Alaska

Kısaca: ABD’nin yüz ölçümü en büyük, nüfusu en az olan eyaletidir. Gerçekten de Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklüğündeki bu eyalette ancak Kütahya ilimizdeki kadar insan yaşar. Alaska sözcüğü, bu eyaletin yerli halklarından olan Aleutlar’ın dilinde “büyük ülke” anlamına gelir. Bu adı hak edecek kadar geniş bir alana yayılmış olan Alaska yüzey biçimleri açısından da büyük bir çeşitlilik gösterir. ...devamı ☟

Alaska
Alaska

Alaska Haritası

ABD’nin yüz ölçümü en büyük, nüfusu en az olan eyaletidir. Gerçekten de Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklüğündeki bu eyalette ancak Kütahya ilimizdeki kadar insan yaşar. Alaska sözcüğü, bu eyaletin yerli halklarından olan Aleutlar’ın dilinde “büyük ülke” anlamına gelir. Bu adı hak edecek kadar geniş bir alana yayılmış olan Alaska yüzey biçimleri açısından da büyük bir çeşitlilik gösterir. Kuzey Amerika’nın en büyük dağlarını ve çok geniş düzlükleri içeren, kutup bölgesi çöllerinin yanı sıra geniş buzul alanlarıyla kaplı olan bu topraklarda 3 milyondan çok göl ve 12 ırmak sistemi bulunur.Doğa güzellikleri ve yabani hayvan türleri açısından benzersizdir. ABD’nin en batı ve en kuzey eyaleti olan Alaska’nın üçte biri Kuzey Kutup Dairesi içinde kalır.Bu nedenle yaz aylarında gece yarısı güneşini gören Alaskalılar, sonbaharın bitiminden ilkbahara kadar da gece gündüz süren uzun bir karanlığa gömülürler.

Doğal yapı

Alaska, Kanada’nın batısından Bering ve Kuzey Buz denizlerine doğru uzanan büyük bir yarımadayı kapsar. Yarımadanın güneybatısındaki Aleut Adaları ile güneydoğuda İngiliz Kolombiyası’na kadar uzanan 800 kilometrelik kıyı şeridi de bu eyaletin sınırları içindedir.

Alaska’nın doğal yapısı kuzeyden güneye doğru dört bölgeye ayrılır: Kutup Bölgesi (arktik) düzlükleri, Brooks Dağları, iç yaylalar ve Alaska Dağları. Brooks Dağları, Kuzey Amerika’nın en önemli sıra dağlarından biri olan Kayalık Dağlar’ın Alaska’daki uzantısıdır. Doğu’dan batıya yaklaşık 950 km. boyunca uzanan bu dağlar üzerindeki bazı dorukların yüksekliği 2400 metreyi aşar. Eyalet topraklarının altıda birini kaplayan kutup bölgesi düzlükleri ile Brooks Dağları Kuzey Kutup Dairesi içinde kaldığından eyaletin en soğuk bölgeleridir. Bu bölgedeki sıcaklık ortalaması yılın on ayında donma noktasının altına düşer.

Doğudan batıya doğru uzanan iç yaylalar eyaletin en geniş bölümünü oluşturur.Tam ortasında Yukon Irmağı havzasının yer aldığı bu bölgede milyonlarca hektarlık orman alanı vardır. Kara ikliminin egemen olduğu bu iç yaylalarda yazlar çok sıcak geçerken, kışın sıcaklığın –59C’ye kadar düştüğü olur. Nüfus açısından Alaska’nın ikinci büyük kenti olan Fairbanks bu bölgededir.

Alaska Dağları, Büyük Okyonus kıyılarına paralel olarak uzanan Kıyı Dağları ile Kayalık Dağlar’ın kuzeybatısıdır.Bu ikinci dağlık bölge eyaletin güney kıyıları boyunca uzanır ve batıda Aleut Adaları’nı, doğuda başkent Juneau’nun bulunduğu kıyı şehrini kapsar.Deprem olasılığının çok yüksek olduğu bu bölgede iki düzineden fazla volkanik dağ vardır.İklimi serin ve yağışlıdır.Oysa aynı bölgenin Asya kıtasından gelen rüzgarlara ve Japon akıntısına açık olan Alaska Körfezi kıyılarında ılıman iklim yaşanır. Eyaletin en kalabalık kenti olan Anchorage da bu yörede kurulmuştur.

Nüfus

Alaska’da nüfusun dağılışı çok eşitsizdir. Eyalet nüfusunun hemen hemen yarısı Anchorage ve Fairbanks gibi iki büyük kentin çevresinde toplanmıştır.Bu bölgenin halkı olan Eskimolar, Alaska Yerlileri ve Aleutlar bugünkü nüfusun ancak yüzde on altısını oluşturmuştur.Eskimolar Bering ve Kuzey Buz Denizi kıyıları ile Yukon Irmağı deltasında, Alaska Yerlileri Aleut Adaları ile İngiliz Kolombiyası arasındaki bölgede, Alaska’ya adını veren Aleutlar ise Aleut Adaları’nda, Alaska Yarımadası’nda yaşarlar.Aleutlar ile Eskimolar yakın akrabadır, ama dilleri ayrıdır.

Doğal zenginlikler ve ekonomi

Büyük bölümüne insan eli değmemiş olan Alaska, dünyada yabani yaşamın bozulmadan kaldığı ender yerlerden biridir.Kara ve deniz hayvanlarının büyük bir çeşitlilik göstermesi de buna bağlıdır.Bu geniş kuzey ülkesinde kutup ayısı, boz ayı, etçil kara memelilerin en irisi olan Kodiak ayısı, rengeyiği ve bizon gibi büyük yabani hayvanların yanı sıra fok, susamuru, mink, kunduz, sansar, vaşak ve misk gibi değerli kürk hayvanlarıda yaşar.

Alaska’da geniş altın, nikel, kalay, kurşun, çinko, bakır ve molibden yatakları bulunur.Ama ulaşım olanaklarının yetersizliği ve eyaletin büyük bölümündeki elverişsiz hava koşulları nedeniyle,petrol dışındaki yer altı zenginlikleri tam anlamıyla değerlendirilememektedir. 1957’de ilk petrol yatağının bulunmasından sonra aralıksız çıkarılan ve gemilerle ABD’nin öbür eyaletlerine taşınan petrol Alaska’nın önemli bir geril kaynağıdır.Petrolden elde edilen kazanç nedeniyle gelir vergisi kaldırılmış ve herkese yıllık kar payı ödenmeye başlanmıştır.

Petrolün yanı sıra doğal gaz, mink ve tilki gibi kürk hayvanları üretimi, başta som balığı olmak üzere ringa, yengeç,karides ve istiridye gibi su ürünleri ticareti ile ormancılık Alaska’nın ekonomisinde önemli yer tutar. Eyalet topraklarının %32’sini kaplayan ormanlardan her yıl milyonlarca metre küp kereste ve önemli miktarda kağıt hamuru elde edilir. Bununla birlikte, tıpkı madenler gibi ormanlarda da ulaşım güçlükleri yeterince değerlendirilememektedir.

Alaska’nın çok büyük bir alana yayılmış olması ve elverişsiz iklim koşulları karayolu taşımacılığının gelişmesini engelleyen başlıca etkenlerdendir.Bu yüzden, bir tarım ülkesi olmadığı için gereksiniminin %90’ını öbür eyaletlerden karşılayan Alaska’da ulaşımın bütün ağırlığı uçak taşımacılığına dayanır.

Tarih

Rus Çarı Büyük Petro adına kuzeyde bir keşif gezisine çıkan Danimarkalıı kaşif Vitus Bering 1741’de Alaska’yı keşfettiğinde, bu topraklarda yalnızca Alaska Yerlileri, Eskimolar ve Aleutlar yaşıyordu. Alaska Yerlilerinin, bugün Bering Boğazı olarak bilinen geçidi aşarak günümüzden 20-40 yıl önce bu kuzey ülkesine yerleşmiş göçmenlerin soyundan geldiği sanılmaktadır. Eskimolar ile Aleutlar ise büyük olasılıkla 3-8 bin yıl önce Alaska’ya ulaşan kuzey kutbu halklarının torunlarıdır.Alaska’nın keşfinden 40 yıl kadar sonra, bölgedeki kürk hayvancılığının çekiciliğine kapılan Rus kürk tüccarları 1784’te bu topraklarda ilk yerleşmeleri kurdular. 1867’de ABD Alaska’yı Rusya’dan satın aldı ve o tarihten 92 yıl sonra, 1959’da ABD Senatosu Alaska’nın 49. eyalet olmasını onayladı.

1964 Mart’ında Anchorage ve çevresini yerle bir eden deprem Alaska tarihinin en önemli olaylarından biridir .Ekim 1988’de üç balinanın buzlar arasında sıkışmasıyla Alaska bir kez daha dünya kamuoyunun dikkatini çekti. Sonuçta balinalardan biri öldü ama, ABD, SSCB ve Eskimolar’ın günlerce süren ortak çabalarıyla iki balina sağ salim denize açılabildi.

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Alaska, estado de Estados Unidos localizado en el noroeste de América del Norte

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Alaska, état des Etats-Unis situé au Nord-Ouest de l'Amérique du Nord

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Alaska, Staat in den Vereinigten Staaten im Nordwesten von Nordamerika

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Alaska, stato negli Stati Uniti situato nella parte nordoccidentale del nord America

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Alasca, estado nos E.U.A

Alaska

i. Alaska

Alaska

Fransızca Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. Alaska, state in the United States that is located in northwestern North America

Alaska

Almanca Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. state in the United States that is located in northwestern North America

Alaska

İtalyanca Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Alaska, state in the United States that is located in northwestern North America

Alaska

İspanyolca Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. ak npr. alaska

Alaska

Türkçe Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. state in the United States that is located in northwestern North America n. Alaska, state in the United States (located in northwestern North America) n. Alaska, state in the United States that is located in northwestern North America

Alaska

Flemenkçe Alaska kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. alaska

Alaska

İngilizce Alaska kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Alaska (staat in de USA)

Alaska

n. state in the United States that is located in northwestern North America n. Alaska, state in the United States (located in northwestern North America) n. Alaska, state in the United States that is located in northwestern North America

Alaska

Flemenkçe Alaska kelimesinin Fransızca karşılığı.
(aardrijkskunde) Alaska (f)

Alaska

Fransızca Alaska kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Alaska (n)

Alaska

Fransızca Alaska kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Alaska (m)

Alaska

Fransızca Alaska kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Alasca (m)

Alaska

Fransızca Alaska kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Alaska (f)

Alaska

Almanca Alaska kelimesinin Türkçe karşılığı.
abd`de eyalat

Alaska

İtalyanca Alaska kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografia) Alaska (f)

Alaska

İspanyolca Alaska kelimesinin Fransızca karşılığı.
(geografía) Alaska (f)

misafir - 8 yıl önce
tmm güzel ama biraz daha calışılması gerekir

misafir - 8 yıl önce
1964 Alaska depremi 9.2 büyüklüğünde meydana gelmiştir.Depremde 125 kişi hayatını kaybetmiş ve 311 milyon dolarlık hasar meydana gelmiştir.Deprem dünya tarihinin 2. büyük depremidir.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Alaska Resimleri

Alaska Haritaları

dunya uzerinde alaska nerede.png
dunya uzerinde alaska nerede.png

Alaska Yerlileri
6 yıl önce

Alaska Yerlileri (İngilizce Alaska Natives), Amerika Birleşik Devletlerinde Alaska eyaletinin yerlisi olan ve Eskimo-Aleut halkları ile Kızılderililerden...

Alaska Atabaskları
2 yıl önce

Alaska Atabaskları ya da Alaska Deneleri (İngilizce: Alaskan Athabascan/Athabaskan/Athapascan/Athapaskan/Dene peoples, Alaskan Athabascans, Alaskan Athabaskans...

Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası
6 yıl önce

Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (kısaltması ANCSA, İngilizce Alaska Native Claims Settlement Act), Alaska'da yerlilerin toprak taleplerini çözmek...

Alaska körfezi
3 yıl önce

144°W / 57; -144 Alaska Körfezi, Büyük Okyanus'un kuzeydoğu kesimine verilen ad. Yaklaşık 1.533.280 km²'lik bir alana yayılan Alaska Körfezi'nin ana akıntısı...

Alaska körfezi, Alaska akıntısı, Büyük Okyanus, Coğrafya, Körfez, Taslak, Seward, Vildes, Anchorage
Alaska Kurdu
6 yıl önce

Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya özgü işçi köpek. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemut (Malamut) İnyupikleri...

Alaska Yerli Bölge Şirketleri
6 yıl önce

Alaska Yerli Bölge Şirketleri (İngilizce Alaska Native Regional Corporations) ya da ANCSA Şirketleri (ANCSA Corporations), ABD'nin Alaska'yı 1867 yılında...

Alaska Fairbanks Üniversitesi
6 yıl önce

Alaska Fairbanks Üniversitesi (kısaltması UAF ya da Alaska, İngilizce University of Alaska Fairbanks) ABD'nin Alaska eyaletindeki Fairbanks kentinde bulunan...

Alaska Star
6 yıl önce

The Alaska Star (İngilizce: Alaska Yıldızı anlamında) Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyâletinde yayınlanan haftalık gazete. Anchorage, Alaska merkezli...