--}}

Altay Spor Kulübü

1913 Yılı sonunda İzmir'e gelen Celal Bayar İttihat Terakki Cemiyetine katmak için spor yapan Altay'lı gençleri davet etti ve 1914 yılının 16 Ocak tarihinde Altay fiilen kuruldu. Celal Bayar Şark İdadisinde faaliyet gösteren Altay'ın kuruluşu için para yardımında...

1913 Yılı sonunda İzmir'e gelen Celal Bayar İttihat Terakki Cemiyetine katmak için spor yapan Altay'lı gençleri davet etti ve 1914 yılının 16 Ocak tarihinde Altay fiilen kuruldu. Celal Bayar Şark İdadisinde faaliyet gösteren Altay'ın kuruluşu için para yardımında bulundu. Altay futbol tarihimizde ilk deplasman yapan Türk takımıdır. 1923 Yılında Başkent Ankara'ya davet edilen Altay'ın bu seyahatinin çok başarılı olması nedeniyle büyük kurtarıcı Atatürk 1924 Paris Olimpiyatlarına Türk sporcularının katılmaları için emir verdi. 1924 Paris Olimpiyatları'na Altay'dan Futbolcu olarak Hamit Aslan, Atlet olarak Sait Odyak iştirak etti.


Altap Spor Klubü'nün İlk Zamanları
Altap Spor Klubü'nün İlk Zamanları
İzmir'de 15 kez İzmir Şampiyonluğu kazanan yüzlerce şilt ve kupayı müzesine taşıyan Altay'ın sinesinde Altınordu ve Göztepe doğdu. Bugün varlıklarını sürdüren Altınordu ve Göztepe, Altay'ın bağrından kopmadır. Hamit Aslan İzmir'in ilk Milli Futbolcusudur. Yine Sait Odyak İzmir'in ilk Milli Atletidir. Vahap Özaltay, Baron Fevzi, Kaleci Fehmi, Mamako Saim Saymaner, Fuat Göztepe futbol aşklarını Altay'da tattılar. Talat Erboy'ların, Nejat Evliyazade'lerin ardından Avrupa sahalarında top koşturan, Avrupa takımlarının formalarını giyen 2 Altay'lı futbolcu daha vardır. Bunlar Fransa'da Racing takımında oynayan Vahap Özaltay ile İsveç'te oynayan Basri.


Altay Spor Kulübü'nün Logosu
Altay Spor Kulübü'nün Logosu
Vahap Özaltay Avrupa'da yalnız Türk Futbolcusu olarak değil, Türkiye'ye de yeni sistemleri getiren ve uygulayan futbol adamıydı. Orta Avrupa ve WM sistemlerini Türkiye'de uygulayan Vahap Özaltay oldu. Bu sistemleri geliştirdi. İsviçre'nin sürgü sisteminide denedi. 4-3-3, 4-2-4 modern futbol anlayışı da Altay'da vücut buldu. İtalya'dan Altay'ın antrenörlüğüne getirilen Leandru Remondini çağdaş futbolu Altay'da uyguladı. Takımı başarıdan başarıya koşturdu. Soyadını Altay'dan alan Öz Altay'lı Vahap Özaltay son nefesini bile Altay'ın çatısında, mukadder çatıda verdi. Altay'ın Kongresinde konuşurken heyecanlandı ve kalbi, Altay için attığı kalbi kulüp binasında durdu, ruhu orada uçtu. 27 Aralık 1929 yılında Altay-Altınay maçında Altay futbol sahasında şehit de verdi. Vehbi şiddetli bir darbe nedeniyle vefat etti. Uluslararası Fuar Kupasına ilk iştirak etme başarısına ulaştı.

Şimdiki UEFA kupasında Altay Siyah-Beyaz renkleri Avrupa sahalarında temsil etti. Türk futbolunda İstanbul'un üç büyüklerine ilk kafa tutan Ege'in incisi İzmir'in gözbebeği Altay oldu. Onların yıllardır süren 1'incilik, 2'incilik, 3'üncülük tahtını bozan Altay'dı. Yapışık kardeşler arasına girerek 2'ncilik kürsüsüne oturdu. Anadolu futbolunda ilk devrim Altay tarafından yapıldı. İstanbul futbolunun tekelindeki kupaya şampiyonluk ismini ilk yazdıran Anadolu takımı Altay'ın ta kendisidir. Altay'ın müzesini şu anda “Türkiye Kupası” en değerli kupa olarak süslemektedir. Bu kupanın en gurur ve övünç tablosu da Altay'ın sinesinden kopan Göztepe ile finalin oynanmasıdır. Eskiler bunu bir babanın oğlu ile mücadelesi olarak nitelemektedirler.

Başarıları

* İzmir'de 16 kez İzmir Şampiyonluğu kazanan yüzlerce şilt ve kupayı müzesine taşımıştır.
  • Türk futbolunda İstanbul'un üç büyüklerine ilk kafa tutan Altay oldu. Onların yıllardır süren 1'incilik, 2'incilik, 3'üncülük tahtını bozan Altay'dı. Yapışık kardeşler arasına girerek 2'ncilik kürsüsüne oturdu.
  • Anadolu futbolunda ilk devrim Altay tarafından yapıldı. İstanbul futbolunun tekelindeki kupaya şampiyonluk ismini ilk yazdıran Anadolu takımı Altay'ın ta kendisidir. Altay'ın müzesini şu anda Türkiye Kupası en değerli kupa olarak süslemektedir. Bu kupanın en gurur ve övünç tablosu da Altay'ın sinesinden kopan Göztepe ile finalin oynanmasıdır. Eskiler bunu bir babanın oğlu ile mücadelesi olarak nitelemektedirler.
  • TSYD İzmir şubesi tarafından düzenlenen kupada Altay, 2006 yılında aldığı son kupa ile bu kupayı 16 kez müzesine götürmüştür.
  • UEFA Fuar Şehirleri Kupası'na ilk iştirak etme başarısına ulaştı. Şimdiki UEFA Kupası'nda Altay Siyah-Beyaz renkleri Avrupa sahalarında temsil etti. Roma takımını İzmir'de 3-2 mağlup etti. Rövanş maçında da Roma'daki maçta 10-0 gibi bir skorla mağlup olmuştur.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Altay Spor Kulübü
Altay Spor Kulübü