Alfa Centauri

Alfa Centauri, Güneş'e en yakın yıldız sistemi. Rigel Kent de denir.

Alfa Centauri, Güneş'e en yakın yıldız sistemi. Rigel Kent de denir.

Güneşten ortalama uzaklığı 4.395 ışık yılı olan Alfa Centauri yıldız sistemi, birbirinin çevresinde dönen iki Güneş benzeri yıldız ve büyük olasılıkla onlardan çok daha uzakta yer alan bir kırmızı cüce yıldızdan oluşur. Çıplak gözle büyüklüğü -0,1 olan tek bir yıldız olarak görülür.

Aralarındaki uzaklık yaklaşık 25 astronomik birim (3,75 milyar km.) olan Alfa Centauri A ve Alfa Centauri B adındaki iki parlak yıldız birbirinin çevresindeki dolanımı 80 yılda tamamlar. (Bir astronomik birim Güneş'in merkeziyle Dünya'nın merkezi arasındaki uzaklık olan 149,6 milyon km.'dir.) Alfa Centauri A, spektrum türü G olan, Güneş benzeri sarı renkte bir yıldızdır; ancak, Güneş'ten biraz daha büyük ve 1,5 kat daha parlaktır. Alfa Centauri B ise, Güneş'ten biraz daha küçük, spektrum türü K olan, turuncu renkte bir yıldızdır ve Güneş'in yaklaşık yarısı parlaklıktadır. Sistemin olası üçüncü yıldızı olan Alfa Centauri C 'ye Proxima Centauri de denir, çünkü 4,22 ışık yılı uzaklığıyla Güneş Sistemi'ne en yakın yıldızdır. Proxima Centauri bir kırmızı cücedir ve Güneş'ten 7.000 kat daha sönük bir yıldızdır. Ana sistemin çevresinde, tamamlanması yaklaşık 1 milyon yıl süren geniş bir yörünge çizerek döner.Alfa Centauri yıldız sisteminde henüz bir gezegen saptanamamıştır. Ancak, eğer sistemde bir gezegen varsa, yaşamın gelişebilmesi için gezegenin sistemde nasıl bir yörünge çizmesi gerektiği yolunda tahminler yapılmaktadır. Eğer gezegen, A ve B yıldızlarından birinin çevresinde geniş bir yörünge çizecek olursa, yalnızca yaşama elverecek olan kuşaktan uzağa düşmüş olmayacak, aynı zamanda yerçekimi kuvvetinin etkisiyle yörüngesinde de tedirginlikler olacaktır. İki yıldız da merkezde olmak koşuluyla daha geniş bir yörünge çizdiği varsayıldığında ise, yörüngesel tedirginlik görülmese de, gezegen, yaşama elverecek olan kuşaktan daha da uzağa düşmüş olacaktır.

Bu nedenlerle, yaşamın gelişebilmesi için gezegenin, yıldızlardan birinin çevresinde ve Dünya'nın Güneş'ten aldığı ışık ve ısı miktarına elverecek ölçüde dar bir yörüngede bulunması gerektiği düşünülmektedir. Böyle bir gezegende yaşayan bir kimse, diğer yıldızı Ay'dan 1.000 kat daha parlak ve yılın bir yarısında gündüzleri, diğer yarısında ise geceleri görecektir. A ve B yıldızlarının sarı ve kırmızı ışıkları gökyüzünde çarpıcı bir tezat oluştururken, onlardan çok daha uzakta yer alan Proxima Centauri ise belirsiz bir kırmızı ışık noktası olarak görülecektir.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Alfa Centauri
Alfa Centauri