Al Atkins

Kısaca: Alan John "Al" Atkins, 1947 Birmingham, İngiltere doğumlu bir hard rock vokalistidir. K.K. Downing ve Ian Hill ile birlikte, tanınmış heavy metal grubu Judas Priest'in kurucu kadrosunda yer almıştır. ...devamı ☟

Alan John "Al" Atkins, 1947 Birmingham, İngiltere doğumlu bir hard rock vokalistidir. K.K. Downing ve Ian Hill ile birlikte, tanınmış heavy metal grubu Judas Priest'in kurucu kadrosunda yer almıştır.

1971'de, dönemin önemli müzik grupları olan Black Sabbath ve Led Zeppelin'in yavaş yavaş yükselişe geçmesi üzerine, K.K. Downing ve Ian Hill ile bir araya gelip, Freight isimli bir müzik grubu kurdu, fakat kısa bir süre sonra, grubun ismini beğenmediği için onu Judas Priest olarak değiştirdi.

Al Atkins'in vokalistliğini yaptığı dönemin Judas Priest grubu ilk demolarını 1971 yılında kaydetti. Bu demo gerektiği kadar ilgi görmedi ve grubu maddi açdan zarara soktu. O zamanlarda bakması gereken bir kızı bulunan Al Atkins, daha düzenli geliri olan bir işte çalışmak üzere 1973 yılında gruptan ayrıldı.

Atkins'in Judas Priest'ten ayrılmasının ardından, yerine Rob Halford geçti. Halford, yeni katıldığı grupta, aslen Atkins tarafından yazılmış şarkıları da seslendirdi. Grubun ilk stüdyo albümü olan Rocka Rolla, Atkins'li Judas Priest'in yaptığı müzik tarzını ortaya koyan güçlü bir örnektir.

Atkins gruptan ayrıldıktan sonra grup üyeleriyle arkadaşlık bağını kesmemiş, aksine 1998 yılında çıkardığı Victim of Changes adlı solo albümünde onlardan yardım ve destek almıştır. Bu albümde, henüz Judas Priest'teyken yazdığı şarkıların orijinal halleri yer almaktadır.

Diskografi

  • Judgement Day (1990)
  • Dreams of Avalon (1992)
  • Heavy Thoughts (1994)
  • Victim of Changes (1998)
  • Demon Deceiver (2007)


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.