--}}

Agrippa Hamamları

Agrippa Hamamları (Thermae Agrippae), Roma'da inşaa edilmiş ilk büyük thermae olarak Marcus Vipsanius Agrippa tarafından yaptırılmış olan Antik Roma hamamları. Yapı başlangıçta Panteon ile aynı zamanda ve onun ekseninde yapılmış bir balaneion (βαλανεῖον) (soğuk su havuzları bulunan buhar banyoları) olarak inşaa edilmiştir.Agrippa Hamamları (Thermae Agrippae), Roma`da inşaa edilmiş ilk büyük thermae olarak Marcus Vipsanius Agrippa tarafından yaptırılmış olan Antik Roma hamamları. Yapı başlangıçta Panteon ile aynı zamanda ve onun ekseninde yapılmış bir ``balaneion`` (βαλανεῖον) (soğuk su havuzları bulunan buhar banyoları) olarak inşaa edilmiştir. Agrippa tarafından M.Ö. 19 yılında Aqua Virgo su kemerinin tamamlatılmasıyla birlikte hamamın su tedariği sorunu çözülmüş, büyük bir süs havuzu ilave edilerek (``Stagnum Agrippae``) yapı gerçek anlamda bir ``thermae`` şeklini almıştır. M.Ö. 12 yılında öldüğünde, hamamı vasiyetinde Roma halkına bırakmıştır.

Agrippa Hamamları 80 yılındaki yangınla tahrip olmuş (Cassius Dio, lxvi.24), ancak yeniden onarılmış ve İmparator Hadrian döneminde genişletilmiştir.

Hamamdan geriye kalanlar, 7. yüzyılda diğer yapılar için malzeme kaynağı olarak kullanılmışsa da 16. yüzyılda Baldassare Peruzzi ve Andrea Palladio tarafında yapılan çizimlerde yapıların çoğu sağlam olarak görülebilmektedir. Antik Roma-taslak

Kaynak

|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Baths_of_Agrippa |tarih=06 Mart 2008 |dil=İngilizce |madde=Baths of Agrippa

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Agrippa Hamamları
Agrippa Hamamları