Akmola Eyaleti

Akmola eyaleti, Kazakistan'ın idari teşkilatında bir bölgedir; adını bölgenin merkezi Akmola'dan (Sovyet dönemi Tselinograd) almaktadır. Akmola şehri 1994'te Kazakistan'ın başkenti olduktan sonra adı Astana olarak değiştirilmiş; eyaletin başkenti ise Kökçetav (Türkçesi Gökçedağ) olmuştur.

Akmola Eyaleti hakkında detaylı bilgi

right|250px Akmola eyaleti (Rusça Акмолинская Область) Kazakistan'ın idari teşkilatında bir bölgedir; adını bölgenin merkezi Akmola'dan (Sovyet dönemi Tselinograd) almaktadır. Akmola şehri 1994'te Kazakistan'ın başkenti olduktan sonra adı Astana olarak değiştirilmiş; eyaletin başkenti ise Kökçetav olmuştur.

Bu eyalet ülkenin kuzeyinde bulunmaktadır. Büyük bölümü steplerle kaplıdır. Kuzeyinde ormanlar birkaç dağ ve Burabay gölü bulunmaktadır.İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kostanay Eyaleti

Kostanay Eyaleti (Kazakça: Қостанай облысы / Qostanay oblısı), Kazakistan'ın bir eyaletidir. Başkenti Kostanay'dır.

Kuzey Kazakistan Eyaleti

Kuzey Kazakistan Kazakistan'da 665.800 nüfusuyla (Ocak 2005) bir eyalettir. Kazakistan'ın en küçük eyaletidir. Merkezi Kızılyar 193.300 nüfusa sahiptir. Kuzeyinde Rusya'yla sınırları vardır. Bundan başka ülke içinde 3 Kazak eyaletine komşudur: doğuda Pavlodar eyaletine, batıda ...

Pavlodar Eyaleti

Pavlodar (Kazakça: Павлодар облысы ) Kazakistan'ın bir eyaleti. Başkenti 300.200 nüfuslu Pavlodar şehriyken eyaletin yaklaşık nüfusu 744.860 kişidir.

Astana

Astana, Kazakistan'ın başkenti ve en büyük 2. şehridir. Nüfusu 600.000 (2004) civarındadır. 1998'de Kazakistan'ın başkenti ilan edilen şehir Akmola Eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Kazakistan'ın orta kesimindedir. İnsanların güney kesiminde yığılmasını önlemek için ...

Kazakistan'ın Eyaletleri

Kazakistan idari teşkilatı 14 eyalet (Kazakça: облыстар / oblıstar; tekil: облысы / oblısı; Rusça: области / oblasti; tekil: область / oblast' ).

Akköl

Аkköl (Kazakça: ''Ақкөл'') Kazakistan'da bir şehir. Eski adı ''Alexeyevka'' olan şehir, başkent Astana'nın 100 km. kuzeyinde bulunmaktadır. Akmola Eyaleti'nde bulunan Akköl İlçesi'nin merkezidir.

Sarıarka

Sаrıаrkа - Kuzey Kazakistan Bozkır ve Göller, (Kazakça: Сарыарка, ''Sаrıаrkа'' veya ''Sarıarqa'') olarak bilinen Kazakistan yüksek bir arazi parçasıdır ve UNESCO tarafından 7 Temmuz 2008 tarihinde yazılı olarak Kazakistan doğa dünya mirası alanı tayin edilmiştir.

Kazakistan'ın Idari Yapılanması

Kazakistan idari teşkilatı 14 eyalet (Kazakça: облыстар / oblıstar; tekil: облысы / oblısı; Rusça: области / oblasti; tekil: область / oblast' ). ve 3 şehirden (Kazakça: қалалар / qalalar; tekil: қала / qala; Rusça: городы / gorodı; tekil: ...