Alexandre Dumas

Alexandre Dumas Fransız yazarı (1802-1870). Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas, Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden, iriyarı, sağlık dolu, gözlerinden zekâ fışkıran, neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Alexandre Dumas kaç yaşında?

Alexandre Dumas öldüğünde, 68 yaşındaydı.
Alexandre Dumas, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 69. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 181 gün vardı.
Alexandre Dumas'ın burcu Aslan burcuydu.
Alexandre Dumas doğduğunda adı Dumas Davy de la Pailleterie.
Hayır, Alexandre Dumas 01/01/1970 tarihinde öldü.

Alexandre Dumas hakkında detaylı bilgi

Alexandre Dumas Fransız yazarı (1802-1870). Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas, Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden, iriyarı, sağlık dolu, gözlerinden zeka fışkıran, neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Üç Silahşörler (1844) ile onun devamı olan Yirmi Yıl Sonra (1845) ve Bragelonne Vikontu'nu (1850) herkes bilir. Ama Dumas'ın 300 kadar romana ve tiyatro oyununa imzasını attığını bilmeyen çoktur. Çünkü doğanın bu güçlü yaratığı, kurumak bilmeyen bir hayal gücüne sahipti ve konularını aldığı tarih, tam ona uygun bir alandı; ama o, yepyeni kahramanlar da yaratabilecek güçteydi: sözgelimi. Monte Kristo kontu, tamamen hayali bir kahramandır.

Zaten Dumas, tarihten esinlenmekle yetinmiyor, onu, inanılmaz bir hızla kaleme alırken, olağanüstü hayal gücüyle adeta yeniden yazıyordu.

Ölümünden yüz yıl sonra, kişileri hala canlıdır ve serüvenleri, gençleri de, gençliğini az çok yitirmiş olanları da heyecanla sürüklemeğe devam etmektedir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Alexandre Dumas, Fils

Alexandre Dumas, oğul (27 Temmuz, 1824 - 27 Kasım, 1895) Fransız yazar.

Alexandre Dumas (baba)

Alexandre Dumas (Turkish: [a.lɛk.sɑ̃dʁ dy.ma], doğum Dumas Davy de la Pailleterie, [dy.ma da.vi də la pa.jə.tʁi]; 24 Temmuz 1802 – 5 Aralık 1870), ayrıca Alexandre Dumas, père olarak da bilinen Fransız yazar. Macera türündeki tarihi romanlarıyla ünlüdür.

Alexandre Dumas (oğul)

Alexandre Dumas, oğul (27 Temmuz, 1824 - 27 Kasım, 1895) Fransız yazar.

Alexandre Fils Dumas

Alexandre Fils Dumas Fransız yazarlarından. Dumas, Alexandre Pere’in evlilik dışı oğlu olup 1824’te Paris’te doğdu. Genç yaşından itibaren roman ve tiyatroya karşı ilgi duydu. Yirmi üç yaşındayken yazdığı Kamelyalı Kadın (La Dame aux Camélias) adlı romanı sebebiyle ...

Alexandre Pere Dumas

Alexandre Pere Dumas Fransız yazarlarından. 24 Temmuz 1802’de Fransa’nın Villers-Cotterêts şehrinde doğdu. Babası Thomas Alexandre, La Pailleterie markisi ile Santo Domingolu bir siyah olan Marie Cesette Dumas’ın evlilik dışı çocuğuydu. Babası eski rejim döneminde sıradan bir ...

Roman

Roman olmuş veya olması muhtemel olayların anlatıldığı uzun yazılardır. İlk örneklerini 15.y.y. da Fransız yazar Rabelais vermiştir. Ancak asıl niteliklerini Romantizm ve Realizm akımları döneminde kazanmıştır. Roman belli bir olay etrafında gelişir ve olaylar ...

Nadar

Nadar, Fransız fotoğrafçı, karikatürist, roman yazarı, gazeteci ve baloncu Gaspard-Félix Tournachon'nun takma ismi. 6 Nisan 1820'de doğan fotoğrafçı 21 Mart 1910'da vefat etti.

Mektup

Genel anlamda kişinin bir haberi, olayı, arzuyu bir başkasına anlattığı yazılardır. Özel mektup, iş mektubu, edebi mektup türleri vardır. Bunlar içinde bizi edebi mektup ilgilendiriyor.

Athos

Athos, Alexandre Dumas'nın en ünlüsü Üç Silahşörler olan birkaç romanında yeralan bir kurgusal karakterdir.

Don Juan

Don Juan, hikâyesi defalarca farklı yazarlar tarafından anlatılmış efsanevi ve kurgusal bir karakterdir.