Alaska

ABD’nin yüz ölçümü en büyük, nüfusu en az olan eyaletidir. Gerçekten de Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklüğündeki bu eyalette ancak Kütahya ilimizdeki kadar insan yaşar. Alaska sözcüğü, bu eyaletin yerli halklarından olan Aleutlar’ın dilinde “büyük ülke” anlamına gelir. Bu adı hak edecek kadar geniş bir alana yayılmış olan Alaska yüzey biçimleri açısından da büyük bir çeşitlilik gösterir.

ALASKA (almanca) türkçe anlamı
1. abd`de eyalat
ALASKA (inglizce) türkçe anlamı
2. i. Alaska
1. n. state in the United States that is located in northwestern North American. Alaska
2. state in the United States (located in northwestern North America)n. Alaska
state in the United States that is located in northwestern North America,
ALASKA (türkçe) ingilizcesi
3. n. state in the United States that is located in northwestern North American. Alaska
4. state in the United States (located in northwestern North America)n. Alaska
state in the United States that is located in northwestern North America,
Alaska (almanca) ingilizcesi
n. state in the United States that is located in northwestern North America,
Alaska (fransızca) ingilizcesi
5. (m) n. Alaska
6. state in the United States that is located in northwestern North America,
Alaska (ingilizce) fransızcası
1. n. Alaska
2. état des Etats-Unis situé au Nord-Ouest de l'Amérique du Nord
Alaska (ingilizce) almancası
1. n. Alaska
2. Staat in den Vereinigten Staaten im Nordwesten von Nordamerika
Alaska (fransızca) italyancası
1. (géographie) Alaska (m)
Alaska (fransızca) ispanyolcası
1. (géographie) Alaska (f)
Alaska (fransızca) portekizcesi
1. (géographie) Alasca (m)
Alaska (fransızca) flemenkcesi
1. (géographie) Alaska (n)

Alaska hakkında detaylı bilgi

ABD’nin yüz ölçümü en büyük, nüfusu en az olan eyaletidir. Gerçekten de Türkiye’nin neredeyse iki katı büyüklüğündeki bu eyalette ancak Kütahya ilimizdeki kadar insan yaşar. Alaska sözcüğü, bu eyaletin yerli halklarından olan Aleutlar’ın dilinde “büyük ülke” anlamına gelir. Bu adı hak edecek kadar geniş bir alana yayılmış olan Alaska yüzey biçimleri açısından da büyük bir çeşitlilik gösterir. Kuzey Amerika’nın en büyük dağlarını ve çok geniş düzlükleri içeren, kutup bölgesi çöllerinin yanı sıra geniş buzul alanlarıyla kaplı olan bu topraklarda 3 milyondan çok göl ve 12 ırmak sistemi bulunur.Doğa güzellikleri ve yabani hayvan türleri açısından benzersizdir. ABD’nin en batı ve en kuzey eyaleti olan Alaska’nın üçte biri Kuzey Kutup Dairesi içinde kalır.Bu nedenle yaz aylarında gece yarısı güneşini gören Alaskalılar, sonbaharın bitiminden ilkbahara kadar da gece gündüz süren uzun bir karanlığa gömülürler.

Doğal yapı

Alaska, Kanada’nın batısından Bering ve Kuzey Buz denizlerine doğru uzanan büyük bir yarımadayı kapsar. Yarımadanın güneybatısındaki Aleut Adaları ile güneydoğuda İngiliz Kolombiyası’na kadar uzanan 800 kilometrelik kıyı şeridi de bu eyaletin sınırları içindedir.

Alaska’nın doğal yapısı kuzeyden güneye doğru dört bölgeye ayrılır: Kutup Bölgesi (arktik) düzlükleri, Brooks Dağları, iç yaylalar ve Alaska Dağları. Brooks Dağları, Kuzey Amerika’nın en önemli sıra dağlarından biri olan Kayalık Dağlar’ın Alaska’daki uzantısıdır. Doğu’dan batıya yaklaşık 950 km. boyunca uzanan bu dağlar üzerindeki bazı dorukların yüksekliği 2400 metreyi aşar. Eyalet topraklarının altıda birini kaplayan kutup bölgesi düzlükleri ile Brooks Dağları Kuzey Kutup Dairesi içinde kaldığından eyaletin en soğuk bölgeleridir. Bu bölgedeki sıcaklık ortalaması yılın on ayında donma noktasının altına düşer.

Doğudan batıya doğru uzanan iç yaylalar eyaletin en geniş bölümünü oluşturur.Tam ortasında Yukon Irmağı havzasının yer aldığı bu bölgede milyonlarca hektarlık orman alanı vardır. Kara ikliminin egemen olduğu bu iç yaylalarda yazlar çok sıcak geçerken, kışın sıcaklığın –59C’ye kadar düştüğü olur. Nüfus açısından Alaska’nın ikinci büyük kenti olan Fairbanks bu bölgededir.

Alaska Dağları, Büyük Okyonus kıyılarına paralel olarak uzanan Kıyı Dağları ile Kayalık Dağlar’ın kuzeybatısıdır.Bu ikinci dağlık bölge eyaletin güney kıyıları boyunca uzanır ve batıda Aleut Adaları’nı, doğuda başkent Juneau’nun bulunduğu kıyı şehrini kapsar.Deprem olasılığının çok yüksek olduğu bu bölgede iki düzineden fazla volkanik dağ vardır.İklimi serin ve yağışlıdır.Oysa aynı bölgenin Asya kıtasından gelen rüzgarlara ve Japon akıntısına açık olan Alaska Körfezi kıyılarında ılıman iklim yaşanır. Eyaletin en kalabalık kenti olan Anchorage da bu yörede kurulmuştur.

Nüfus

Alaska’da nüfusun dağılışı çok eşitsizdir. Eyalet nüfusunun hemen hemen yarısı Anchorage ve Fairbanks gibi iki büyük kentin çevresinde toplanmıştır.Bu bölgenin halkı olan Eskimolar, Alaska Yerlileri ve Aleutlar bugünkü nüfusun ancak yüzde on altısını oluşturmuştur.Eskimolar Bering ve Kuzey Buz Denizi kıyıları ile Yukon Irmağı deltasında, Alaska Yerlileri Aleut Adaları ile İngiliz Kolombiyası arasındaki bölgede, Alaska’ya adını veren Aleutlar ise Aleut Adaları’nda, Alaska Yarımadası’nda yaşarlar.Aleutlar ile Eskimolar yakın akrabadır, ama dilleri ayrıdır.

Doğal zenginlikler ve ekonomi

Büyük bölümüne insan eli değmemiş olan Alaska, dünyada yabani yaşamın bozulmadan kaldığı ender yerlerden biridir.Kara ve deniz hayvanlarının büyük bir çeşitlilik göstermesi de buna bağlıdır.Bu geniş kuzey ülkesinde kutup ayısı, boz ayı, etçil kara memelilerin en irisi olan Kodiak ayısı, rengeyiği ve bizon gibi büyük yabani hayvanların yanı sıra fok, susamuru, mink, kunduz, sansar, vaşak ve misk gibi değerli kürk hayvanlarıda yaşar.

Alaska’da geniş altın, nikel, kalay, kurşun, çinko, bakır ve molibden yatakları bulunur.Ama ulaşım olanaklarının yetersizliği ve eyaletin büyük bölümündeki elverişsiz hava koşulları nedeniyle, petrol dışındaki yer altı zenginlikleri tam anlamıyla değerlendirilememektedir. 1957’de ilk petrol yatağının bulunmasından sonra aralıksız çıkarılan ve gemilerle ABD’nin öbür eyaletlerine taşınan petrol Alaska’nın önemli bir geril kaynağıdır.Petrolden elde edilen kazanç nedeniyle gelir vergisi kaldırılmış ve herkese yıllık kar payı ödenmeye başlanmıştır.

Petrolün yanı sıra doğal gaz, mink ve tilki gibi kürk hayvanları üretimi, başta som balığı olmak üzere ringa, yengeç, karides ve istiridye gibi su ürünleri ticareti ile ormancılık Alaska’nın ekonomisinde önemli yer tutar. Eyalet topraklarının %32’sini kaplayan ormanlardan her yıl milyonlarca metre küp kereste ve önemli miktarda kağıt hamuru elde edilir. Bununla birlikte, tıpkı madenler gibi ormanlarda da ulaşım güçlükleri yeterince değerlendirilememektedir.

Alaska’nın çok büyük bir alana yayılmış olması ve elverişsiz iklim koşulları karayolu taşımacılığının gelişmesini engelleyen başlıca etkenlerdendir.Bu yüzden, bir tarım ülkesi olmadığı için gereksiniminin %90’ını öbür eyaletlerden karşılayan Alaska’da ulaşımın bütün ağırlığı uçak taşımacılığına dayanır.

Tarih

Rus Çarı Büyük Petro adına kuzeyde bir keşif gezisine çıkan Danimarkalıı kaşif Vitus Bering 1741’de Alaska’yı keşfettiğinde, bu topraklarda yalnızca Alaska Yerlileri, Eskimolar ve Aleutlar yaşıyordu. Alaska Yerlilerinin, bugün Bering Boğazı olarak bilinen geçidi aşarak günümüzden 20-40 yıl önce bu kuzey ülkesine yerleşmiş göçmenlerin soyundan geldiği sanılmaktadır. Eskimolar ile Aleutlar ise büyük olasılıkla 3-8 bin yıl önce Alaska’ya ulaşan kuzey kutbu halklarının torunlarıdır.Alaska’nın keşfinden 40 yıl kadar sonra, bölgedeki kürk hayvancılığının çekiciliğine kapılan Rus kürk tüccarları 1784’te bu topraklarda ilk yerleşmeleri kurdular. 1867’de ABD Alaska’yı Rusya’dan satın aldı ve o tarihten 92 yıl sonra, 1959’da ABD Senatosu Alaska’nın 49. eyalet olmasını onayladı.

1964 Mart’ında Anchorage ve çevresini yerle bir eden deprem Alaska tarihinin en önemli olaylarından biridir .Ekim 1988’de üç balinanın buzlar arasında sıkışmasıyla Alaska bir kez daha dünya kamuoyunun dikkatini çekti. Sonuçta balinalardan biri öldü ama, ABD, SSCB ve Eskimolar’ın günlerce süren ortak çabalarıyla iki balina sağ salim denize açılabildi.

Alaska nerede?

Alaska haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Fair Sex tarafından _ albümünde söylenen Alaska adlı şarkının sözleri.


the ultimate error: war
the total error: war
all empires' rhythm: war
poor human wretch
he is a tiny slimy worm
why do we need a rosy old
statesman's smile
while he's terrorizing the crowd
why do we stumble into games
of deceit
of hatred and smiles
don't you lie
(we're) hanging hollow between
hatred and smileBetween The Buried And Me tarafından söylenen Alaska adlı şarkının sözleri.the road is dry
i

Fairweather tarafından söylenen Alaska adlı şarkının sözleri.

paper cuts leave trails
a good distraction
is what i got to.

i've got this corner window
i've got five days of winter this routine whitewall
it takes all this all this time, time and color, time, time and color.


pay for always bills
to get protection against killing of days
and it's you and you and you and you and you,
you take all this all this time this time.

it's alright..stay in tonight.

i've got this corner window
i've got five days of winter this routine whitewall
it takes all this all this time this time.
[music break]
you take all this all this time, this time, this time, this time,
time, time, and color time, time and color.

Shadow Gallery tarafından söylenen Alaska adlı şarkının sözleri.

remember i painted pictures of you
and i never found my way out
i spent a lifetime of dreams in the fields of your eyes
lay me down when the rain covers you
and i'm afraid of the emptiness holding my thoughts
i see blue i see grey all the while

and when the night comes again i'll hold my hands to the skies
i've got a dream of home i've got a dream of home
and when the winter comes calling turn my face to the wind
i've got a dream of home i've got a dream
of alaska

your name is whispered with the breath of my soul
in a hope that i'll never let fade
between the mist on the waves and the blue of the sky
i threw a rose to the sea in your name
now listen
somewhere tonight there are tears on the wind
are they yours are they mine i don't know

i'm crying out to the sky
i hope you're with me tonight
i've got a dream of home i've got a dream of home
and now the earth is left wanting
turn my face to the wind
i've got a dream of home i've got a dream
of alaska

all through my life i stood tall as the sky
hold to the things that i knew were so real
all i could feel
strange how it goes how it comes to an end
lord take your hand
take you home once again
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Alaska Akıntısı

Alaska akıntısı, Aleut akıntısının kolu olan bir su akıntısıdır.

Alaska Körfezi

Alaska Körfezi, Büyük Okyanus'un kuzeydoğu kesimine verilen ad. Yaklaşık 1.533.280 km²'lik bir alana yayılan Alaska Körfezi'nin ana akıntısı, körfez sularına oranla daha sıcak olan ve saat ibresinin ters yönüne doğru akan Alaska akıntısıdır.

Alaska Malamutesi

Alaska malamutesi, Alaska'ya özgü iş köpeği. Başlangıçta Alaska'nin kuzey kesimindeki Malamute Kızılderilileri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska malamutesi, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenmektdir. Güçlü ...

Anchorage, Alaska

Anchorage ABD'de Alaska eyaleti'nin merkezî güneyinde bulunan bir kent ve yerel idare bakımından bir "birleştirilmiş belediye"dir. Anchorage büyük kent ABD'de ülkesinin en kuzeyinde bulunur.

Barrow, Alaska

Barrow (İnyupikçe Utqiaġvik ya da Ukpiaġvik), Amerika Birleşik Devletleri'nde Alaska eyaletinin North Slope Borough ilçesine bağlı şehir. 2007 sayımına göre nüfusu 3.982 kişidir.

Juneau, Alaska

Juneau Şehri ve Borough, Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Alaska eyaletinin yerli Amerikalı Na-Dene halklarından olan Tlingitlerce meskun olan bir birleşik şehir-ilçesi. Ana şehri Juneau'dur.

Alaska Malamutu

Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya özgü işçi köpek. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Malimiut (Malamut) İnyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen ...

Alaska'nın Satın Alımı

Alaska'nın satın alımı, ABD'nin Alaska topraklarını Rus İmparatorluğu'ndan 1867'de 7,2 milyon dolara almasını ifade eder. Alınan toprakların toplam büyüklüğü 1.518.800 km²'dir.

Alaska Günü

Alaska Günü (İngilizce: ''Alaska Day'') ABD'nin Alaska eyâletinde 18 Ekim'de eyâlette resmi tatil olan özel gündür. Bu gün 18 Ekim 1867'de Alaska'nın resmi olarak Rusya'dan ABD idaresine geçtiği günün yıldönümü olarak kutlanmaktadır. Alaska Günü ülkenin tamamında kabul ...

Alaska Star

''Alaska Star'' (''İngilizce: Alaska Yıldızı anlamında'') Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyâletinde yayınlanan haftalık gazete.

Alaska Boz Ayısı

Alaska boz ayısı (Ursus arctos middendorffi), bilinen diğer adıyla Kodiak ayısı, geçmişte farklı Latince isimlere sahip olmuştur. Ursus gyas ve Ursus middendorffi bunlara en iyi örneklerdir.

Point Hope, Alaska

Point Hope (İnyupikçe Tikiġaq), Amerika Birleşik Devletlerinde Alaska eyaletinin North Slope Borough ilçesine bağlı şehir.