Albert Hofmann

Albert Hofmann (1906-) İsviçreli Lysergic Acid Diethylamide (LSD)'nin mucidi bilimadamı.

Albert Hofmann (1906-) İsviçreli Lysergic Acid Diethylamide (LSD)'nin mucidi bilimadamı.

1938'de İsviçre'nin Basel kentinde Sandoz İlaç firması laboratuarlarında şizofreni ve kan akışını hızlandırıcı için ilaç yapımı için çalışıyordu. Bunun için kır gezintilerine çıkıp çeşitli otlar topluyordu.

LSD'nin öyküsü

Bu kır gezilerinden birinde Çavdar mahmuzu ile karşılaştı.Çavdar mahmuzu yani Claviceps Purpurea genel olarak arpa, buğday, çavdar ve mısır gibi tahıl ürünleri üzerinde asalak olarak yaşayan zehirli bir mantardır. Eski Roma ve Çinde hastalıkların,özellikle yılancık hastalığının tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu mantarlar çeşitli kimyasal sentezlerden sonra "asit" tabir edilen hale dönüşür. Elde edilişi bakımından sentetik, etkileri bakımından halüsinojen olarak sınıflandırılır.

Çalışmalarının ABD'deki gelişimi

1947'de CIA'in MKULTRA-LSD adını verdiği bir projeyle silah silahı olarak kullanılıp kullanılmayacağı araştırıldı.Bunun için LSD CIA eliyle halka dağıtıldı. Çiçek Çocuklar denilen 68 kuşağının ilk etapta yasal olarak kullandığı bir halüsinojendi.Gece Yarısı Operasyonu ile CIA LSD'yi fahişelere vererek deneyler yaptı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Albert Hofmann
Albert Hofmann