Alaca (Çorum)

Önceleri Bucak merkezi olan Alaca 1919 yılında ilçe haline getirilmiştir. Çorum - Yozgat yolu bu ilçeden geçmekte olup, İl merkezine uzaklığı 52 km., yüzölçümü 1.

Önceleri Bucak merkezi olan Alaca 1919 yılında ilçe haline getirilmiştir. Çorum - Yozgat yolu bu ilçeden geçmekte olup, İl merkezine uzaklığı 52 km., yüzölçümü 1.346 km2. Rakımı ise 950 m. dir. İlçe Çorum’un tahıl ambarı durumundadır. Özellikle, pancar, buğday, arpa ve yulaf ekiminin yanında son yıllarda besicilik alanında önemli gelişmeler sağlamıştır.Ayrıca; Alaca İlçesi, Alacahöyük müze ve örenyerleri ile turizm açısından önemli bir potansiyele sahiptir.

1990 sayımına göre toplam nüfusu 54.814 olup, 20.646’sı ilçe merkezinde, 34.168’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 99 köyü vardır. Yüzölçümü 1371 km2 olup, nüfus yoğunluğu 40’tır. İlçe toprakları Bozok platosunda yer alır. Hüseyin Ova ilçenin tek düzlüğü olup, alüvyonlu topraklardan meydana gelmiştir. İlçe topraklarını Alaçay sular.

Ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şekerpancarıdır. Sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir. Üzüm, dut, kiraz, kayısı, erik, kavun, karpuz ve ceviz yetiştirilen başlıca meyvelerdir.

İlçe merkezi, Hüseyin Ovada Alaçay kıyısında kurulmuştur. Çorum-Yozgat karayolu ilçeden geçer. İl merkezine 49 km mesafededir. İlin tahıl ambarı olması yüzünden, ilçe, tahıl ürünlerinin alım-satım merkezi durumundadır. Hitit yerleşim merkezlerinden olan Alacahöyük kalıntıları, ilçe merkezine 15 km mesafede Haramözü köyündedir. İlçe belediyesi 1920’de kurulmuştur. Eski adı Hüseyinabad’dır.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Alaca (Çorum) ilgili konular

 • Çorum

  Çorum Karadeniz bölgesinin Orta Karadeniz bölümü ile Anadolu’yu bağlayan geçit bölgede kurulmuş olan il. Güneybatıda Kırıkkale, kuzeyd
 • Çorum coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıÇorum’un % 39’u dağ, %48’i plato, % 2’si yayla ve % 11’i ovadır. Dağları: Çorum’un yarısına y
 • Çorum ilçeleri

  Çorum’un biri merkez olmak üzere 14 ilçesi vardır.Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfûsu 186.377 olup, 116.
 • Bogaziçi, Alaca

  Boğaziçi, Çorum ilinin Alaca ilçesinde bulunan bir köydür. Çorum il merkezine 55 km., Alaca ilçe merkezine 5 km.
 • Kızılyar, Alaca

  Kızılyar, Çorum ilinin Alaca ilçesinde bulunan bir köydür. İlçe merkezine 18 km’dir.
 • Çorum (Merkez)

  Çorum, İç Orta Karadeniz Bölgesi'nde Çorum ilinin merkezi ve aynı isim ile merkez ilçesi olan şehir. Toprak sanayi ve makina imalat sanayi ço
 • Rıza Ilıman

  Rıza Ilıman, (d. 1934, Çorum), Türk siyaset adamı.
 • Boğaziçi, Alaca

  Boğaziçi, Çorum ilinin Alaca ilçesinde bulunan bir köydür. Çorum il merkezine 55 km., Alaca ilçe merkezine 5 km. uzaklıktadır. Kö
 • Suheyp Karafakıoğlu

  Suheyp Karafakioğlu (d. 1887, Çorum) - (ö. 18 Ekim 1967), Türk siyasetçi.