Ali Darmar

Kısaca: ALİ DARMAR (d.1946) İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Verda Ün ile piyano çalışmış, ayrıca Ferdi Ştatzer ve Popi Mihailides’in özel öğrencileri olmuştur. Aynı zamanda İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirmiştir. ...devamı ☟

ALİ DARMAR (d.1946) İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Verda Ün ile piyano çalışmış, ayrıca Ferdi Ştatzer ve Popi Mihailides’in özel öğrencileri olmuştur. Aynı zamanda İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirmiştir. 1974’de Paris’e giderek Nadia Boulanger ve Annette Dieudonne ile özel olarak çalışmış; aynı zamanda Ecole Normale de Musique’e kayıt olarak Germaine Mounier’nin öğrencisi olmuştur. 1976’da Unesco bursu ve 1981’de Fransız hükümeti bursu kazanan Ali Darmar, Ulusal Rueil Malmaison Konservatuvarı’nda BayanTony Aubin’in yönetiminde kompozisyon bölümünü bitirmiş, ardından Ecole Normale de Musique’de Jacques Casterede’in sınıfından yüksek kompozisyon diploması almıştır.

İlk besteleri 1964’de piyano öğretmeni Ferdi Ştatzer’in özendirmesiyle ortaya çıkmıştır. Çalışmaları melodiye dayalı bir yapı içinde, önceki kuşak Türk bestecilerinin birikimi ve Fransa’daki çağdaş akımların etkisinde olup Yeni-Romantizm kavramlarının peşindedir. Rueil Malmaison Ulusal Konservatuvarı gümüş madalyasını kazanan Ali Darmar, 1985 Sevda Cenap And Vakfı Gençlik Şarkısı Beste Yarışmasında Başarı Ödülü almıştır. Bestecinin Orkestra için Sümela ve Metamorfoz adlı yapıtları, “Metroda” adlı bale müziği; piyano için prelüdleri, sonatı; iki piyano için Dans ve Katibim Fantezisi; eşliksiz koro parçaları ve liedleri vardır.

Piyano Sonatının ilk bölümü klasik sonat formunun adımlarını izler: Giriş, serim, yeniden serim ve sonuç olarak belirir. Yer yer atonal ve modal bir karışım gösterir. Lied formundaki (A-B-A) gizemli ikinci bölüm, attaca ile (ara vermeden) üçüncü bölüme bağlanır. Toccatto formundaki bu son bölüm de kendine özgü, stilize bir folklor sergiler. Yapıtın bütününde mistik-lirik bir doku egemendir. (süre: 14’)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.