Aleksandre Kazbegi

Aleksandre Kazbegi (1848-1893). Gürcü yazar. 1883'te yayımlanan ''Baba K''atili (''Mamiskvleli'') adlı yapıtıyla tanınır. Kitap, Kafkaslar'ın Robin Hood'u Koba'yı anlatır. Koba, fakirlerin yanında yer alır ve otoriteye karşı savaşır. Şiddete de başvurarak zenginlerin mallarına el koyar ve fakirlere dağıtır. Daha sonra Stalin olarak anılan İoseb Cugaşvili, Aleksandre Kazbegi'nin bu önemli yatının karmanından esinlererek ''Koba'' takma adını almıştır.

Aleksandre Kazbegi (1848-1893). Gürcü yazar. 1883'te yayımlanan Baba Katili (Mamiskvleli) adlı yapıtıyla tanınır. Kitap, Kafkaslar'ın Robin Hood'u Koba'yı anlatır. Koba, fakirlerin yanında yer alır ve otoriteye karşı savaşır. Şiddete de başvurarak zenginlerin mallarına el koyar ve fakirlere dağıtır. Daha sonra Stalin olarak anılan İoseb Cugaşvili, Aleksandre Kazbegi'nin bu önemli yatının karmanından esinlererek Koba takma adını almıştır.

Aleksandre Kazbegi'nin Elguca adlı romanı, Türkçe'ye Elguca ve Mzağo adıyla çevrilmiştir. Roman, Gürcü genci Elguca'nın bir Çerkes olan Mzağo'ya tutkulu aşkını anlatır.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aleksandre Kazbegi ilgili konular

 • Robin Hood

  Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde mevcut olan bir hayduttur.
 • Aleksandre Kazbegi

  Aleksandre Kazbegi (1848-1893). Gürcü yazar. 1883'te yayımlanan ''Baba K''atili (''Mamiskvleli'') adlı yapıtıyla tanınır. Kitap, Kafkaslar'ın
 • Elguca

  Gürcü yazar Aleksandre Kazbegi`nin ``Elguca`` adlı kitabındaki Gürcü kahraman.
 • Kartlis Deda

  Kartlis Deda (Gürcüce: ქართლის დედა; “Kartli'nin Annesi”), Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te, kentin sembolü olan an
 • Koba

  Koba, Gürcü halk kahramanı. Robin Hood gibi, fakirlerin yanında yer alıp otoriteye karşı savaşmasıyla tanınır.
 • The Adventures of Robin Hood (anlam ayrımı)

  * The Adventures of Robin Hood, Robin Hood efsanesi üzerine kurulu 1938 yapımı ABD filmi. Türkiye'de Vatan Kurtaran Aslan adıyla gösterilmişti.
 • Salaklar Prensi Robin Hood

  ''Salaklar Prensi Robin Hood '', 1993 ABD Fransa ortak yapımı bir parodi filmdir. Özgün adı ''Robin Hood: Tayt Giymiş Adamlar'' anlamına gelen
Aleksandre Kazbegi
Aleksandre Kazbegi