--}}

Alex Ferguson

Alexander Chapman Ferguson (d. 31 Aralık 1941, Glasgow - Govan) İskoç teknik direkör ve eski futbolcudur, halen Manchester United`in teknik direktörüdür. İngiliz futbol tarihinde en fazla kupa kazanan teknik direktör olan Ferguson, Manchester United`ı 1000`in üzerinde maçta yönetmiştir. 20 yıldır bu görevi yapan Ferguson, Matt Busby`den sonra Manchester United`ın en uzun görevde kalan teknik direktörüdür.

Daha önceden East Stirlingshire ve St. Mirren takımlarını yöneten Ferguson, Aberdeen`de büyük başarılara imza attı. İskoç Milli Takımı`nın da teknik direktörlüğünü bir dönem Jock Stein`in vefatıyla üstlenen Ferguson, 1986`da Manchester United`ın başına geldi.

Manchester United`da Ferguson İngiliz futbol tarihinin en başarılı teknik direktörü oldu. Takımını 8 lig şampiyonluğuna taşıyan Ferguson, 1999`da bir İngiliz takımını FA Kupası, lig şampiyonluğu ve UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu yapan ilk teknik direktör oldu. FA Kupasını da 5 kez kazanan Ferguson, takımını ard arda 3 kez şampiyon eden ilk teknik direktör oldu (98-99,99-00,00-01).

Manchester United`daki yönetimindeki bakış açısı, hiç bir futbolcunun teknik direktörden büyük olmadığıdır. "Ya benim yolumdan gidersin, ya da gidersin" anlayışını benimseyen Ferguson`un bu tutumu bazı futbolcuların da ayrılmasını sağlamıştır. Paul McGrath, Paul Ince, Lee Sharpe, Andrei Kanchelskis, Jaap Stam, Dwight Yorke, David Beckham, Gordon Strachan, Roy Keane ve Ruud van Nistelrooy takımdan bu tutumundan dolayı ayrıldıklarını öngörmüşlerdir. Bu disiplinli bakış açısı da devam eden başarısının bir sebebi olarak da görülmektedir.

Teknik Direktörlük İstatistikleri

Takım Ülke Başlangıç Son Kayıtlar
O!!K!!Y!!B!!Kazanma %
East Stirlingshire İskoçya 1 Haziran 1974 20 Ekim 1974 |7||3||2||58.33
St. Mirren İskoçya 21 Ekim 1974 31 Mayıs 1978 |??||??||??||??
Aberdeen İskoçya 1 Ağustos 1978 5 Kasım 1986 |88||27||29||61.11
Manchester United İngiltere 6 Kasım 1986 ``-`` |643||208||271||57.30


Teknik Direktörlük Başarıları

flagicon|İskoçya Aberdeen 1978–1986



  • İskoçya Ligi: (3) 1979/80, 1983/84, 1984/85
  • İskoçya Ligi 2.liği: (2) 1980/81, 1981/82
  • İskoçya Kupası: (4) 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1985/86
  • İskoçya Ligi Kupası: (1) 1985/86
  • İskoçya Ligi Kupası 2.liği: (2) 1978/79, 1979/80


Avrupa`da başarıları
  • Avrupa Kupa Galipleri Kupası: (1) 1982/83
  • UEFA Süper Kupa: (1) 1983/84


flagicon|İngiltere Manchester United 1986-



  • FA Premiership: (8) 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2006/2007
  • FA Kupası: (5) 1989/90, 1993/94, 1995/96, 1998/99, 2003/04
  • Lig Kupası: (2) 1991/92, 2005/06
  • FA Charity/Community Shield: (5) 1993, 1994, 1996, 1997, 2003


Avrupa`da başarıları

  • UEFA Şampiyonlar Ligi: (1) 1998/1999
  • Avrupa Kupa Galipleri Kupası: (1) 1990/91
  • Kıtalararası Kupa: (1) 1999
  • UEFA Süper Kupa: (1) 1991/92


Teknik Direktörlük Ödülleri

  • İngiltere Ligi Yılın Teknik Direktörü: (6) 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/2000, 2002/03


Manchester United Kadrosu

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.