Ahmet İhsan Tokgöz

Ahmet İhsan Tokgöz, yayıncı ve yazar. Tevfık Fikret'ten Oktay Akbal'a kadar pek çok edebiyatçının yetişmesine katkıda bulundu. 1928'de harf devrimine paralel olarak Türkçe harflerle yayımını sürdürdü. Adına "Uyanış"ı da ekleyerek Serveti Fünun, Uyanış adını kapanışına kadar taşıdı.

Ahmet İhsan Tokgöz

Ahmet İhsan Tokgöz, 1868 yılında Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin önemli yayıncılarındandır. Futbol ve spor yazarlığı yapmıştır. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin ilk başkanı olmuştur. 27 Aralık 1947 tarihinde vefat etmiştir. Ahmet İhsan Tokgöz, Servet-i Fünun dergisinin sahibi, yazar ve çevirmen Ahmet İhsan Tokgöz 27 Aralık 1947 gecesi İzmit Değirmendere' deki evinde öldü. Edebiyat-ı Cedide akımımn doğduğu Servet-i Fünun'u 52 yıl basın dünyasında tutan Ahmet İhsan, Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinin en önemli yayımcılarındandı.

Ahmet İhsan Tokgöz 1868'de Erzurum'da doğdu, ilk ve orta öğrenimini babasının memuriyeti dolayısıyla İşkodra ve Şam' da tamamladıktan sonra 1887' de Mülkiye' den mezun oldu. Bir süre Hariciye Tercüme Kalemi'nde ve Tophane tercümanlığında çalışan Ahmet İhsan Şafak ve Umran dergileriyle yayımcılığa başladı. 1890' da Alem Matbaası'nı kurdu ve ertesi yıl 27 Mart 1891'de ünlü Servet-i Fünun'un ilk sayısı çıktı.

28 Mart 1940'ta 50. yıldönüm sayısı çıkan dergi, Ahmet İhsan'ın ölümüne kadar toplam 2275 sayı ile Türk yayımcılığında o güne kadar en uzun yaşayan dergi niteliğini kazandı. 1890'larda önce Tevfik Fikret ve daha sonra Hüseyin Cahit Yalçın'in (Yalçın) yönettiği dergi, dönemin bütün kalburüstü edebiyat ve sanat adamlanm çatısı altında toplamıştı. Çevirileriyle Jules Verne'i Türkiye'ye ilk olarak tanıtan Ahmet İhsan Matbuat Hatıraları ve Avrupa'da Ne Gördüm adlı kitaplarından başka Haver, Ülfet ve Haraşo adlı üç de roman yazmıştır.

İlgili konuları ara

Yanıtlar