--}}

Ahmet Fehim

Ahmet Fehim Türk Sinemasının ilk döneminde Malül Gaziler Cemiyeti adına filmler çekmiştir. Bu filmlerin ilki Mürebbiye 'dir. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın aynı adlı eseri daha önce defalarca sahnelenmiştir.

Ahmet Fehim Türk Sinemasının ilk döneminde Malül Gaziler Cemiyeti adına filmler çekmiştir. Bu filmlerin ilki Mürebbiye dir. Hüseyin Rahmi Gürpınarın aynı adlı eseri daha önce defalarca sahnelenmiştir.

Düzenlediği turnelerle tiyatro sanatının Anadolu’da tanınmasına ve yaygınlaşmasına öncülük eden tiyatro ve sinema sanatçısı, yönetmen Ahmet Fehim Bey 2 Ağustosta İstanbul ‘da öldü.
1856 da İstanbul da doğan Ahmet Fehim Bey, Tophane Sanayi Mektebi’nde okudu. Bir süre tersanede tornacılık yaptıktan sonra ilk kez1876da Gedikpaşa Tiyatrosunda sahneye çıktı. Gülllü Agopun yönettiği İki Sağırlar oyununda, uşak Bonifas rolündeki başarısıyla Tomas Fasulyeciyanın dikkatini çekti ve 1879 da topluğuyla Bursaya gitti. Burada Ahmet Vefik Paşanın Moliere uyarlamalarında rol alan Fehim Bey, özellikle ilk sahne dekoru uygulamasını da gerçekleştirdiği Zor Nikah’ taki ouyunuyla ünlendi.

Ahmet Vefik Paşanın valilikten ayrılmasıyla Bursa’daki tiyatro çalışmaları sona erince Fasulyeciyan grubuyla Filibe, Edirne, Çanakkale, Trabzon, Ordu illerini de kapsayan uzun bir Anadolu turnesine çıktı ve turnenin bitiminde Ankara da kaldı. Burada çeşitli tiyatro çalışmaları yaptı ve konserler düzenledi. İstanbula dönüşünde Osmanlı Komedi ve Vodvil Heyetini kurdu, bir süre sonra Mınakyanın Osmanlı Dram Kumpanyasına katıldı. II. Meşrutiyetten sonra çeşitli tiyatro toplulukları kurarak Anadolu turnelerine çıktı.

Meşrutiyetin ilk günlerinde Şemsettin Saminin Besa, Namık Kemalin Vatan yahut Silistre oyunlarını sahneye koydu ve yönetti. I. Dünya Savaşından sonra kurulan Darülbedayi-i Osmanide, sanat yönetmeni Andre Antoine’in çağnsıyla komedi bölümü öğretmeni oldu. 1919da Hüseyin Rahmi Gürpınarın Mürebbiye filmini yönetti ve başrolünde oynadı. Ayn ıyıl Binnaz filminde yönetmenlik yaph. 1926da Vakit gazetesinde yayımlanan anıları 1977de Ahmet Fehim Beyin Hatıraları adıyla kitaplaştırıldı.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahmet Fehim
Ahmet Fehim