Ahmet Tahtakılıç (d. 1909, Uşak, Türkiye - ö.

Ahmet Tahtakılıç

Ünlü |adı= Ahmet Tahtakılıç |Resim= |başlık= Siyasetçi |Doğum tarihi=1909 |Ölüm tarihi=13 Aralık 2000 |Doğduğu ülke=bayrak|Türkiye Uşak, Türkiye |Öldüğü ülke= |Eğitim=Üniversite |Meslek=Hukuk | Ahmet Tahtakılıç (d. 1909, Uşak, Türkiye) - (ö. 13 Aralık 2000), Türk siyasetçi.

Babası İbrahim Bey Alaşehir ve Uşak bölgesinde Kuvayı Milliye temsilciliği yapmış, Kurtuluş savaşı sonrası milletvekili olarak da çalışmıştır.

İstanbul Hukuk Fakültesi`ni bitirdi. Kaymakamlık, Ticaret Bakanlığı Müfettişliği, Milli Korunma Dairesi Başkanlığı, Serbest Avukatlık, VIII. Dönem Kütahya, 1.(XII) Dönem Uşak, 2.(XIII) Dönem İstanbul Milletvekilliği, Cumhuriyetçi Millet Partisi Genel Başkanlığı, Kurucu Meclis Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961), Cumhuriyet Senatosu Uşak Üyeliği (12 Ekim 1975 - 12 Eylül 1980), Çalışma ve Milli Eğitim Bakanlıkları yaptı. Evli ve 4 Çocuk babasıdır. başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Turhan Feyzioğlu | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı | yıllar= 7 Şubat 1961 - 20 Kasım 1961 | sonra= Mehmet Hilmi İncesulu bitiş kutusu

T.C. Milli Eğitim Bakanları TC 25. Hükümet

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar