--}}

Ali Yaman

Dr. Ali Yaman, 1968'de Ankara'da doğdu. İstanbul'da başladığı İlkokulu ve Ortaokulu Erzincan'da, lise öğrenimini ise İstanbul'da bitirdi.

Dr. Ali Yaman, 1968'de Ankara'da doğdu. İstanbul'da başladığı İlkokulu ve Ortaokulu Erzincan'da, lise öğrenimini ise İstanbul'da bitirdi. 1993'te Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1994'te İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyasi Tarih Yüksek Lisans Bölümü’ne (M.A.) girdi. 1996'da bu bölümden konusunda ilk olan "Alevilik'te Dedelik Kurumu ve İşlevleri"adlı teziyle mezun oldu. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne (Ph.D.) girdi. 2001 yılında bu bölümü başarı ile tamamlayarak “Dedelik Kurumu Ekseninde Değişim Sürecinde Alevilik” adlı tezi ile bilim doktoru oldu.

Türkiye, Almanya, ABD, Kazakistan ve Kırgızistan’da çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri ve kitapları yayınlandı. 1996’da aylık Cem Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Çeşitli Alevi dernek ve vakıflarda üye ve yönetici olarak görev aldı. İstanbul, Göztepe’de bir Araştırma Kitaplığı'nın temellerini attı. Çeşitli uluslararası konferans, sempozyum ve panellere katıldı. Yine alanında ilk olan Alevilik-Bektaşilik Bibliyografyası'nı hazırladı ve bu kitabı Almanya’da yayınlandı. Araştırmacı Müslüm Güler ve Dr. Aykan Erdemir ile birlikte İnternet'te kendi uzmanlık alanında bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı internet sayfalarını hazırladı. Ankara Gazi Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nce gerçekleştirilen “Kazakistan’dan Macaristan’a Erenlerin İzinden” adlı 13 bölümlük belgeselde Anadolu bölümü yazarlığı ve danışmanlığı görevinde bulundu. İstanbul’da yayın yapan Radyo Barış’ta (107 FM) 1999-2001 yılları arasında uluslararası ilişkiler, dış politika ve Türk kültürü konusunda radyo programlarının yapımcı ve sunuculuğunu üstlendi. 2003 yılında Hollanda Alevi Birlikleri Federasyonu için Dr. Wibo van Rossum ile birlikte Alevilik CD’sinin metnini hazırladı. 2002-2003 yıllarında Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesinde ders vermenin yanısıra, Türkoloji Enstitüsünde uzman olarak görev yaptı. 2003 yılından başlamak üzere üniversitedeki derslerinin yanısıra Türkistan’da bulunan Yesevilik Araştırmaları Merkezi’nde uzman olarak çalışmaya başladı. Bu çerçevede Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinde alan araştırmalarında bulundu. Halen üniversitedeki ve merkezdeki görevlerini sürdürmektedir. Kazakça, Kırgızca, Özbekçe gibi Orta Asya Türk şivelerinin yanısıra, İngilizce ve az düzeyde Rusça bilmektedir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.