Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi, 1974 yılında Anadolu Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulmuş, 1992 yılında ise Afyonkarahisar'da üniversite halini almıştır. Bir devlet üniversitesidir.

<b>Afyon Kocatepe Üniversitesi</b>

logo
Afyon Kocatepe Üniversitesi logo
Yirmi bir yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesinde 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır.

Afyon Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında Ege Üniversitesine bağlı Uşak Meslek Yüksekokulu, Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu üniversitemize bağlanmıştır. Ayrıca 1992 yılında Afyon il merkezinde Afyon Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyon'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Uşak'ta Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi kurulmuştur.

1993-1994 öğretim yılı başlamadan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının izniyle Afyon ilinin Dinar, Emirdağ, Sandıklı, Şuhut ilçeleri ve Uşak ilinin Banaz, Eşme, Karahallı ilçelerinde meslek yüksekokulu ile Uşak il merkezinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. 1994-1995 öğretim yılında Afyon'un Çay ve İscehisar ilçelerinde meslek yüksekokulu kurulmuştur. 1995-1996 öğretim yılında Sultandağı Meslek Yüksekokulu ve Uşak'ta Ulubey Meslek Yüksekokulu açılmıştır. 1996-1997 öğretim yılında Afyon'da Veteriner Fakültesinin yanı sıra Afyon Sağlık Yüksekokulu ve Uşak'ta kapatılan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun yerine Uşak Sağlık Yüksekokulu açılmıştır. 1998 yılında Afyon'da Tıp Fakültesi, Uşak'ta Sivaslı Meslek Yüksekokulu açılmıştır. 1999 yılında Afyon'da Devlet Konservatuvarı ve Uşak'ta Fen-Edebiyat Fakültesi, 2004 yılında Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur.

Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlı yeni fakülte, enstitü ve yüksekokullar kurulmasına ilişkin kanun 16 Ocak 2001 tarih ve 24289 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunla Afyon'da Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Uşak'ta ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi açılmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesinde halen 12 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 16 meslek yüksekokulu, ve 11 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizde Ağustos 2004 tarihi itibariyle 31 profesör, 30 doçent, 298 yardımcı doçent, 271 öğretim görevlisi, 28 okutman, 310 araştırma görevlisi ve 31 uzmandan oluşan toplam 999 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 556'dir.

Kampüsler Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Karahisari Kampusü, Uşak'ta da 1 Eylül Kampusü ve Halit Ziya Uşaklıgil Kampusü olmak üzere toplam beş kampuste eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rektörlük Birimleri, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yabancı Diller Yüksekokulu, Teknoloji Araştırma Geliştirme ve Eğitim Merkezi, Merkez Kütüphane Ahmet Necdet Sezer Kampusündedir.

Tıp Fakültesi, Afyon Meslek Yüksekokulu, Rektörlük Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi (Mavi Hastane) Ali Çetinkaya Kampusünde yer alırken Devlet Konservatuvarı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu da Ahmet Karahisari Kampusündedir. Uşak 1 Eylül Kampusünde Uşak Fen Edebiyat Fakültesi ile

Uşak Mühendislik Fakültesi bulunurken Uşak Meslek Yüksekokulu da Halit Ziya Uşaklıgil Kampusündedir. Uşak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Uşak Sağlık Yüksekokulu, şehir içindeki aynı binada eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ederken Uşak Eğitim Fakültesi de Uşak şehir merkezindedir.

Kaynak

http://www.aku.edu.tr/ üniversitenin resmi web sitesi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Afyon Kocatepe Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi