Ahmet Taşçı

Ahmet Taşçı (d.kocaeli /karamürsel 1960) Türkiye yağlı güreş başpehlivanı. Karamürsel'e 2. altın kemeri getiren ve bu dalda hem kendisine hem de ilçeye bir rekor kazandıran Türkiye Başpehlivanı Ahmet Taşçı Karamürsel'de doğdu.

Ahmet Taşçı, (1960 - ) Türkiye yağlı güreş pehlivanı

Karamürsel'e 2. altın kemeri getiren ve bu dalda hem kendisine hem de ilçeye bir rekor kazandıran Türkiye Başpehlivanı Ahmet Taşçı Karamürsel'de doğdu.

Taşçı , 25 yaşına kadar sporla pek ilgilenmedi. Önceleri serbest olarak çalıştı. 1982'de İzmit'te bir lastik fabrikasına işçi olarak girdi. 1985 yılında güreşmeye karar verip ustası Kadir Birlik'in antremanlarına katılınca fabrikadan ayrıldı. Taşçı, geç başlamasına rağmen bu spora çok çabuk ısındı; gücü ve kuvveti sayesinde de intibakı zor olmadı. Kısa süre sonra çayırlara çıkmaya başladı. Türk yağlı güreşseverleri , Taşçı'yı böyle tanıdı.

Ahmet Taşçı, 1986 yılında Kırkpınar'da büyükorta birinciliğini , 1987 yılında başaltı birinciliğini , 1988'de başpehlivanlık beşinçiliğini , 1989'da da başpehlivanlık üçüncülüğü elde etti. Ahmet Taşçı, gücü ve kuvvetiyle yeşil sahaların bir devi olma yolunda artık. Rakipleri , etkili fiziği ve acı kuvveti karşısında pek tutunamıyorlardı. Taşçı, 1990 yılında , Kırkpınar Türkiye Başpehlivanlık Yağlı Güreşlerinde ; ilk turda Recep Kılıç'ı, 2. turda Saffet Kayalı'yı, 3.turda Bülent Gürbüz'ü, 4.turda Reşit Karabacak'ı, finalde ise ustası Kadir Birlik'i yenerek Türkiye başpehlivanı oldu ve altın kemeri boynuna astı. Ahmet Taşçı, artık o altın kemeri , tıpkı Aydın Demir gibi boynundan hiç indirmeyecekti.

Ünlü güreşçi , 1991 yılındaki Kırkpınar güreşlerinde; Bekir Şahin'i ilk turda, Reşit Karabacak'ı ikinci turda (üçüncü turu boş çekerek atladı), Cengiz Elbiya'yı dördüncü turda, Bülent Gürbüz'ü de finalde mağlup ederek ikinci başpehlivalık kürsüsüne çıktı.

Yeşil sahalarda bir yıldız olan Taşçı, Türkiye'nin yağlı güreş yapılan bütün bölgelerine davet edilmeye başlandı. Bu güreşlerde de birincilikler ve ödüller birbirini kovaladı.

1992 yılı Kırkpınar güreşleri çok önemliydi Ahmet Taşçı için. Bu güreşler için aylarca süren antremanlara girdi. Yine iyi bir formla Kırkpınar'da rakiplerinin karşısına dikildi. Tur sayısına göre Reşit Karabacak'ı, Bülent Gürbüz'ü, Cengiz Elbiya'yı, Saffet Kayalı'yı ve finalde de Abdullah Ersoy'u devirerek, altın kemerin temelli sahibi olduğunu teşcil ve ilan etti.

Kırkpınar yağlı güreşlerinde Karamürsel'e üçüncü kendisine ikinci altın kemeri kazandırmak için kararlı ve gayretli olan Ahmet Taşçı, 1993 yılında üst üste dördüncü kez Kırkpınar Başpehlivanlığı ünvanını kazanarak yeni bir rekorunda sahibi oldu. Taşçı 1993 yılında, İbrahim Gümüş, Mehmet Gökçen, Necmi Koç ve Sezgin Yüksel'i yenerek ikinci altın kemerle buluştu.

Genç güreşçi, aynı yıl, 3 yıl üst üste kazandığı Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri altın kemerini de kazandı.

1992 yılında evlenen sabaların devi ve aynı zamanda sempatik tavırları güreş severlerin sevgisini kazanan Ahmet Taşçı, sade ve düzenli hayat sürmketedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ahmet Taşçı ilgili konular

 • Ahmet

  Ahmet, Türkçe'de özel isim olarak kullanılan bir kelimedir.
 • Taşçı

  Taşçı aşağıdaki anlamlara gelebilir:
 • Ahmet Taşçı

  Ahmet Taşçı (d.kocaeli /karamürsel 1960) Türkiye yağlı güreş başpehlivanı. Karamürsel'e 2. altın kemeri getiren ve bu dalda hem kendisine
 • Kırkpınar

  Kırkpınar, geleneksel Türk sporu yağlı güreşlerin yapıldığı yer. Edirne`dedir.
 • Kırkpınar başpehlivanları

  Her yıl Haziran sonu ila Temmuz başında Edirne'de gerçekleştirilen geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 2013 yılında 652. kez yapıldı.
 • Tan Taşçı

  Tan Taşçı (d.
 • Vecihe Taşçı

  Vecihe Taşçı, eski Türk milli tenisçi ve kürekçi.
 • Serhat Taşçı

  Serhat Taşçı (d. 2 Mayıs 1988, Menemen, İzmir), Türk futbolcu. Menemen Belediyespor'da oynamaktadır.
 • Cengiz Elbeye

  Cengiz Elbeye (d. 1968, Korkuteli - ö. 11 Şubat 2010), Türk güreşçi ve pehlivan, 1968 Antalya'nın Korkuteli İlçesi doğumlu Cengiz Elbeye, 19