Ahmed Şahin, 1935 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Yahya Sarayı köyünde dünyaya geldi. Köy hayatının gereği olarak çocukluk devresinde kırlarda hayvan otlatıp, koyun, keçi, çobanlığı yaptığı sıralarda eline geçen elif cüzüyle başladığı Kur’an öğrenimini 1950’de Kayseri’de aldığı hafızlık diplomasıyla tamamladı.

Ahmed Şahin

Ahmed Şahin, 1935 yılında Yozgat’ın Çayıralan ilçesinin Yahya Sarayı köyünde dünyaya geldi. Köy hayatının gereği olarak çocukluk devresinde kırlarda hayvan otlatıp, koyun, keçi, çobanlığı yaptığı sıralarda eline geçen elif cüzüyle başladığı Kur’an öğrenimini 1950’de Kayseri’de aldığı hafızlık diplomasıyla tamamladı.

Tahsiline devam etmek için Kayseri’den İstanbul’a gelerek okumak isteyen öğrencilere sahip çıkışıyla bilinen meşhur Gönenli Hoca Efendinin talebesi oldu. İstanbul’da 1950-60 arası Osmanlı ulemasının son halkasını teşkil eden alimlerden tefsir, hadis, fıkıh ve kelam dersleri okuyarak çok ilgi duyduğu dini ilimlerde mesafe aldı.

Cami odalarında geçen bu on senelik ilahiyat öğrenciliği devresinde İstanbul’da ilk islami yayın olarak çıkarılan haftalık Hür Adam gazetesinin, Cuma günleri İstanbul’u bir uçtan bir uça dolaşarak, Anadolu satışına denk düşecek miktarda satış yaptı. İlk yazılarını da satışını yaptığı bu Hür Adam gazetesinde yazmaya başladı. Okuyucuların dini sorularına cevap veren bu yazılar o günlerde kitapçık halinde yayınlandı. Gazete ise 27 Mayıs 1960 ihtilalinde kapatıldı. Bu tarihte girdiği imtihandan sonra Süleymaniye Camii’ne din görevlisi olarak atandı. On sene süren bu cami görevi sırasında yayına giren haftalık İttihad Gazetesinde İslam alemi sayfasını hazırladı. Tarihinin Şeref Levhaları yazı dizisi de resimli tefrika hainde İttihad’da yayınlandı. İlk kitabı da bu Tarihin Şeref Levhaları oldu.

1970’de yayın hayatına giren günlük Yeni Asya gazetesinde köşe yazarlığına başladı. On iki sene süren bu yazılarını tek hafta izin kullanmadan, tek gün ara vermeden 1982 yılına kadar sürdürdü. 1982’den itibaren mesafesini tamamen kitap hazırlamaya teksif etti. Altı sene süren bu kitap hazırlama devresinde arkadaşlarıyla Cihan Yayınevi’ni kurup kitaplarının basımını burada topladı. 1988’de Zaman Gazetesinde tekrar günlük yazılarına başladı. 2003’te köşe yazılarını sürdürürken yayınlanan kitapları otuza ulaştı.

Moral FM'de;

Moral FM radyosunda 1994’de başlayarak sürdürdüğü Cuma sohbetleri de "Müslüman Nasıl Yaşamalı?" adıyla kitaplaştırılarak basıldı.

Moral FM'deki cuma sohbetlerini saat 14:00 ile 15:00 arası dinleyebilirsiniz.

Bir oğlu ve bir kızı olan yazar, ikamet ettiği İstanbul’da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazarın Basılan Kitapları:

  1. Tarihin Şeref Levhaları - Baskı: 107 bin
  2. Hayatın Gerçekleri ve Biz
  3. Aile Hayatımız
  4. Sünnet Işığında hayat
  5. İnsan ve Din
  6. Sohbetler
  7. İbretli Bakışlar
  8. Onlar Böyleydi
  9. İslam Büyükleri
 10. Bir Oku Bir Düşün
 11. Fetvalar
 12. Nasıl sahabe Oldular
 13. Aile İmtihanı
 14. Günlük Hayatımızdan Dualar
 15. Ne Haldeyiz
 16. Dini Hikayeler
 17. İslamı Böyle Yaşadılar
 18. Meğer Biz Neymişiz
 19. Esas Nokta
 20. Sualli Cevaplı Dini Bilgiler
 21. İmanda Birlik, Vatanda Dirlik
 22. Hayatın Gayesi
 23. Ateşte Yanmayanlar
 24. Olaylar Konuşuyor
 25. Hayatınız Hedefini Buluyor mu?
 26. Herkesi Kucaklayan İslam
 27. İslam Adaleti
 28. Yeni Aile İlmihali - Baskı: 135 bin
 29. Dini Sorunlara Çözümler
 30. Sırlı Olaylar
 31. Peygamberimizle Yaşamak - Baskı: 175 bin
 32. Gençlerle Başbaşa Konuşmalar


http://makale.turkcebilgi.com/makaleler/?yazar=196 Ahmed Şahin makaleleri

Kaynak

http://www.ahmedsahin.org

İlgili konuları ara

Yanıtlar