Afrika Fransızcası

Afrika Fransızcası, 2006 istatistiklerine göre 31 Frankofon Afrika ülkesinde yaklaşık 115 milyon Afrikalının birinci veya ikinci dil olarak Fransızca konuşması sonucu oluşan dildir. Afrika dünyada en çok Fransızca konuşan nüfusa sahip olan kıtadır.

Afrika Fransızcası

Afrika Fransızcası bugün birçok insan tarafından konuşulur. 2006 istatistiklerine göre 31 Frankofon Afrika ülkesinde yaklaşık 115 milyon Afrikalı birinci veya ikinci dil olarak Fransızca konuşur. Afrika dünyada en çok Fransızca konuşan nüfusa sahip olan kıtadır.} La Francophonie dans le monde 2006-2007 published by the Organisation internationale de la Francophonie. Nathan, Paris, 2007 Fransızca Afrika'ya Fransa ve Belçika'dan sömürgeleştirme ile gelmiştir. Afrika Fransızca'sı konuşanlar şimdi Frankofon'un önemli bir parçasıdır.

Fransızca Afrika'da genellikle ikinci dildir, fakat Ríéunion veya Abidjan bölgesi, Cí´te d'Ivoire gibi bazı bölgelerde ana dil halini almıştır.} Le français í  Abidjan : Pour une approche syntaxique du non-standard by Katja Ploog, CNRS Editions, Paris, 2002 Bazı ülkelerde toplumun bazı sınıflarında birinci dil olarak kullanılır, mesela Tunus ve Fas'ta üst sınıfta, fakat genelde halk için sadece bir ikinci dildir.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar