Alt��N Pusula

pusula dolabı

Pusula dolabı, deniz taşıtlarında pusulanın ve bazı diğer seyir cihazlarının muhafaza edildiği, genellikle güvertede bulunan kabin. Çoğunlukla aydınlatma cihazları da bulunur. Bazı pusula dolaplarında pusulanın elektronik veya metal cihazlar nedeniyle mar...

İstikamet göstergesi

İstikamet göstergesi (DI), istikamet cayrosu (DG) veya baş göstergesi (HI), pilota uçağın seyahat ettiği yönü 360 derecelik açı biriminden bildiren uçuş göstergesi. Uçakların bordo paneli üzerinde bulunur. Genellikle 000, 090, 180 ve 270 dereceler; coğraf...

William Gilbert

William Gilbert (ya da William Gylberde) 24 Mayıs 1544 Colchester'de doğdu (Essex, İngiltere); 10 Aralık 1603 Londra'da veya Colchester'de öldü; İngiliz hekim ve fizikçi.

Antoine Thomson d'Abbadie

Antoine Thomson d'Abbadie, (3 Ocak 1810, Dublin – 19 Mart 1897, Paris) Fransız seyyah. 1867'de Fransa İlimler Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Pantometre

100

pusula

Pusula kelimesi İtalyanca bussola kelimesinden gelir. Pusula, yön gösteren, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslı veya cayro ile çalışan seyir aletidir.

Prizmatik Pusula

Bir nişan tertibatı ile birleştirilen ve istikamet açılarını ölçmek için kullanılan manyetik pusula. Bu alet; nişan sırasında ıskalanın okunmasını temin edecek bir mercek ile teçhiz edilmiştir. Dikey açıların ölçülmesi için bir klinometre ile de teçhiz ed...

Elektromagnetizma

Manyetik kuvvet, elektrik yüklü bir parçacığın manyetik alandan geçerken üzerine etki eden kuvvettir. Bir manyetik alan, bir sarmalın sarımlarında dolaşan elektron örneğinde olduğu gibi, elektrik yüklü parçacıklar hareket ettiğinde ortaya çıkar.

manyetik alan

Manyetik alan, bir mıknatısın manyetik özelliklerini gösterebildiği alandır. Mıknatısın çevresinde oluşan çizgilere de, mıknatısın o bölgede oluşturduğu manyetik alan çizgileri denir. Manyetik alan çizgilerinin yönü N’(Norden) den S’(Suden) e doğrudur.