--}}

Alexander Litvinenko

'''Alexander Valteroviç Litvinenko''' (Rusça Александр Вальтерович Литвиненко), (d. 30 Ağustos 1962 Voronej; ö. 23 Kasım 2006 Londra),

Alexander Valteroviç Litvinenko (Rusça ), (d. 30 Ağustos 1962 Voronej; ö. 23 Kasım 2006 Londra), Rusya yönetimine muhalif görüşleri ile tanınan KGB ve takipçisi FSB'de görev yapmış eski istihbaratçı. Ölümüne dek Rusya'da kanun kaçağı olarak aranmıştır.

Boris Berezovsky'ye olan yakınlığı ile bilinen Litvinenko, 2000 yılında hakkında açılan üç soruşturma sonrasında zorunlu ikamet altında bulunduğu esnada, sahte pasaport ile önce Türkiye'ye kaçmış daha sonra da İngiltere'ye sığınmıştır. Rusça BBC - 15 Mayıs 2001 Kaçışı ile hakkında açılan soruşturma sayısı dörde yükselen Litvinenko, Mayıs 2001 tarihinden ölümüne dek siyasi sığınmacı statüsü ile İngiltere'de yaşamış, 2006 yılında İngiliz vatandaşlığına geçmiştir.

23 Kasım 2006 tarihinde Londra'da radyoaktif Polonyum 210 zehirlenmesi sonucu ölen Litvinenko'nun ölümünden Rusya Devlet Başkanı Putin'i sorumlu tutması kamuoyunda geniş yankılar yaratmıştır.

Litvineko yazdığı bir kitapta Rusya'da 1999 yılında toplam 300 kişinin ölümü ile sonuçlanan apartman bombalanması olaylarının Rusya Gizli Servisi FSB tarafından örgütlendiğini ileri sürmüştür.

Ayrılıkçı Çeçen web sitelerine göre Litvinenko İslamı dinine yakınlık duymaktaydı. Babası tarafından ölümünden birkaç gün önce yapılan açıklamada Litvinenko'nun İslam dinini kabul ettiği ifade edilmiştir. Litvinenko ölüm yatağında Müslüman oldu Kaynak: SPIEGEL Online; 4.12.2006 Litvinenko İslami kural ve geleneklere göre toprağa verilmiştir.

Kaynak ve DipnotlarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.