Aix-En-Provence

Kısaca: Fransa'nın güneyinde Bouches-du-Rhône departmanına bağlı ve Marsilya'ya 25 km. uzaklıktaki tarihi ve kültürel bir şehirdir. Yeraltı suları ve Cezanne'ı ile meşhurdur. Şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversiteyi barındırmaktadır. ...devamı ☟

Aix-en-Provence
Aix-en-Provence

Aix-en-Provence Haritası

Fransa'nın güneyinde Bouches-du-Rhône departmanına bağlı ve Marsilya'ya 25 km. uzaklıktaki tarihi ve kültürel bir şehirdir. Yeraltı suları ve Cezanne'ı ile meşhurdur. Şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversiteyi barındırmaktadır. Güneydoğu Fransa’­da, Bouches-du-Rhöne ida. bölgesinde, Aix havzasında, Etoile dağının kuzeyinde çevre merkezi; 72 696 nüf. Üniversite.

Aix-en-Provence, idare, fikir ve ticaret alanlarındaki faaliyet dışında bir sanayi şehridir; burada şarapçılık, elektrik malzemeleri fabrikaları, besin sanayii (salamura, reçel, şekerleme) v.b. vardır. Aix-en-Provence önemli bir kap­lıca yeridir. Kaplıcası 1705′te, Sextius’un eski kaplıcaları yanında inşa edilmiştir. Kireçli bikarbonatlı suları, flebit, varis ile kronik romatizmalara v.b. iyi gelir.

— Tarih. Sextius Calvinus tarafından M.Ö. 123′te kurulmuş olan Aix-en-Provence’ın adı Aquae Sextiae idi: burası Aurelia yolu üze­rinde bir durak yeriydi. Marius M.Ö. 102′de şehir civarında Tötonyalıları yendi. Yabancı­lar tarafından birçok kere yağma edilen şehir VI. yy. da bir başpiskoposluk merkezi oldu ve geniş bir muhtar idareden fay­dalandıktan sonra XII. yy. sonunda Provence kontluğunun başkenti haline geldi. 1409′da burada üniversite kurulması üzerine kül­tür merkezi, 1501′de de, Fransa ile birleştik­ten sonra parlamento merkezi ve il idari meclisleri toplantı yeri oldu. Aix, birbiri ardına imparator taraftarlarına ve Protestanlara kar­şı savaştı, bazen krallığa bile karşı koydu.

— G. santl. Aix’te, eski Romalılardan pek az iz kalmıştır. Saint-Sauveur katedralinin en eski kısımları, V. yy. a ait vaftizlik (XVI.yy. da değişikliğe uğramıştır), revaklar (XII. yy.) ve orta kubbe altı (XI. yy.). İçeride, Aziz Mitre lahti (XV. yy.), oymalı bir mih­rap arkası, XVI. yy. dan kalma ve araların­da biri Meryem’in Hayatı diğeri Nicolas Froment’in meşhur Ateşli Çalılık triptiği olmak üzere 27 parçalık Flaman duvar halıları gö­ze çarpmaktadır. Saint-Jean-de-Malte kilisesin’nde (XIII. yy.) Alphonse II ve Beatrice de Provence’in lahitleri bulunmaktadır. Aix’e modern şehir görünüşünü veren, XVII. ve XVIII. yy. lar olmuştur. Aix, Mirabeau gezisi, kiliseleri, konakları ve çeşmeleri ile başkan Brosses’un "Paris ile beraber Fran­sa’nın en güzel şehri" sözünü haklı çıkar­maktadır.

Cizvitler kilisesi ile içinde Rubens’in büyük bir mihrap arkası tablosu ve Özellikle Aix Haber triptiği’nin orta panosu bulunan Madaleine kilisesi, belediye sarayı, posta binası haline getirilmiş eski zahire ambarı, Başpiskoposluk sarayı, Vendome köşkü, şehrin en önemli binalarıdır. Bundan başka Aix, XI. yy. dan beri faal bir müzik merkezi olmuştur.Eser hibe edenlerden başlıcasının adına iza­feten Granet müzesi denilen güzel sanatlar müzesi, 1771′de, Kudüs Saint Jean şövalye­lerinin eski kilisesinde kurulmuştur; burada çok değerli tablolar vardır. Bundan başka şehirde. Duvar Halıları, Paul-Arbaud (arşiv­ler), Eski Aix Dobler (iç süsleme) ve Tabii tümler müzesi gibi müzeler vardır. Mejanes kitaplığı, eski eserler bakımından zenginliği ile meşhurdur.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Aix-en-Provence Resimleri