Alamo Kalesi

Alamo Kalesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Teksas Devrimi sırasında kanlı çarpışmalar yapılan kale. Teksas'ta San Antonio'da, 1718'de İspanyol din adamları tarafından kurulan San Alamo misyonu, 1792'den sonra, bir kaleye dönüştürüldü.

Alamo Kalesi

frame|right|San Antonio`da İspanyol din adamları tarafından kurulmuş olan kalesi, Teksas`ın Meksika`dan ayrılma savaşımının simgesi haline gelmiştir.] ABD`de, Texas devrimi sırasında kanlı çarpışmalar yapılan kale. Texas`ta San Antonio`Da, 1718`de İspanyol din adamları tarafından kurulan San Alamo misyonu, 1792`den sonra, bir kaleye dönüştürüldü.

Texas devrimi sırasında Meksikalı Antonio Lopez de Santa Ana Texas`ı istila ettiğinde, 190 kadar Texaslı kalenin iç avlusununun yıkık dökük duvarlarından içeri sığınıp, kaleyi kuşatan ve sürekli top ateşi altında tutan 5.000 - 6.000 kişilik İspanyol ordusuna 12 gün direnmeyi başardılar. On üçüncü gün (6 Mart 1836) Meksikalılar kaleye girdiler ve Mrs. Dickinson adında bir kadın, çocuğu ve iki hizmetçi dışında bütün Texaslılar öldürüldüler.

Battle of the Alamo Alamo Batalla de El ílamo Batalo de la Alamo Sií¨ge de Fort-Alamo Battaglia di Alamo קרב אלמו Alamo アラモの戦い Slaget ved Alamo Bitwa o Alamo Alamo Slaget vid Alamo 阿拉莫 Alamo

FilmlerMüzikaller

Liberty:The Siege of The Alamo adlı müzikalın söz ve müziği Bernard J. Taylor`a aittir. San Antonio`da 2000 yılında ilk gösterisi yapılmıştır. Stüdyo kayıtları Michael Berlet, Richard Warren, Richard Austin, Jeffrey Jones-Ragona, Matt Elizondo ve ``Capital City Men`s Chorus of Austin`` korosu tarafından seslendirilmiştir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar