Ajda Pekkan

Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Deniz binbaşısı olan babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük'te geçti. 1962 yılında dönemin en popüler gece kulübü Çatı'nın sahibi olan İlham Gencer'e ulaştı.

Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Deniz binbaşısı olan babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük'te geçti. 1962 yılında dönemin en popüler gece kulübü Çatı'nın sahibi olan İlham Gencer'e ulaştı. İlk olarak seslendirdiği Mina'nın "Il Cielo In Una Stanza" şarkısıyla kendini kabul ettirdiği Çatı gece kulübünde Los Çatikos topluluğu eşliğinde bir müddet sahne çalışması yaptı.

1963 yılında bir aile dostlarının teşvikiyle Ses dergisinin, sinemaya yeni yüzler kazandırmak amacıyla açtığı kapak yıldızı yarışmasına katıldı. Ediz Hun'un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit'in bayanlar dalında ikinci olduğu yarışmada, birinci seçilen Ajda Pekkan'ın profesyonel kariyeri böylece başlamış oldu.

1963 yılında "Adanalı Tayfur" ile ilk kez çıktığı kamera karşısında, 1967 yılındaki son filmi olan "Harun Reşid'in Gözdesi"ne kadar baş rollerini Ayhan Işık, Cüneyt Arkın ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla paylaştığı 47 film çevirdi. Ses kabiliyeti rol aldığı filmlerdeki yapımcıların da dikkatinden kaçmadı ve pek çok filminde şarkıcı rolü üstlendi ve çeşitli şarkılar seslendirdi.

İlk filmi "Adanalı Tayfur"da seslendirdiği "Göz Göz Değdi Bana" şarkısı, arka yüzünde Öztürk Serengil'in seslendirdiği "Abidik Gubidik" şarkısıyla birlikte 45'lik plak olarak yayınlandı. Sinemaya başlamadan önce tanışıp şarkıcılık yapabilmesi için yardım istediği ve kabiliyetine ikna ettiği Fecri Ebcioğlu, sinema yıllarında da Ajda Pekkan'la irtibatını hiç koparmadı ve 1965 yılında kendine ait ilk plağı olan "Her Yerde Kar Var / 17 Yaşında" piyasaya sürüldü.

Birkaç plak denemesinden sonra 1968 yılında çıkardığı "İki Yabancı" 45'liği ile aranjman dalında onbinlerce plak satarak satış rekoru kırdı. "Dünya Dönüyor", "Saklanbaç" ve "Üç Kalp" gibi üstüste çok başarılı plaklar yaptı. Bu yükselen trendin neticesinde yurtdışından davetler aldı ve Atina'daki Uluslarası Apollonia Müzik Festivali'nde '68 yılında "Özleyiş" ve '69 yılında "Perhaps One Day" şarkıları ile üstüste iki kere dördüncü olarak müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Barcelona'daki Akdeniz Şarkıları Festivali'nde "Ve Ben Şimdi" şarkısı ile Türkiye'yi temsil etmesi ve şarkılarının pek çok filmde fon müziği olarak kullanılması, Ajda Pekkan'ı tüm ülkede tanınır hale getirdiği gibi, ilk olarak Zeki Müren'in alt kadrosunda yer aldığı gazino sahnelerinin de aranan isimlerinden biri oldu.

Her ülkenin starlarını bünyesinde barındırmaya özen gösteren Philips firması, Türkiye'den seçtiği Ajda Pekkan'ı kanatlarının altına aldı ve kayıtları Fransa'daki stüdyolarda gerçekleştirilen, Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı şarkılarla, Ajda Pekkan'ın diğer şarkıcılardan bir adım öne fırladığı yıllar başladı.

Üstüste gelen hit plaklarla Ajda Pekkan'ın sesi tüm ülkede keyifle dinlendiği gibi, şık giyimi, sürekli kendini yenileyen görünümü ve değişime açık tavrıyla sadece müzikte değil moda konusunda da hayranlarını sürükleyen bir ikon haline geldi. "Sensiz Yıllarda", "Yalnızlıktan Bezdim" gibi şarkılarla fırtına gibi girdiği 70'lerin ortalarında seslendirdiği "Tanrı Misafiri", "Kimler Geldi Kimler Geçti", "Hoşgör Sen", "Sana Ne Kime Ne" gibi ileride birer Ajda Pekkan klasiği haline gelecek şarkılarıyla Türkiye sınırlarını zorlamaya başladı.

Bu üstün performansının sonucunda 1976 yılında Paris'in ünlü Olympia müzikholünde, dönemin ünlü Cezayir asıllı Fransız şarkıcısı Enrico Macias'la seri konserler verdi. Bir dost toplantısında Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi'nin "Ajda Pekkan'a Star demek yetmez, ancak Süperstar dersek yerini bulur." sözüyle birlikte önce sanat çevrelerinde, sonra hayranlarının arasında, daha sonra da tüm ülkede "Süperstar" ünvanıyla anılır oldu.

1977 yılında bu ünvanını ilk kez resmileştiren, o güne kadar benzeri görülmemiş bir kapak dizaynı ve prodüksiyonla piyasaya sunulan, "Kim Ne Derse Desin", "Hancı" gibi şarkıların yer aldığı albümü "Süperstar"ı hazırladı. Aynı yıl Tokyo'daki Yamaha Müzik Festivali'nde "A Mes Amours" şarkısıyla elde ettiği başarılı netice, -70'lerin başında yurtdışında ilk olarak bir Almanca ve daha sonra birkaç Fransızca plağı satışa sunulan- Ajda Pekkan'ın '77 ve '78 yıllarında Fransa'da ses getiren 45'lik çalışmaları yapmasına ve sonunda "Pour Lui" isimli Fransızca albümünü hazırlamasına ön ayak oldu.

1979 yılında "Bambaşka Biri", "Haykıracak Nefesim" gibi şarkıların yer aldığı Süperstar serisinin ikinci albümü "Süperstar 2"de kariyerinin doruğuna çıktı. 70'li yıllarda defalarca yılın sanatçısı seçildiği gibi şarkıları da liste başlarından inmedi, çeşitli ödüller kazandı.

O seneye kadar, Türkiye'yi temsil etme görevinin, eleme usulüyle belirlendiği Eurovision şarkı yarışmasına 1980 yılında atama yoluyla Ajda Pekkan seçildi. İlk önce tespit edilen 5 bestecinin şarkılarının jüri tarafından 3'e düşürülmesiyle, "Bir Dünya Ver Bana", "Olsam" ve "Pet'r oil" ile Tv ekranlarında boy gösterdi. "Pet'r oil"ın Türkiye'yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, ülkemizde hiç olmamış birşey oldu ve henüz plağı satışa sunulmamış bir şarkı tüm halk tarafından ezbere söylenir oldu.

Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasi hicivli yapısı ve yarışma gecesindeki organizasyon bozuklukları neticesinde Ajda Pekkan bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Süperstar'ı bir hayli küstüren bu yarışmadan sonra bir süre dinlenme kararı alıp A.B.D.'ye yerleşti.

70'lerin sona ermesiyle birlikte pop müziğin cazibesini yitirip, alaturka ve arabeske yönelindiği yıllarda "Sen Mutlu Ol" ve "Sevdim Seni" isminde hafif müzik ve alaturka sentezi iki albüm yaptı. Ancak ısmarlama olarak hazırlanan bu albümler Ajda Pekkan hayranlarının beklediği renkten ve kıvamdan uzaktı. Yerli bestecilerle çalışmaktan beklediği verimi alamayan Ajda Pekkan, 70'lerde kendi önderliğinde yükselen aranjman akımına geri döndü. "Süperstar 83 Show"uyla sahnelerde fırtına gibi eserken, en başarılı çalışmalarında yanında olan Fikret Şeneş'le birlikte çalıştığı "Uykusuz Her Gece", "Son Yolcu" gibi şarkıların yer aldığı "Süperstar 83" albümüyle yeniden gönülleri fethetti.

Reklam filmleri, Tv programları, sahne çalışmalarıyla ikinci baharını yaşayan Süperstar, '84 yılının sonlarında yapımcılarının ve yakın çevresinin ısrarıyla dönemin popüler gruplarından Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile bir albüm hazırladı. "O Benim Dünyam" şarkısıyla yeniden çıkış yakalayan Ajda Pekkan, şarkı yorumlarındaki üstün bir performansına rağmen şarkıların özensizliği ve zorlama bir albüm olmasından dolayı, yeni ekibiyle beklediği sükseyi yapamadı.

1987 yılında yayınlanan ve fazla tutulmayan "Süperstar 4" albümünü sonrası yaptığı evlilik nedeniyle aldığı müziği bırakma kararı tüm müzik severleri üzse de, müzikten ayrı geçen günlerinde yaşadığı boşluk hissi neticesinde yeniden müziğe dönüş kararı verdiği sıralarda evliliği de sona erdi.

1989 yılının son günlerinde "Ajda '90" albümünü piyasaya sürdü. Pop müziğin çıkmaza girdiği, hatta unutulduğu günlerde "Yaz Yaz Yaz" ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli beste, yarısı aranjman olan bu albüm, Ajda Pekkan'ın muhteşem dönüşünün bir işaretiydi adeta. Peşi sıra başlayan Rumelihisarı konserleriyle Süperstar, sevenlerini kaldığı yerden büyülemeye devam etti.

Çeşitli sahne çalışmalarına devam ederken '98 yılında eski şarkılarının yeni düzenlemelerini seslendirdiği "Best Of" albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Yüksek satış grafiği yakalayan bu albümün devamı niteliğinde, 2000 yılında 2 CD'den oluşan "Diva" albümü piyasaya çıktı. Bu albümde Ajda Pekkan'ın eski şarkılarının yeni yorumlarının yanı sıra, "Mutlu Bütün Şarkılar" ve "Aşka İnanma" gibi iki yeni şarkı ve kardeşi Semiramis Pekkan'ın eski şarkılarından "Dert Ortağım" ile "Bu Ne Biçim Hayat"ın da Ajda Pekkan yorumları yer aldı.

Kariyeri Türk pop müziğiyle yaşıt olan Ajda Pekkan, bugüne dek -13'ü LP, 6'sı CD formatında- 19 tane albüm, 56 tane 45'lik, 1 tane single çalışması yapmış, 1998 ve 2000 yıllarındaki yeniden yorumladığı şarkıları ve remixleri haricinde, plak ve CD'lerinde 221 tane şarkı seslendirmiştir.

PLAKLARINDAN SECMELER

1964
 • 45'lik: 10001 Serengil Abidik Gubidik Twist ~ Göz Göz Değdi Bana

  1965
 • 45'lik: 10007 Serengil Her Yerde Kar Var ~ Onyedi Yaşında

  1966
 • 45'lik: 706 Odeon Moda Yolunda ~ Serseri
 • 45'lik : 707 Odeon Seviyorum ~ İlkokulda Tanışmıştık

  1967
 • 45'lik : 5002 Regal Bang, Bang ~ İki Yabancı
 • 45'lik : 5003 Regal Dönmem Sana ~ İlk Aşkım
 • 45'lik : 5023 Regal Aşk Oyunu ~ Et C'est Pour Toi
 • 45'lik : 5027 Regal Boşvermişim Dünyaya ~ Sevdiğim Adam

  1968
 • 45'lik : 5041 Regal Dünya Dönüyor ~ Üç Kalp
 • 45'lik : 5057 Regal Boş Sokak ~ Çapkın
 • LP : LRZT705 Regal "AJDA PEKKAN" Dünya Dönüyor ~ İlk Aşkım ~ Et C'est Pour Toi ~ Boşvermişim Dünyaya ~ Oyalama Beni ~ İki Yabancı ~ Saklanbaç ~ Dönmem Sana ~ Bang, Bang ~ Üç Kalp ~ Aşk Oyunu ~ Sevdiğim Adam

  1969
 • 45'lik : 5061 Regal Ne Tadı Var Bu Dünyanın ~ Mesut Ol Sen
 • 45'lik : 5066 Regal Durdurun Şu Zamanı ~ Yaşamak Ne Güzel Şey
 • 45'lik : 5069 Regal Tatlı Dünya ~ Ben Bir Köylü Kızıyım
 • 45'lik : 5070 Regal Son Arzu ~ Üzgün Yüzlü Dertli Akşam
 • 45'lik : 5073 Regal Ay Doğarken ~ Sev Sen de Gönlünce
 • LP : LRZT706 Regal "FECRİ EBCİOĞLU SUNAR" Boş Sokak ~ Yaşamak Ne Güzel Şey ~ Kimdir Bu Sevgili ~ Özleyiş ~ İki Yüzlü Aşk ~ Onu Bana Bırak ~ Durdurun Şu Zamanı ~ Çapkın ~ Ne Tadı Var Bu Dünyanın ~ Ve Ben Şimdi ~ Erkekleri Tanıyın ~ Mesut Ol Sen

  1970
 • 45'lik : 6009021 Philips Sensiz Yıllarda ~ Olmadı Gitti
 • 45'lik : 6009022 Philips Yağmur ~ Tek Yaşanır mı

  1971
 • 45'lik : 6009082 Philips Gençlik Yılları ~ Bilmece Bildirmece
 • 45'lik : 6009083 Philips Yalnızlıktan Bezdim ~ Gel
 • 45'lik : 5081 Regal Sen Bir Yana Dünya Bir Yana ~ İçiyorum

  1972
 • 45'lik : 9234 İstanbul Olanlar Oldu Bana ~ Çapkın Satıcı
 • 45'lik : 9239 İstanbul Dert Bende Derman Sende ~ Varsın Yansın Dünya
 • LP : LRZT706 Regal "AJDA PEKKAN VOL. III" Ben Bir Köylü Kızıyım ~ Ay Doğarken ~ Moda Yolunda ~ Üzgün Yüzlü Dertli Akşam ~ İlkokulda Tanışmıştık ~ Sen Bir Yana Dünya Bir Yana ~ İçiyorum ~ Tatlı Dünya ~ Seviyorum ~ Sev Sen de Gönlünce ~ Serseri ~ Son Arzu

  1973
 • 45'lik : 9252 İstanbul Kaderimin Oyunu ~ Kimler Geldi Kimler Geçti
 • 45'lik : 9266 İstanbul Tanrı Misafiri ~ İçme Sakın
 • 45'lik : 9269 İstanbul Seninleyim ~ Palavra, Palavra

  1974
 • 45'lik : 9280 İstanbul Sana Neler Edeceğim ~ Haram Olsun Bu Aşk Sana

  1975
 • 45'lik : 9300 İstanbul Hoşgör Sen ~ Sana Ne Kime Ne
 • 45'lik : 9314 İstanbul Al Beni ~ Aşk Budur
 • LP : LRZT706 Regal "AJDA" Sana Neler Edeceğim ~ İnanmam ~ Tanrı Misafiri ~ Haram Olsun Bu Aşk Sana ~ Sana Ne Kime Ne ~ Palavra, Palavra ~ Nasılsın İyi misin ~ Seninleyim ~ Hoşgör Sen ~ Kimler Geldi Kimler Geçti ~ İçme Sakın ~ Erkek Adın

  1976
 • 45'lik : 3505 Burç Ne Varsa Bende Var ~ Yere Bakan Yürek Yakan
 • 45'lik : 6070053 Philips Gözünaydın ~ Kim Ne Derse Desin

  1977
 • 45'lik : 6070054 Philips Ağlama Yarim ~ Sakın Sakın Ha
 • "SÜPERSTAR" Yeni Bir Gün Doğdu ~ Baksana Talihe ~ Anlamadım Gitti ~ Hancı ~ Gözünaydın ~ Daha Neler ~ Veda Etmem ~ Kendi Kendimle Ben ~ Kim Ne Derse Desin ~ Mediterranée

  1978
 • 45'lik : 6070056 Philips Ya Sonra ~ Yeniden Başlasın

  1979
 • MC & LP : 9115004 Philips
 • "SÜPERSTAR 2" Bambaşka Biri ~ Sen Olurdun Yine ~ Dile Kolay ~ Ya Sonra ~ Olsun Varsın ~ Haykıracak Nefesim ~ Bir Köşede Yalnız ~ Hepsi Boş ~ Durmaz ki Dünya ~ Yeniden Başlasın

  1980
 • 45'lik : 6053075 Philips Pet'r Oil ~ Loving On Petrol

  1983
 • "SÜPERSTAR 3" Uykusuz Her Gece ~ Sihirli Aşk ~ Düşünme Hiç ~ Güneş Yorgun ~ Bir Günah Gibi ~ Son Yolcu ~ Sana Doğru ~ Sen ve Ben ~ Kader Rüzgarı ~ Beyaz Ev

  Ajda Pekkan'ın tum Distografisini http://www.birzamanlar.net adresinde bulabilirsiniz

 • İlgili konuları ara


  Görüşler

  Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
  Gürüş/yorum alanı gerekli.
  Markdown kodları kullanılabilir.

  Ajda Pekkan ilgili konular

  Ajda Pekkan
  Ajda Pekkan