Almanya Futbol Federasyonu

Almanya Futbol Federasyonu (DFB) (Almanca: Deutscher Fußball-Bund), Almanya'daki futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur. Ülkedeki bütün Alman futbol ligleri ve Almanya Millî Futbol Takımı ile Almanya Bayan Millî Futbol Takımı'ndan sorumludur.

Milli futbol cemiyeti bilgi|
Arma    = Dfb.png |
Kısaltma   = DFB |
Kuruluş   = 1900 |
FIFA üyeliği = 1904 |
Bölge    = UEFA |
Bölge üyeliği = 1954 |
Başkan   = Theo Zwanziger |
Teknik direktör = Joachim Löw (``Erkeklerin``)
Silvia Neid (``Kadınların``)
Almanya Futbol Federasyonu (DFB) (Almanca: ``Deutscher FuíŸball-Bund``), Almanya`daki futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur. Ülkedeki bütün Alman futbol ligleri ve Almanya Milli Futbol Takımı ile Almanya Bayan Milli Futbol Takımı`ndan sorumludur. FIFA ve UEFA`nın kurucu üyelerindendir. Merkezi Frankfurt`tadır, 5 bölgesel federasyona ve de 21 bölgesel organizasyona ayrılmıştır.

28 Ocak 1900 tarihinde 86 kulüp tarafından Leipzig`te kuruldu. 2.Dünya Savaşı`ndaki ağır mağlubiyet ve DFB`nin 1945 yılında feshedilmesinden sonra Batı Alman futbol kulüpleri 10 Temmuz 1949 tarihinde Stuttgart`ta yeniden organize oldu. Bugün yaklaşık 26.000 kayıtlı kulübü, toplamda 170.000 takımı ve 2 milyondan fazla profesyonel futbolcusu ile toplamda 6 milyondan fazla üye barındıran dünyanın en büyük federasyonudur. DFB çatısı altında 870.000 bayan üye ve 8600 bayan futbol takımı bulunmaktadır.

1945 ve 1990 yılları arasında Almanya`nın iki ülkeye ayrılması nedeniyle, Batı Alman futbolu bu dönemde ``Deutscher FuíŸball Verband der DDR (DFV)`` tarafından yönetildi ve bu durum, Batı Alman ve Doğu Alman Futbol Federasyonları`nın DFB çatısı altında yeniden birleşmesine kadar devam etti.

Resmi maskotu, siyah tüyleri ve sarı gagası olan Paule adında bir kartaldır (26 Mart 2006`dan beri). Belki bu durum, Paul Breitner`e bir ima olabilir.

BaşkanlarLinklerfb start Uluslararası Futbol UEFA Federasyonları Spor Portalı fb end

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Almanya Futbol Federasyonu
Almanya Futbol Federasyonu