Alibeyli, Erdemli

Rakım : Rakım 1160 metre. Uzaklık : Tapureli üzerinden Erdemli'ye 40 km.

Rakım : Rakım 1160 metre.

Uzaklık : Tapureli üzerinden Erdemli`ye 40 km. mesafededir.

Ulaşım : Günün her saatinde araç bulunur. Yayla sezonu başlayınca araç sıkıntısı yoktur. Ayrıca özel araçlarla da ulaşmak mümkündür.

Eğitim : Köyde ilköğretim okulunda birinci kademe öğrencileri beşinci sınıfa kadar eğitim-öğretim görmektedir. İkinci kademe öğrencileri Tapureli Köyü İlköğretim Okulu`na taşınmaktadır.

Sağlık : Köyde bir adet sağlık evi vardır.

Nüfus : 2000 yılı nüfus sayımına göre köyün nüfusu 805`tir. Fakat yazın yazlık nüfus 1200 civarında olmaktadır.

Hane sayısı : Köyde toplam 380 hane vardır.

Cami : Köyde bir adet cami vardır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı`na bağlı bir Kur`an kursu da mevcuttur.

Yetiştirdiği ürünler : Domates, fasulye ve salatalık yetiştirilmektedir. Elma, kiraz ve şeftali yetiştirilen en önemli meyvelerdir. Ayrıca buğday ve nohut ekimi de yapılmaktadır.

Geçim kaynağı : Çiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Yayla sebzeciliği ve seracılık gelişmektedir. Fazla olmasa da küçükbaş hayvancılığı da yapılmaktadır.

Köy odası : Köyde bir adet köy odası mevcuttur.

Tarihi eserler : Köyün her tarafında artık yok olmaya yüz tutmuş Roma ve Bizanslılar`dan kalma, kale harabelerine, mezarlara, su sarnıçlarına ve ören yerlerine rastlanmaktadır.

İçme suyu : Köyde yeteri kadar içme suyu vardır.

Sulama suyu : Sulama suyu vardır, ancak yeterli değildir. Sulama amaçlı sondaj kuyuları vardır. Sulama suyunun bir kısmı Lemas çayından getirilmektedir.

İklim : Yazlar sıcak ve kurak, kış mevsimi soğuk ve yağışlı(kar ve yağmurlu) geçmektedir. Karasal iklime geçiş yerlerindendir.

Köy hakkında genel bilgi : 1800`lü yıllarda iskana tabi tutulan Yörüklerden oluşturulmuştur. Bu bölgeye, Oğuzların 24 boyundan biri olan Beğdilli kolunun Çukurova`dan Karaman yöresine yaylaya çıkan konar-göçer Türkmenler yerleştirilmiştir.

Elbeyli köyünden ayrılarak kurulan köy, ladin ağaçlarının çok olduğu ormanlarla kaplıdır. Köyde yayla sebzeciliği hızla gelişmektedir. Köyün ürünlerini değerlendirmek için Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur.

belde-taslak Erdemli belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.