Alternatif Akım

Akım yönü ile akım şiddeti zamanının periyodik fonksiyonu ...

Akım yönü ile akım şiddeti zamanının periyodik fonksiyonu olarak değişen elektrik akımı.

Temel bir deneyle alternatif akımlar şu şekilde gösterilir:

B hobinin karşısına bir NS mıknatıs konsun. Bu mıknatıs ortasından, geçen O ekseni etrafında ve okla gösterilen yön de dönecek şekilde kurulmuştur. Mıknatısın N ve S kutuplarının, bobini önünde her geçişinde, bobinin A ve B uçlan arasında yön değiştiren alternatif bir elektromotor kuvveti meydana gelir.

A ve Ç uçları, bir iletkenle birleştirilirse bu iletken ile B bobininden meydana gelen devreden bir altım geçer, bu akım da alternatiftir. Endüstride alternatif akım elde etmek için kullanılan aletlerin esası, şekilde görüldüğü gibidir. Yalnız bobin ve mıknatıs sayıları çoğalmıştır.

Alternatif akımlar, teknikte doğru akımlardan daha fazla kullanılmaktadır. Buna da sebep, bu cins atanın, elde edildiği yerden müşteriye ulaştırılmasının daha ucuz olmasıdır. Doğru akımın gerilimi: yüksek akım transformatörler trik enerjisinden bir kısmı ısıya çevrilir. Halbuki alternatif akımlarda, önce gerilimi yüksek akım transformatörler sayesinde gerilimi düşük, akım şiddeti yüksek bir hale getirilir ve müşteriye, daha az bir kayıpla gönderilmiş olur.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Alternatif Akım
alternatif akım