--}}

Afganistan Bayrağı

Afganistan bayrağı dünya üzerinde var olan ülkeler içerisinde bayrağını en çok değiştiren ülke konumundadır. Bu sık değişikliğin nedeni olarak istikrarsızlık ve siyasi çekişmeler ilk başta ifade edilmektedir.

Afganistan`ın ulusal bayrağı 2002 - 2004 yılı arasında Afganistan`ı yöneten geçici hükumet tarafından tasarlanmıştır. 1930 - 1973 yılları arasında monarşi ile yönetilen dönemde kullanılan bayrağa oldukça benzeyen bayrağın eski tasarımdan farkı ortada bulunan amblemin üst kısmında bulunan şahadet yazısıdır. Bugün kullanımda olan bayrak 4 Ocak 2004 tarihinde kullanıma girmiştir.

Bayrak üç eşit genişlikte yatay şeritten oluşur. En üstte siyah, ortada kırmızı, altta yeşil renkleri olan bayrağın ortasında Afganistan`ın, ortasında mihrabı Mekke`ye dönük bir cami tasviri bulunan klasik armasıdır.

AltÇubuk |ad=Asya bayrakları |içerik= Afganistan · Azerbaycan · Bahreyn · Bangladeş · Birleşik Arap Emirlikleri · Butan · Brunei · Çin (Çin halk cumhuriyeti (Hong Kong · Makao) · Tayvan) · Doğu Timor · Endonezya · Ermenistan · Filipinler · Filistin · Gürcistan · Hindistan · Irak · İran · İsrail  · Japonya · Kamboçya · Katar · Kazakistan · Güney Kıbrıs Rum Kesimi · Kırgızistan · Kore (Güney Kore · Kuzey Kore) · Kuveyt · Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti · Laos · Lübnan · Maldivler · Malezya · Moğolistan · Myanmar · Nepal · Özbekistan · Pakistan · Rusya · Singapur · Sri Lanka · Suriye · Suudi Arabistan· Tacikistan · Tayland · Türkiye · Türkmenistan · Özbekistan · Umman· Ürdün · Vietnam · Yemen

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afganistan Bayrağı
Afganistan Bayrağı