Ali Ekber Hitai

Kısaca: Ali Ekber Hıtai (XVI. yy.), türk gezgin. 1500 yıllarında Çin'e yaptığı,yolculukla ilgili Hıtainame adlı farsça seyahatnameyi yazdı. Yapıtını 1516'da Yavuz Sultan Selim'e, onun ölümünden sonra da bazı eklemelerle Kanuni Sultan Süleyman'a sundu. Kitabın Murat III döneminde yapılmış eksik bir türkçe çevirisi vardır (basımı 1853). Ali Ekber'in Ming hanedanı döneminde Çin'de islam etkisi, Kalmuklar ile Çin ilişkileri, Kalmuklar'ın bu ülkede kazandığı zaferler konusunda verdiği bilgiler, kitabına önem ...devamı ☟

Ali Ekber Hıtai (XVI. yy.), türk gezgin. 1500 yıllarında Çin'e yaptığı,yolculukla ilgili Hıtainame adlı farsça seyahatnameyi yazdı. Yapıtını 1516'da Yavuz Sultan Selim'e, onun ölümünden sonra da bazı eklemelerle Kanuni Sultan Süleyman'a sundu. Kitabın Murat III döneminde yapılmış eksik bir türkçe çevirisi vardır (basımı 1853). Ali Ekber'in Ming hanedanı döneminde Çin'de islam etkisi, Kalmuklar ile Çin ilişkileri, Kalmuklar'ın bu ülkede kazandığı zaferler konusunda verdiği bilgiler, kitabına önem kazandırmaktadır. Yapıtta yazarın kendi özgün gözlemleri yanında, Gıyasettin Nakkaş (-ACAİB ÜL-LETAİF), Süleyman Tacir gibi daha önce Çin'e giderek seyahatname yazanlardan da alıntılar bulunmaktadır.

Eserleri

* Lin Yih-Min. "Ali Ekber’in Hitayname: adlý eserinin Çin kaynaklarï ile mukayese ve tenkidi." Dissertation, Taipei 1967. * Z. V. Togan. "Ali Ekber." Islam Ansiklopedisi, 1 (1962): 318-319.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.