Ali Fuat Bilkan 1963 yılında Şanlıurfa`da doğdu. Urfa Lisesi`ni bitirdikten sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`ne girdi. 1985`te mezun olduktan sonra, ODTÜ`de Türk Dili Okutmanı olarak akademik hayata başladı. Master ve doktorasını Eski Türk Edebiyatı alanında yaptı. Doktora tez konusu olan Nâbî Divânı, ona edebî metinleri sosyo-kültürel yaklaşımlarla değerlendirme düşüncesi vermiştir. Çalışmaları, daha ziyade, XVII. yüzy...

Ali Fuat Bilkan hakkında detaylı bilgi

Ali Fuat Bilkan 1963 yılında Şanlıurfa`da doğdu. Urfa Lisesi`ni bitirdikten sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`ne girdi. 1985`te mezun olduktan sonra, ODTÜ`de Türk Dili Okutmanı olarak akademik hayata başladı. Master ve doktorasını Eski Türk Edebiyatı alanında yaptı. Doktora tez konusu olan Nabi Divanı, ona edebi metinleri sosyo-kültürel yaklaşımlarla değerlendirme düşüncesi vermiştir. Çalışmaları, daha ziyade, XVII. yüzyıl sosyal, kültürel ve edebi hayatıyla ilgilidir. Sırasıyla Gazi, Jawaharlal Nehru (Hindistan), Fatih, Wisconsin (ABD) gibi üniversitelerde görev aldı. Doktora üstü çalışmalarını Hindistan`daki Türkçe el yazmaları hakkında gerçekleştiren Bilkan, Hindistan kütüphanelerindeki Türkçe el yazmaları konusunda bir katalog hazırladı. 2003 yılında ABD`nin Wisconsin Üniversitesi`nde Osmanlı Türkçesi dersleri verdi. Bu sırada İran`ın sosyo-kültürel yayılma alanı ve Farsça`nın coğrafyası üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Bilkan`ın onu aşkın bilimsel eseri ve alanıyla ilgili çok sayıda makalesi bulunmaktadır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi`nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı olan Bilkan`ın birçok eseri bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren Uluslararası Dil Öğretimi Derneği başkanlığını yürütmektedir.

Eserleri

  • Masal Estetiği ISBN 975-362-374-7
  • Nabi, Hayatı, Sanatı ve Eserleri ISBN 975-338-256-1
  • Babür`ün Risale-i Validiyyesi ISBN 975-73214-7-8
  • Türk Edebiyatında Muamma ISBN 975-338-328-2
  • Hindistan`da Gelişen Türk Edebiyatı ISBN 975-17-1930-5
  • Hayriname`ye Göre Osmanlı Düşünce Hayatı ISBN 975-82011-9-0


  • Yazarlık Atölyesi ISBN 975004200X


  • Şeyhülislam Şairler ISBN 9758988514


Linkler

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Ali Fuat Bilkan maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Uluslararası Türkçe Olimpiyatı

Uluslararası Türkçe Olimpiyatı (Eski adı: ``Yabancılar İçin Türkçe Yarışması``) ilki 2003 yılında yapılan ve tüm dünyadan ana dili Türkçe olmayan en alt düzeyden en üst düzeye kadar Türkçe kullananların yetenek ve bilgilerinin sınandığı bir yarışmadır. Katılımcı ...

Orta Asya Ve Kafkasya Araştırmaları (dergi)

Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya bölgelerini kapsayan akademik ve hakemli dergisi.

TOBB ETÜ Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü

TOBB ETÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü TOBB ETÜ Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulu bölümdür.

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği tarafından düzenlenen, tüm dünyadaki Türkçe öğrencilerinin katıldığı dil olimpiyatlarının beşincisidir.

İpek Üniversitesi

İpek Üniversitesi, Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 03. 03. 2011 tarih ve 27863 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır.