Ahmet Hasan el Bekir

Ahmet Hasan el-Bekir (Arapça: أحمد حسن البكر) (d. 1 Temmuz 1914 - ö. 4 Ekim 1982) 1968 - 1979 arasında Irak devlet başkanı.

Ahmet Hasan el Bekir

Ahmet Hasan el-Bekir (Arapça: أحمد حسن البكر) (d. 1 Temmuz 1914 - ö. 4 Ekim 1982) 1968 - 1979 arasında Irak devlet başkanı.

Altı yıl ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra 1938`de Irak Askeri Akademisi`ne girdi. Baas Sosyalist Partisi üyesi olarak giriştiği devrimci etkinliklerden dolayı 1959`da ordudan emekliye sevk edildi. Baas`ın 1963 Darbesi`ni izleyen 10 ay süresince başbakanlık görevinde bulundu. 17 Temmuz 1968 Darbesi`yle Başkan Abdurrahman Arif`in yerine geçti. Baas önderi Saddam Hüseyin`le uyum içinde ülkeyi yönetti. Sert ve hırçın dış politikasıyla Irak`ı müslüman komşuları arasında yalnızlığa itti. Arap-İsrail uyuşmazlığında uzlaşmaya karşı bir tutum aldı. Farklı bir yol izleyen bir kısım Arap devlet başkanıyla anlaşmazlığa düştü.

İran`a yönelik toprak talepleri yüzünden, 1975`e değin Irak Kürtlerini denetim altına almakta güçlük çekti. Ekonomik alanda, eski yönetimin beş yıllık kalkınma planını başlangıçta ihtiyatlı bir tutumla sürdürdü. Ama petrol gelirlerinin artması üzerine sanayide büyüme politikasına yöneldi.1976`da geçirdiği kalp krizinden sonra, birçok yönetsel sorumluluğu Saddam Hüseyin`e devretti. 16 Temmuz 1979`da yerine Saddam Hüseyin geçti.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Abdül Rahman Arif | başlık= Irak Devlet Başkanı | yıllar=1968 - 1979| sonra= Saddam Hüseyin sıra kutusu| önce = Abdülkerim Kasım | başlık= Irak Başbakanı | yıllar=Şubat 1963 - Ocak 1964| sonra= Tahir Yahya sıra kutusu| önce = Tahir Yahya | başlık= Irak Başbakanı | yıllar=17 Temmuz 1968 - 16 Temmuz1979| sonra= Saddam Hüseyin bitiş kutusu

Kaynak



  • AnaBritannica

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar