Ahmet Remzi Yüreğir

Ahmet Remzi Yüreğir, (d. 1892, Adana) - (ö. 7 Ekim 1951), Türk gazeteci, politikacı.

Ahmet Remzi Yüreğir (1892- 7 Ekim 1951) Türk gazeteci, politikacı. Yeni Adana Gazetesi'nin kurucusudur.Adana Öğretmen Okulunu bitirdi. Mesleğe başladığı sırada I. Dünya Savaşı başladı ve silah altına alındı. Mondoros Mütarekesi imzalandığında Adana’da bulunan Ahmet Remzi Bey, Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal Paşa’nın Suriye bozgunundan sonra karargahını kurduğunu bu şehirde milli bir mücadele başlatmak için destek toplamak üzere yaptığı toplantılara katıldı. Mustafa Kemal’in çalışmalarından etkilenen Ahmet Remzi Bey, 1918 yılında öğretmenliğini sürdürürken arkadaşı Avni Doğan ile birlikte Adana Gazetesi'ni çıkardı. İşgal güçleri matbaayı basarak Kuvay-ı Milliye’yi destekleyen Adana Gazetesi'ni kapatınca 5 gün sonra Yeni Adana Gazetesi'ni çıkarmaya başladı. Kurtuluş Savaşı sırasında tüm güçlüklere karşın gazeteyi çıkarmayı sürdürdü. 8 sayı çıkardıktan sonra Fransızların yine matbaayı basıp işçileri tutuklaması ve kendisi için ölüm fermanı çıkarması üzerine kadın kılığına girerek şehirden kaçtı.

Sivas’ta başlayan ulusal hareketi desteklemek üzere Kayseri’de Adana Müdafaai Hukuk Cemiyeti’ni kurdu ve bir dönem için cemiyetin tek üyesi oldu. Kuvay-ı Milliye’nin alt yapısını oluşturmak üzere Yeni Adana gazetesini büyük bir inatla önce Karaisalı’da, daha sonra Pozantı’da çıkarmayı sürdürdü.

Ahmet Remzi Bey, gazeteyi Karaisalı’da kullanılmayan bir vagonda tek başına hazırlamıştır. Pozantı’nın Fransız işgalinden kurtulması üzerine hemen Pozantı’ya geçmiş ve cepheden dönen yedek subaylarla güçlenen bir kadro ile yayını sürdürmüştür. Ayda 300-500 tane basabildiği gazeteyi hayvan sırtlarında gizlice köylere ulaştıran Ahmet Remzi Yüreğir gazetesini uzun süre yaşatarak bölge gazeteciliğinin başarılı bir örneğini vermiştir.

Ahmet Remzi Bey, 1921’de Pozantı’dan Adana’ya geçti ve yaşadığı sürece gazetesinin Cumartesi hariç her gün düzenli olarak çıkarmayı sürdürdü. Gazete, günümüzde de yayınını sürdürmektedir.

1930 yılında Serbest Cumhuriyet Fırkası’na katılan Ahmet Remzi, partinin Adana sorumluluğunu üstlendi. 1940’lı yıllarda CHP içinde yer aldı; 1946-1950 yıllarında CHP Adana milletvekili oldu. CHP’nin 1950 seçimlerinden yenilgi ile çıkmasından sonra partinin yeniden yapılanma çabaları doğrultusunda İstanbul’da İnkılap isimli bir gazeteyi parti adına çıkarmak için çalışmalara başladı, ancak bir trafik kazası sonucu 7 Ekim 1951 günü hayatını kaybetti.

Aydın Remzi Yüreğir, Çetin Remzi Yüreğir ve Yalçın Remzi Yüreğir adında üç oğlu vardır.

http://www.yeniadana.net/ Yeni Adana Gazetesi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahmet Remzi Yüreğir ilgili konular

 • Yeni Adana (gazete)

  Yeni Adana, Adana’da 1918 yılından bu yana yayınlanan günlük yerel gazetedir.
 • Ahmet Remzi Yüreğir

  Ahmet Remzi Yüreğir, (d. 1892, Adana) - (ö. 7 Ekim 1951), Türk gazeteci, politikacı.
 • Remzi Yusuf

  Remzi Ahmet Yusuf veya Remzi Muhammet Yusuf, Uluslararası Terörist El-Kaide Militanı (İngilizce; Remzi Ahmet Yousef) gerçek ismi Abdul Basit Mahm
 • Adana Vilayeti Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

  Adana Vilayeti Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Ahmet Remzi Yüreğir tarafından Çukurova ve Adana`nın işgalden kurtarılması amacıyla kurulan müdaaf
 • Remzi cöntürk

  Remzi Jöntürk, bilinen diğer adları Remzi Cöntürk ve Remzi Aydın Jöntürk (d. 1936 - Erzincan, ö.
 • Remzi jontuk

  Remzi Jöntürk, bilinen diğer adları Remzi Cöntürk ve Remzi Aydın Jöntürk (d. 1936 - Erzincan, ö.
 • 1. Altın Koza Film Festivali

  1969 Adana Altın Koza Film Festivali, 15-22 Mayıs 1969 tarihleri arasında düzenlenen film festivali.
 • Ahmet Remzi Akyürek

  Ahmet Remzi Dede”, “Ahmet Remzi Akyürek” (d. 1872, Kayseri – ö. 20 Kasım 1944, Kayseri), Türk mutasavvıf , şair.
 • Ahmet Remzi Hatip

  Ahmet Remzi Hatip, (d. 1930, Bozdoğan), Türk siyasetçi.