Yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri hastalığıdır. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en hassas devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahlaşır.

Akne

Yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri hastalığıdır. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en hassas devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahlaşır. Bazen, kanal tıkalı olduğu halde, bez yağ salgılamaya devam eder ve böylece içi yağ dolu bir kist oluşur. Siyah noktalara tıpta komedon adı verilir.

akne

Yağ bezlerinin deri üzerinde oluşturduğu iltihaplı sivilce.

akne

Almanca akne kelimesinin İngilizce karşılığı.
(die) n. acnae, skin disorder characterized by pimples and other pustular eruptions which generally appear on the face (also acne)

akne

Türkçe akne kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Akne (die) ] n. acnae, skin disorder characterized by pimples and other pustular eruptions which generally appear on the face (also acne)
n. acne, skin disorder characterized by pimples and other pustular eruptions which generally appear on the face

akne

Almanca akne kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
acne

akne

Almanca akne kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. acné (f)

akne

Almanca akne kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. acne (f)

İlgili konuları ara

Yanıtlar