Aksaray ilinin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Başta buğday olmak üzere arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasülye, keten, kenevir, üzüm ve elma yetiştirilir.Platolardaki geniş otlaklarda çok sayıda koyun beslenir.

Aksaray ekonomisi

Aksaray ilinin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Başta buğday olmak üzere arpa, şeker pancarı, burçak, mısır, patates, soğan, fasülye, keten, kenevir, üzüm ve elma yetiştirilir.

Platolardaki geniş otlaklarda çok sayıda koyun beslenir. Koçaş Devlet Üretme Çiftliği il merkezine 25 km uzaklıktadır.

Tarımsal üretim yanında, bazı yörelerde halı ve kilim dokumacılığı yapılır. Taşpınar köyünün halıları çok meşhurdur.

Aksaray’da un, süt, yem gibi gıda sanayi tesisleri yanında, madenlere dayalı sanayi ve metal eşya, makina imalatı da gelişmiştir. İlin tek ağır sanayi kuruluşu Otomarsan’ın dizel motor fabrikasıdır. Seramik sanayiinde kullanılan kaolin belli başlı madenidir.

Ulaşım: Aksaray ili ulaşım açısından bir kavşak noktası olan Konya- Kayseri ve Ankara-Adana karayollarının kesiştiği yerdedir. Niğde’ye 115 km, Ankara’ya 226 km, İstanbul’a 684 km, Adana’ya 292 km uzaklıktadır.
selamlar ben bursada yaşıyorum ve aksarayın bende aksaraylıyım ekonomiyi canlandırmanızı çok isterim bunu için zığa yı nebileyim ıhlara vadisini ii tanıtmanız lazım turizimi canlardırırsanız ekonomiye çok büyük bir katkı sağlarsınız diye düşünüyorum aksarayında tanıtılmaya ihtiyacı olan bir turizimi var yetkililerden bu konuyla ilgili çok yoğun bişekilde çalışmasını isterim ben turizimciyim buna inanın siz aksarayın turizimi olan kaplıcası olan zığayı yada ıhlara vadisini ii tanıtıp güzel bir reklam çalışmasyla çok ii yerlere geleceğini düşünüyorum ben aksarayda yaşayan almancı dediğimiz insanları nefretle kınıyorum yaaa arkadaş hiçmi insan bulunduğu ülkede almanyada yada hollandada hernerdeyse insan kendi memleketinin türizimini falan öğer yada tanıtır benim ricam bununla ilgili yetkililerden çok ciddiye alıp çalışmalarını istiyorum bir aksaraylı olarak ben kendi memleketime 20 yıldır gelemiyorum nedenmi çünki buişleri bilmeyen siyasetçiler aksarayı en üst noktaya çıkarmasını bilmeyen bir yönetim anlayışı içinde olan insanlar beni kendi memleketimden soğuttu umarım bu yazımı dikkate alırsınız şimdiden teşekkürederim saygılar
herkese hayirli günler dilerim.aksarayin insanlari öcelikle su parasini mevduatdan cekmeli yani halk tabiriyle faizi birakmali daha sonrada birbirine güvenmeli,birlikden kuvvet dogarsa eger neden olmuyoruzda avrupalarda ekmek kapisi ariyoruz,asil zenginlik insanlarin kendisinde sakli bence,ama bunu kullanmassak bir ise yaramaz
Aksaray ekonomisindeki ağır sanayi eski adı otomarsan yeni adı Mercedes benz Türk a.ş Kamyon Fabrikasıdır ayrıca askeri arazi araçları da aimal edilmekte olup Aksaray ekonomisine büyük bir katkısı vardır.

Yanıtlar