Aleksandre Kazbegi

Aleksandre Kazbegi (1848-1893). Gürcü yazar. 1883'te yayımlanan ''Baba K''atili (''Mamiskvleli'') adlı yapıtıyla tanınır. Kitap, Kafkaslar'ın Robin Hood'u Koba'yı anlatır. Koba, fakirlerin yanında yer alır ve otoriteye karşı savaşır. Şiddete de başvurarak zenginlerin mallarına el koyar ve fakirlere dağıtır. Daha sonra Stalin olarak anılan İoseb Cugaşvili, Aleksandre Kazbegi'nin bu önemli yatının karmanından esinlererek ''Koba'' takma adını almıştır.

Aleksandre Kazbegi

Aleksandre Kazbegi (1848-1893). Gürcü yazar. 1883'te yayımlanan Baba Katili (Mamiskvleli) adlı yapıtıyla tanınır. Kitap, Kafkaslar'ın Robin Hood'u Koba'yı anlatır. Koba, fakirlerin yanında yer alır ve otoriteye karşı savaşır. Şiddete de başvurarak zenginlerin mallarına el koyar ve fakirlere dağıtır. Daha sonra Stalin olarak anılan İoseb Cugaşvili, Aleksandre Kazbegi'nin bu önemli yatının karmanından esinlererek Koba takma adını almıştır.

Aleksandre Kazbegi'nin Elguca adlı romanı, Türkçe'ye Elguca ve Mzağo adıyla çevrilmiştir. Roman, Gürcü genci Elguca'nın bir Çerkes olan Mzağo'ya tutkulu aşkını anlatır.

İlgili konuları ara

Yanıtlar