Alain Prost

Alain Marie Pascal Prost, (d.24 Şubat 1955 Saint-Chamond, Loire, Fransa Fransız yarış pilotudur. 4 kez dünya şampiyonluğu alarak Formula 1 ' in en başarılı pilotları arasına girmeyi başarmıştır.thumb|200px|Alain Prost MP4-2B' yi kullanırken]

Formula 1

Prost, 1985, 1986, 1989 ve 1993 yıllarında dünya şampiyonu oldu. Toplamda 199 Büyük Ödül yarışına katılan Prost, 51 yarış galibiyeti, 798,5 şampiyona puanı kazandı. Aynı zamanda 41 en hızlı tur zamanına imza attı.

Renault

Kariyerinin ilk Büyük Ödül birinciliğini 1981 yılında Dijon' da düzenlenen Fransa Büyük Ödülü' nde yine bir Fransız takımı olan Renault F1 ile kazandı.Renault F1 ile geçirdiği üç tam sezonunda 8 galibiyet daha kazanan Prost, takım içerisindeki anlaşmazlıklar nedeniyle McLaren' e geçti.

McLaren

Takım ile geçirdiği 6 sezonda 30 Büyük Ödül birinciliği ve 3 dünya şampiyonluğu kazandı.

1987 yılında 28. Büyük Ödül galibiyetini kazanarak Jackie Stewart' ın rekorunu kırdı.

Scuderia Ferrari

1990 yılında takımla 5 yarış kazanarak yine şampiyonluğa aday oldu. Sezonun son yarışı Suzuka' da düzenlenen Japonya Büyük Ödülü' nde yarışa başlangıç pozisyonunda Ayrton Senna vardı. Yarış başladığında Senna' nın aracını Prost' un üzerine sürmesi sonucunda ikisi de yarış dışı kaldı. Senna yarıştan önceki puan avantajı sayesinde son dünya şampiyonluğunu elde etti.

1991 yılında Ferrari ile olan anlaşmazlıklarını halka açık bir şekilde dile getirmesi nedeniyle takım tarafından kovuldu.

Williams F1

1992 yılını yarışmadan geçiren Prost, 1993' te Williams F1 takımına geçerek son dünya şampiyonluğunu kazandı. Aynı yıl emekliliğini açıklayarak sporu bıraktı. Alain Prost, Formula 1 tarihine en çok yarış ve puan kazanan pilot olarak geçti. Bu rekorlar daha sonra Michael Schumacher tarafından kırıldı.

Prost Grand Prix

1997 yılında Ligier F1 takımını satın alarak adını Prost Grand Prix olarak değiştirdi. Ancak malesef pistte gösterdiği başarıyı bir iş adamı olarak gösteremedi ve 2002 yılında takımını satarak Formula 1' den tamamen ayrıldı.

Kişisel

Alain Prost kariyeri boyunca çeşitli lakaplar ile anıldı: "Profesör", "Hesap Makinesi", "Rio Kralı" (Rio De Jenerio' da yapılan Brezilya Büyük Ödülü' nü 5 kez kazandığı için) ve "Orospu' nun Hızlı Çocuğu" (Niki Lauda tarafından söylenmişti)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar