Ahıska Türkleri

Ahıskalı lar , Gürcistan’ın Meshet bölgesinin Müslüman Türk nüfusudur. Bu nüfus, 1944 yılında Stalin tarafından Orta Asya’ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi. Ahıskalı'lar, bugün eski Sovyet coğrafyasına dağılmış olarak yaşamaktadırlar.

Diğer anlamları

Ahıska Türkleri

Ahıskalılar, Gürcistan’ın Meshet bölgesinin Müslüman Türk nüfusudur. Bu nüfus, 1944 yılında Stalin tarafından Orta Asya’ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a yerleştirildi. Ahıskalı'lar, bugün eski Sovyet coğrafyasına dağılmış olarak yaşamaktadırlar. Ahıskalı'ların nüfusunun 300.000 dolayında olduğu tahmin edilmektedir.

Özbekistan’ın Fergana vadisinde yaşayan Ahıskalı lar'ın, 1989 yılında, etnik bir gerilim sonrasında büyük bir kıyıma uğratıldı. Bu trajedinin ardından bölgedeki nüfus tamamen göç etmek zorunda kaldı.

Gürcistan yönetimi, 1990’larda etnik olarak Gürcü kökenli Meshleri ülkeye yerleştireceğini duyurdu. Bu karar, Meshetya topraklarında yer alan Samtshe-Cavahet bölgesinde yaşayan Ermeni nüfus arasında tepkiye yol açtı. Azerbaycan, Dağlık Karabağ’dan göç ettirilen nüfusla ilgili sorunlarına karşın Ahıskalı lar bir kısmını kabul etti ve topraklarına yerleştirdi. Türkiye, Ahıskalı lar'ın kendi topraklarına yerleştirilmesini talep etmektedir. Öte yandan Türkiye, az sayıdaki Ahıskalı lar'ı ülkenin doğusuna yerleştirdi. Rusya Federasyonu’nun Krasnodar bölgesine yerleştirilen Ahıska Türkleri, Rus Kazakların Türk karşıtı tepkileriyle yüz yüzedir. Rusya’daki Ahıskalı lar'ın 5.000 kadarı ABD’de çeşitli kentlere yerleştirilmiştir. Gürcistan, 2006 yılında bu nüfusun Gürcistan’a yerleştirilmesi için ciddi çalışmalara başlamış ve bu çalışma programını Türkiye ile paylaşmaktadır.

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    ben türkiyeden yazıyorum kazakiztan daki bütün ahıskahalkını selamlıyorum veordaki akrabalarımı sevgiyle kucaklıyorum

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Ahıska Türkleri 300 bin kişi olarak Ahlat ve Adil cevaza yerlştirilmelidirler. Aynı zamanda Ahlat il olmalıdır. Ahıska Türklerinin mutlu olacağı yer Türkiyedir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahıska Türkleri
Ahıska Türkleri