Akhisar, manisa'ya bağlı bir ilçe. İlçenin yüzölçümü 1713 kilometrekare, nüfusu 105.058 tir. İlçe topraklarında Katırcı, Karaoğlan, Kılıç dağları bulunur. Bu dağlar yer yer ormanlarla kaplıdır. Güneyde uzanan Akhisar ovasında ise zeytinlikler ve tütün tarlaları yer almaktadır. İlçe merkezi 33.156 nüfuslu Akhisar kasabasıdır. Manisa'nın kuzeydoğusunda bulunan Akhisar kasabası, Manisa'dan 51 kilometre uzaklıktadır. Bizanslılar devrinde "Thyateria"...

AKHISAR (türkçe) anlamı
1. Manisa iline bağlı ilçelerden biri.

Akhisar hakkında bilgiler

Manisa'ya bağlı bir ilçe. İlçenin yüzölçümü 1713 kilometrekare, nüfusu 105.058 tir. İlçe topraklarında Katırcı, Karaoğlan, Kılıç dağları bulunur. Bu dağlar yer yer ormanlarla kaplıdır. Güneyde uzanan Akhisar ovasında ise zeytinlikler ve tütün tarlaları yer almaktadır. İlçe merkezi 33.156 nüfuslu Akhisar kasabasıdır.

Manisa'nın kuzeydoğusunda bulunan Akhisar kasabası, Manisa'dan 51 kilometre uzaklıktadır. Bizanslılar devrinde "Thyateria" adıyla kurulmuş eski bir şehirdir. İstiklal Savaşı sıralarında Yunanlılar tarafından tamamen yakılmış, fakat Cumhuriyet devrinde yeniden kurularak mamur ve hareketli bir kasaba haline gelmiştir. Bağlar ve bahçelerle çevrili olan Akhisar kasabası, zengin ovasında bulunan köylerinin ve civar kasabaların pazarı olmuştur.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Akhisar, Manisa

Akhisar, Ege Bölgesi'nde bulunan, Manisa iline bağlı bir ilçedir. 1.750 km²'lik arazisi ve 152.582 nüfusu (2000) ile Ege Bölgesi'nin en büyük ilçesidir. İstanbul-İzmir karayolu üzerinde İzmir'den 80, İstanbul'dan da 470 kilometre mesafededir.Aynı zamanda Bandırma-İzmir demiryolu ...

Akhisar Belediyespor

Akhisar Belediye Gençlik ve Spor Kulübü veya kısaca Akhisar Belediyespor veya Akhisar Gençlikspor, Manisa'nın Akhisar ilçesine ait bir futbol kulübü. Tarihinde ilk kez 2012-13 sezonunda Süper Lig'de mücadele etme hakkını kazanmıştır.

Başlamış, Akhisar

Başlamış, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Bekirler, Akhisar

Bekirler, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Boyalılar, Akhisar

Boyalılar, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Büknüş, Akhisar

Büknüş, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Bünyani Osmaniye, Akhisar

Bünyani osmaniye, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.