülmezse veya fahişelerden herhangi birine zarar gelirse tekrar döneceğini söyler.

Kısa bir sonsözde, Munny'nin San Francisco'ya taşındığı ve kuru mal ticaretinde zenginleştiği yönünde söylentiler olduğu kaydedilir.

Oyuncular

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

affedilmeyen

Türkçe affedilmeyen kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. unforgiven, not forgiven, not pardoned

Affedilmeyen (Kerrar) sözleri

Kerrar tarafından albümünde söylenen Affedilmeyen adlı şarkının sözleri.

Bilmiyorsun, hüzünlerim tebessümümde gizli
Yıllar önce tattım onu, korktuğum ölüm değil ki
Öfkem ve neşem karışmış, her günüm çelişki
Ne kadar kolaymış; dedin "üzgünüm" ve bitti
Ağladığımı gören aynam ve gözbebeklerimdi
Âcizliğime kızdım, her damlada öfkeden delirdim
Işıklarım karardı ve her gölge senle gitti
Kâlbim can çekişti, dilerim ölmeden gelirsin
Ağır yaralı bir zamanda "canım" dedim, güvendim
Buraya kadarmış; yalan değil, gücendim
Dilerim mutlu olursun, dilerim gülersin
Ömründe geceysem eğer ben giderim, gün gelir
"Gül" deyip dikenleriyle saldırıp da ağlatır..
..bak herkesss... Bu deliyi kaldırımlar anlatır
Nedense yanımda yok ki bugün hiç kimse
Dostlarım gitti; sense aşkımı yalanladın..!

Affedilmeyen günahlarım beni benden alır
Getirip sana bırakır
Emânetim bu kâlp
Vasiyetimse okunamaz el yazısıyla bir aşktır...!!!

"Aşk" dediğin bi' kurşun, yürekte saplı hâlâ
Hayat bi' rus ruleti, elimde altı patlar..
Alırken şüphe, verirken tereddüttü her nefes..
Ölüm giyindim üstüme soyunup kaygılardan
Yolumuz aynı yerde kesişecekse bir zaman..
..yaşamak için bahanem olur; en az senin kadar
Vedâ edip sana çekildiğim şu köşemde..
..bi' damla alkol almasam da hiç ayık değil kafam!
Tütünle aram yok; bi'kaç ilâçtır avuntum..
Rüyâlarınla rûhu, bedeni esîr aldı bak uykum
Aylarca masallar anlattın; meğer ne safmışım!
Şunca zaman çocukça benimsin sandım, avundum
Aklımla, aşkımla oynadın ve deli çıkarttın
Yük oldum gâlibâ, her yokuşta beni bıraktın
Yine de seviyorum ve al işte, seninim artık
Dünyâları istemem! Bir seni ver, gerisi kalsın..!

Yanıtlar