--}}

Aleut Adaları

Aleut Adaları, Amerika Kıtası'nın kuzeybatı kıyısı açığında takımadadır.Alaska Yarımadası'nın güneybatıya doğru uzantısını oluşturan Aleut Adaları, 1.800 km boyunca uzanır, kuzeyde Bering Denizi'ni güneyde Büyük Okyanus'tan ayırırlar.

Aleut Adaları, Amerika Kıtası'nın kuzeybatı kıyısı açığında takımadadır.

Alaska Yarımadası'nın güneybatıya doğru uzantısını oluşturan Aleut Adaları, 1.800 km boyunca uzanır, kuzeyde Bering Denizi'ni güneyde Büyük Okyanus'tan ayırırlar. 150'yi aşkın ada, küçük ada ve kayalıktan adaların ölçümü 17.666 km², nüfusu 11.942'dir.

En büyük 5 ada doğudan batıya doğru sıralanırlar:
  • Fox Adası
  • Four Montains (Dört Dağ) Adası
  • Andreanof Adası
  • Rat Adası
  • Near Adası


Yanardağ kökenli adalar olan Aleut Adaları'nın en yüksek noktası Unimak adasında Shishaldin Dağı'dır (2856 m) . Hiç ağaç gelişmeyen ve bitki örtüsü sazlar, otlar ve bodur bitkilerden oluşan adalarda, Bering Denizi'nden gelen soğuk hava ile akıntılar, Büyük Okyanus'un yumuşak etkileriyle karşılaşır, yıl boyunca sis, yağmur, şiddetli rüzgarlara ve aşağı yukarı değişmeyen bir sıcaklığa (3 °C) yolaçarlar.

1741'de Vitus Jonnasen Bering ve Aleksey Sirikov tarafından bulunan Aleut Adaları'nda, Ruslar mavi tilki ve fok gibi kürklü hayvanları avlayıp, yerli Aleutları aşağı yukarı bütünüyle ortadan kaldırdılar. Alaska'yla birlikte 1867'de ABD'ye satılan adalarda, en eski yerleşim merkezi Unalaska 1760'a doğru kurulmuştur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Aleut Adaları
Aleut Adaları