--}}

Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi’ne devretmiştir. Aynı yıl Akdeniz Üniversitesi’nde var olan 3 fakülteye 6 fakülte daha eklenerek fakülte sayısı 9’a yükseltilmiştir.

Akdeniz Üniversitesi 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi’ne devretmiştir. Aynı yıl Akdeniz Üniversitesi’nde var olan 3 fakülteye 6 fakülte daha eklenerek fakülte sayısı 9’a yükseltilmiştir. Daha sonra farklı tarihlerde kurulan fakültelerle birlikte fakülte sayısı 12’ye çıkmıştır. Bu fakülteler:

  *Tıp Fakültesi,
  *Ziraat Fakültesi,
  *Fen-Edebiyat Fakültesi,
  *İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
  *Burdur Veteriner Fakültesi,
  *Hukuk Fakültesi,
  *Güzel Sanatlar Fakültesi,
  *Mühendislik Fakültesi,
  *Eğitim Fakültesi,
  *İletişim Fakültesi,
  *Su Ürünleri Fakültesi,
  *İlahiyat Fakültesi*’ dir. Akdeniz Üniversitesi bünyesinde lisans düzeyinde 4 yüksekokul eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.Lisans düzeyindeki yüksekokullar şunlardır:


  *Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu,
  *Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu,
  *Antalya Sağlık Yüksekokulu,
  *Akseki Sağlık Yüksekokulu 


 Üniversite bünyesinde,


  *Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı 


kurulmuş ve öğrenci kabul etme aşaması için çalışmalarını sürdürmektedir.

Antalya ili ve çevre ilçelerde kurulmuş bulunan ve iki yıllık ön lisans eğitimi veren 8 yüksekokul vardır. Bu yüksekokullar:

  *Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,
  *Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,
  *Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,
  *Elmalı Meslek Yüksekokulu,
  * Kumluca Meslek Yüksekokulu,
  * Korkuteli Meslek Yüksekokulu,
  *Serik Meslek Yüksekokulu,
  *Akseki Meslek Yüksekokulu’ dur. 


Akdeniz Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitim-öğretimi veren 4 Enstitü bulunmaktadır. Bu birimler:

  *Sağlık Bilimleri Enstitüsü,
  *Fen Bilimleri Enstitüsü,
  *Sosyal Bilimler Enstitüsü,
  * Güzel Sanatlar Enstitüsü*’ dür. 

Akademik bilgiler

AKADEMIK YIL Akdeniz Universitesi'nde akademik yil Güz ve Bahar donemi olarak iki doneme ayrilmistir. Guz donemi Eylul-Ocak, Bahar donemi Subat-Haziran aylarini kapsamaktadir.

OGRENCI ISLEMLERI Ogrencilerin kayit, kabul, sinav ve degerlendirme islemleri 2547 sayili Yuksekogrenim Kanunu ve bu kanuna dayali olarak cikarilan Yuksekogrenim Kurulu kararlarina ve yonetmeliklerine gore yapilmaktadir. Bu konuda Ogrenci Isleri Dairesi Baskanligi tarafindan hazirlanan kitapcik kayit sirasinda ogrencilere sunulmaktadir.

KAYITLAR Akdeniz Universitesi'ne giris ve kayitlarla ilgili her turlu basvuru, Ogrenci Isleri Dairesi Baskanligi'na yapilir. Basvuru sureleri Universite tarafindan duyurulur. Bu sureler disinda yapilan basvurular isleme konulmaz. Ogrenciler her donem basinda ilan edilen sureler icinde kayitlarini yenilemek zorundadirlar. Akdeniz Universitesi'nde her ogrencinin kendi bolumunden bir danismani vardir. Donem kayitlarinda ogrenci akademik danismanina basvurabilir. Danisman, ogrencinin diger sorunlari ile de yakindan ilgilenir.

YATAY GECIS T.C ve yabanci uyruklu ogrencilerin bir yuksek ogrenim kurumundan digerine ya da ayni universitenin bir bolumunden digerine gecisleri Yuksekogretim Kurulu'nca belirlenen "Yuksekogretim Kurumlari Arasinda Ogrencilerin Yatay Gecis Esaslari" na uygun olarak yapilir. Akdeniz Universitesi icinde fakulte, yuksekokul veya bolumler arasinda yatay gecisler "Yuksekogretim Kurumlari Arasinda Onlisans ve Lisans Duzeyinde Yatay Gecis Esaslarina Iliskin Yonetmelik" cercevesinde yapilir.

Kaynak

http://www.akdeniz.edu.tr/

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Akdeniz Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi