Akalan, Çatalca

Akalan, İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir köydür.

Akalan, İstanbul'un Çatalca ilçesine bağlı bir köydür.

İlçeye 15 Km. uzaklıkta Gökçe ali, Subaşı köyleri geçilerek tamamı asfalt yoldan gidilir. 320 Hane bulunan köyde evler tek katlı, bahçeli olmasına karşın, beş kata kadar olanlar da mevcuttur. Binaların %50'si betonarme, %50'si yığma cinstendir.

Kasım 1997 Nüfus tespitinde 1062 Nüfusa sahip köyde nüfus oranlandığında 0 – 25 Yaş % 40 25 – 50 yaş % 40 Elli yaş üstü ise %20 olan genç nüfusa sahiptir.

İlçeden Köye saat tarifeli Minibüslerin yanı sıra sabah akşam Binkılıç – İstanbul seferleri yapan Otobüslerde köyün içine girip çıkarak ulaşımı sağlamaktadır.

Coğrafya

Köy alanı geniş bir Çanak biçiminde olup etrafı tepelerle çevrilidir. Yerleşim Kuzey yamacı kaplamaktadır. Köyün alt kısmından Viran değirmen deresi diye anılıp yazları kuruyan ufak bir dere geçmekte. Balık yaşamıyor.

Tarihçe

Köy eski bir Rum yerleşimidir. Bu anda yaşayan köyün halkı Yunanistan,ın Serez ili Ihlamur köyünden göç eden Türklerdir. Deniz yoluyla Mimarsinana gelip burada temizlik ve sağlık konturolun dan geçtikten sonra Kara yoluyla da buraya gelip yerleşilmiş . Yunanistan ın Ihlamur köyü Çok geniş ve kalabalık bir yerleşim imiş Tamamı Türkiye ye göç edince Üçe bölünmüş bir kısmı Çiftlik köye bir kısmı İhsaniye ye bir kısmı da bu köye taksim edilerek iskan edilmiş .

Bundan dolayı bu üç yerleşimdeki halkın geniş bir akrabalık bağları da mevcuttur. 1924 Mübadele anlaşmasından sonra buraya gelen halkla burada yaşayan Rum halkı göç hazırlığı safhasında olduğu için bir müddet beraber yaşamak mecburiyetinde kalınmıştır. Rum halkı gidince köyün tamamı iskan olmuştur.

Altyapı bilgileri

Rumlar zamanında yapılmış kilise Camiye, Okulu da Türk okuluna çevrilmiş Mevcut olan yolcu Hanları da bir müddet aynı amaçla kullanılmıştır.

Köyün şu anda Ana yolları asfalt ara yolları satabilize kaplı olup büyük bölümünde kanalizasyon vardır. Yerleşimde evler oldukça sıkışık olup yolları dar ve düzensizdir. Har evinde elektriği mevcut isteyen aileler telefon hizmetinden yararlanmış Koy PTT Kotu 0212 786'dır. Beş yıllık eğitim veren okulu ve yeterli lojmanları mevcuttur. Sağlık hizmetleri yok. İlçeden yararlanılıyor.

İçme ve kullanma suyu Rumlardan kalma Ayazma kaynağının suyu Köy Hizmetleri tarafından kaptaja alınıp Yamaca yapılan 100 Tonluk depoya akıtılmış buradan da Cazibe ile P.V.C. Boru kapalı şebeke sistemiyle her eve ulaşmıştır. Bu suyun sertlik derecesi düşük olup içimi çok güzeldir. Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı İdrar söktürücü ve kum dökücü niteliklerine de sahip olduğu söyleniyor.

Köyün ilk yerleşiminde cami olarak bir müddet kullanılan Kilise yıkılmış ufak bir cami yapılmış fakat oda zaman içinde dar gelince 1984 yılında Aynı köyden yetişen hayır sahibi zengin Ahmet Kara camiyi yıktırarak yerine büyük modern ferah kubbeli bir yapıya zarif birde minare ilave etmiş beş vakitte hizmet vermektedir. Eskiden kalma bir Rum mezarlığının (Maşatlık) Yanında Müslüman mezarlığı köyün kuruluşundan beri kullanılmaktadır.

Dere Deniz ve gölden uzak yerleşimin 1 Km. batısında Ak çimento Fabrikasının kullandığı kılınger malzeme ocağında kazı sırasında su kaynağı patlaması olmuş ve bir müddet sonrada burada bir gölet oluşmuş zaman içerisinde köylü vatandaşlarda civar dere gölden tutulan yavru balıkları canlı olarak buraya atıp üretmişlerdir. Aynalı Sazan, Kara balık. Kefal cinsi balıklar bulunmaktadır. Köyde otel bulunmayıp kalması icap eden misafirler ya evlerde ağırlanıyor ya da köy binasındaki misafirhanede kalabiliyor Orman içi köy olduğundan mesire yerleri oldukça fazla üç içkili iki içkisiz lokantası mevcut. Kuzu çevirmesi oldukça meşhurdur.

Bakkal, kesim yapan kasabı, fırını mevcut olmasına rağmen hala kadınların kendi yoğurduğu ekmek hamurunu kendi bahçelerindeki fırıncıklarda veya evlerdeki kuzine sobalarda pişirerek ekmek elde eden ailelerde mevcut. Manav, tekel bayi, oto tamirhanesi benzincisi yok. İhtiyaçlar ilçeden temin ediliyor.

Köyde Spor tesisi olarak biri normal ölçülerde, biri mini birde halı saha olmak üzeri üç tane futbol sahası ve İstanbul BüyükŞehir Belediyesi tarafından yaptılan parkın içerisinde basketbol sahası bulunmaktadır.

Sarı Kırmızı forma rengine sahip Akalan Spor Kulübü Amatör ligde futbol faaliyetlerini sürdürmektedir.Bölgenin istikrarlı bir takımıdır.

Ekonomi

Köy alanı içerisinde bir adet su dolum tesisi harincinde fabrika veya maden tesisi bulunmuyor. Halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık, Orman ürünü, ile İlçe civarındaki Fabrika ve çeşitli iş yerlerinde çalışarak temin ediyorlar. Yetiştirdiği tarım ürünü buğday, arpa ; Ay çiçeği anca kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. Az bir miktarının da ticareti yapılıyor. Hayvancılıkta ise iyi cins süt ineği ile az miktarda koyun beslenmekte Sütün ticareti yapılmakta.

Tavukçuluk, sebzecilik kendi ihtiyaçlarını karşılıyor arıcılık kısmen yapılmakta.

Kültür

Köyde evlenme adetleri genelde görücü usulü veya Kızla erkeğin anlaşması sonucu Aileler arasında gidip tanışıp şart konuşma ve kız isteme adetleri uygulanır. Nişanlılık devresinde aileler hazırlık yapar. Çeyiz alma ve düğün öncesi Kına gecesi adetleri mutlaka uygulanır. Önce Dini sonra Resmi nikah törenleri yapılır. Düğünler eskiden Köy evlerinin bahçelerinde yemekli yapılırken Günümüzde salon düğünlerine geçilmiştir. Damat tıraşı, gelinlik ; damatlık elbise Mutlaka uygulanır.

Düğünde ekseri İnce saz ve Hafif batı müziği çalınır oynanıp danslar edilerek eğlenilir.

Köyde meşhur ürün olarak suyu, tarihi eser olarak da bu suyun kaynağındaki horasan harcı ile örülen kaptajı gösterilmekte. Köyden işleri icabı 35- 40 hane göç etmesine karşın köyden yer alıp bina yaparak yerleşen 5 – 6 aile mevcuttur.

Köye İhsaniye, su başı, Kestanelik, Çanakça Dağ yenice Kalfa köy komşu köyleridir.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Akalan, Çatalca ilgili konular

 • Çatalca

  Çatalca, yüzölçümü bakımından İstanbul ilinin en büyük ilçesidir. İstanbul'un batı sınırında kurulmuş bir kent merkezidir.
 • ÇATALCA MÜDAFAASI

  Fakat Balkan devletleri arasında çıkan bir anlaşmazlık üzerine, Osmanlılar, bu fırsattan istifade ederek, kaybedilen şehirlerin bazılarını
 • Ferhad Paşa Camii, Çatalca

  Ferhad Paşa Camisi, Çatalca'da bir cami.
 • Ferhad Paşa Camii,Çatalca

  Ferhad Paşa Camii, aşağıdaki anlamlara gelebilir:
 • Çatalca, İstanbul

  Çatalca, yüzölçümü itibariyle İstanbul ilinin en büyük ilçesidir.
 • İstanbul köyleri

  İstanbul ilinin, TBMM'de, 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen ve 22 Mart 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan 5747 sayılı yasa uyarınca 39 il
 • İstanbul`un köyleri

  İstanbul ilinin, TBMM'de, 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen ve 22 Mart 2008 tarihli Resmî Gazete'de yayınlanan 5747 sayılı yasa uyarınca 39 il
 • D 569

  D 569, Türkiye'de bulunan bir devlet yoludur.
Akalan, Çatalca
Akalan, Çatalca