Alain Bocquet (d. 6 Mayıs 1946, Marquillies, Nord) Fransız komünist siyasetçi.

Alain Bocquet

Alain Bocquet (d. 6 Mayıs 1946, Marquillies, Nord) Fransız komünist siyasetçi. Özel eğitimcilik yapmış, 1977 yılında ilk kez Lille Belediye meclisine seçilmiş ve Belediye başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir. 1978 yılından itibaren Fransa Ulusal Meclisi'nde Nord milletvekili olarak görevini yapmaktadır. 1993-2007 yılları arasında Meclis'te Komünistlerin oluşturduğu grubun başkanlığını yürütmüştür. Halen Fransa-Kıbrıs Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürütmektedir. == Görevler == Yerel Yönetimler * 21 Mart 1977 - 13 Mart 1983 : Lille Belediye Başkan yardımcısı * 14 Mart 1983 - 12 Mart 1989 : Valenciennes Belediye Meclis üyesi * 25 Haziran 1995 - ... : Saint-Amand-les-Eaux Belediye Başkanı * 23 Mart 1992 - 15 Mart 1998 : Nord-Pas-de-Calais Bölgesel Konseyi üyesi Meclis * 3 Nisan 1978 - 1 Nisan 1986 : Nord 20. seçim çevresi milletvekili * 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988 : Nord milletvekili * 23 Haziran 1988 - ... : Nord 20. seçim çevresi milletvekili ** 2 Nisan 1993 - 19 Haziran 2007 : Meclis Komünist Grup Başkanı ** 2 Ekim 1997 - 18 Haziran 2002 : Fransa - İtalya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ** 25 Eylül 2007 - 19 Haziran 2012 : Fransa - Finlandiya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ** 25 Eylül 2012 - ... : Fransa - Kıbrıs Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar