akü

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolayan, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilen doğru akım kaynaklarıdır. Akümülatörde elektrolit olarak sülfirik asit çözeltisi, elektrot olarak da genellikle kurşun elektrotlar kullanılır.Sülfirik asit içerisine konulan kurşun elekrotlarda

Akü

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolayan, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürebilen doğru akım kaynaklarıdır. Akümülatörde elektrolit olarak sülfirik asit çözeltisi, elektrot olarak da genellikle kurşun elektrotlar kullanılır.Sülfirik asit içerisine konulan kurşun elekrotlarda potansiyel fark oluşturmak için doğru akım kaynağına bağlanır (ŞARJ). Bir süre (5 dk.) akım verilerek elektrotlarda potansiyel fark oluşturulur. Bu durumda (-) kutba bağlı elektrot kurşun (Pb+), (+) kutba bağlı elektrot ise kurşun dioksit (PbO2) haline gelir. Elektrolit içinde iki farklı elektrot gibi davranırlar ve akım verebilecek doğru akım kaynağı elde edilir. Devreye voltmetre bağlanırsa potansiyel farkın 2,2 volt olduğu görülür. Bu değer kısa sürede 2 volta düşer ve bir müddet bu değerden akım verir.

Elektrotlar aynı kap içerisinde farklı gözlere konup seri bağlanırsa "akü" elde edilir. Akümülatör akım verirken doldurma sırasındaki olaylar tersine döner. Bu olaya "deşarj" denir.

  • Daha detaylı bilgi için; Akümülatör sayfasını ziyaret ediniz.

akü

(akümülatörün kısaltılmış adı). à akımtoplar.

akü

Akümülatör.

akü

Türkçe akü kelimesinin İngilizce karşılığı.
[AKU] n. accumulator, battery

akü

Türkçe akü kelimesinin Fransızca karşılığı.
accu [le], accumulateur [le]

akü

Türkçe akü kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Akku, Akkumulator

İlgili konuları ara

Yanıtlar