Amandine Bourgeois

Kısaca: Amandine Bourgeois (d. 20 Haziran 1979, Angoulême), 2008 yılında ''Nouvelle Star'' isimli şarkı yarışmasının altıncı sezonunu kazanarak ünlenen Fransız şarkıcı. Zaferini izleyen yıl ''20 m²'' isimli ilk stüdyo albümünü yayınlamış ve 2010 yılında Mathieu Amalric'in "Tournée" isimli filminin şarkısını yorumlamıştır. 2011 yılında Scorpions ile "Still Loving You/Je taime encore" isimli şarkıyı söylemiştir. 2012 yılında yayınlanan ikinci albümü ''Sans amour mon amour'', Amy Winehouse'un ekibinin göze ...devamı ☟

Amandine Bourgeois (d. 20 Haziran 1979, Angoulême), 2008 yılında Nouvelle Star isimli şarkı yarışmasının altıncı sezonunu kazanarak ünlenen Fransız şarkıcı. Zaferini izleyen yıl 20 m² isimli ilk stüdyo albümünü yayınlamış ve 2010 yılında Mathieu Amalric'in "Tournée" isimli filminin şarkısını yorumlamıştır. 2011 yılında Scorpions ile "Still Loving You/Je taime encore" isimli şarkıyı söylemiştir. 2012 yılında yayınlanan ikinci albümü Sans amour mon amour, Amy Winehouse'un ekibinin gözetimi altında, Yellow Fish Studios'ta, telli çalgılar ise Abbey Road Studios'ta kaydedilmiştir. İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilen 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı "L'enfer et moi" isimli şarkı ile temsil etmiş ve yarışmayı 14 puan ile yirmi üçüncü sırada tamamlamıştır. == Hayatı ve kariyeri 1979–2006: İlk yıllar Amandine Bourgeois, 12 Haziran 1979 tarihinde Fransa'nın Angoulême şehrinde, gitarist bir baba ve hemşire bir annenin kızı olarak doğdu ancak bir basçı olan üvey babası ile büyüdü. Yedi yaşında solfej dersleri almaya ve dokuz yaşında flüt çalmaya başladı. On altı yaşındayken kurduğu bir rock grubu ile ilk sahne deneyimini yaşadı. Bir otel yöneticisi olmak üzere Birleşik Krallık ile Balear Adaları'nda bir garson olarak işe başladı ve müziğe ara verdi. Yirmi iki yaşına geldiğinde Toulouse'a döndü ve yeniden müzik ile ilgilenmeye başladı. Pop-rock grubu Tess ve funk-soul grubu Zia ile birlikte Albi, Gaillac ve Toulouse şehirleri arasında küçük çapta sahnelerde ve 2003 yılında, şarkıcı Hélène Rollès'nin Tourner la page isimli albümünün kaydı sırasında, Rollès'un korosunda yer aldı. Bunu Gold isimli grup ile ilk konserini vermesi izledi. 2005 yılında Le casting isimli müzikal tiyatroda ve 2006 yılında, Gilles Ramade tarafından sahnelenen "The Wall" isimli opera-rock müzikalinde sahne aldı. Müzik yapma isteği, doğaçlama ve yeniden düzenlemeye dayalı yorumları doğrulayarak Zia isimli müzik grubunda blues ve rock tarzlarında şarkılar söylemeye devam etti. Tous de stars isimli bir albüm projesinde, arkadaşları Guillamaume Soulan ve Djé Amedji başta olmak üzere pek çok farklı müzisyen ile çalıştı. 11 Haziran 2008 tarihinde, büyük finalde Benjamin Siksou ile yarışarak "yeni yıldız" ünvanını kazandı ve Sony Music ile müstakbel albümünün prodüksiyonu için bir kontrat imzaladı. France 2 televizyonu tarafından düzenlenen bir müzik festivaline katıldı ve Nouvelle Star ile NRJ radyosu tarafından düzenlenen bir yaz turnesine çıktı.

2009–2011: Profesyonel çıkış ve 20 m2

2009 yılının Nisan ayında Amandine Bourgeois, radyo istasyonları ve halk tarafından oldukça sevilen iş ortağı Guillaume Soulan ilke birlikte yaptıkları, "L'homme de la situation" (Mevki adamı) isimli ilk teklisini yayınladı. Bu tekli, Fransa dijital indirme listesinde on dokuzuncu sıraya kadar yükseldi ve 1 Haziran 2009 tarihinde yayınlanan 20 m² isimli albümün habercisi idi. Bu eser halk ve basın tarafından biraz beğenildi —Fransa'da beş, Belçika'nın Valonya bölgesinde ise sekizinci oldu—, yaz boyunca Fransa'da altın plak olarak tescillendi. Yeniden çalışmalara başlayan Amandine, plak firmalarının pek kazanç sağlayamadığı "Tant de moi" (Pek çok ben) isimli ikinci teklisini yayınladı. Ardından, 2010 yılının Ocak ayında gerçekten başarıyı yakaladığı "Du temps" (Zaman) isimli üçüncü teklisini yayınladı. Amandine bu şarkıyı pek çok defa televizyonda söyledi ve bu da albümü üst sıralara yükseltti. Aynı zamanda albümü sahnede tanıtmak için turneye çıktı. 9 Şubat 2010 tarihinde Alhambra Salonu'nda gerçekleştirilen ilk konseri, basından oldukça olumlu eleştiriler aldı. Bu turne 2010 yılının Kasım ayına kadar devam etti. 20 m² albümü Fransa'da yaklaşık altmış bin ve Avrupa'da yetmiş bin adet sattı. Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülünü kazanan Mathieu Amalric, Amandine'in sıcak ve güçlü sesinden etkilendiğini belirtmiş ve dördüncü uzun metrajlı filmi "Tournée" (Turne) için filmin orijinal kayıtlarında şarkısını yorumladı. 2010 yılının Haziran ayında Alain Bashung'un "Bijou" (Mücevher) isimli şarkısını yorumlamak üzere söz yazarı ve besteci Boris Bergman'ın "Remets-lui Johnny Kid" isimli filmine katıldı ve 2010 yılının Ekim ayında, Avrupa turnesi sırasında San Francisco çıkışlı alternatif rock grubu TRAIN ile buluştu. 2011 yılının Kasım ayında dünyaca ünlü Scorpions grubu, Comeblack isimli albümlerinin çıkışı nedeniyle ikinci bir isim verdikleri ve Fransızca sözler ekledikleri "Still Loving You / Je t'aime encore" (Seni hala seviyorum) isimli şarkılarını Amandine ile birlikte söyledi ve Amandine, Annika G. ile 2012 yılının Ocak ayında yayınlanan "Wild Maybe Roses" isimli şarkıyı seslendirdi.

2012: Sans amour mon amour

19 Mart 2012 tarihinde yayınlanan ikinci albümü Sans amour mon amour (Aşksız aşkım), yapımcı Ian Capple ve Amy Winehouse'un ekibinin gözetimi altında İngiltere'de, Yellow Fish Studios'ta gerçekleştirildi. Telli çalgılar Londra'daki efsanevi Abbey Road Studios'ta kaydedildi. Bu yeni albüm gitar sesleri, R&B tarzı müziğin en saf geleneğindeki nefesli bakır çalgıların riffleri, el çırpmaları ve vurmalı çalgıların tempoları ile dikkat çekti. "Sans amour mon amour", Bertrand Papy tarafından bestelenmiş ve şarkının sözleri Amandine'in kendisi ile birlikte Arnaud Garoux ve Boris Bergman tarafından yazılmıştır. Boris Bergman, "Incognito", "Le revoir", "Rien pour plaire" ve "Le temps est à la pluie" şarkılarının da sözlerini yazmıştır. Amandine, "Incognito" şarkısını, genç İngiliz şarkıcı Murray James ile birlikte söyledi. 2012 yılının Ekim ayında, albüm satışları çok az olduğu için konserlerini iptal etti (2012 yılında albüm satışları dört binin altında kalmıştır) ve şu açıklamayı yaptı: "Konserlerimin iptal edildiğini duymaktan büyük üzüntü duydum ama biletler satılmadı. Aranızdan bazılarının biletlerini önceden aldıklarını biliyorum. Umarım ücretler size geri iade edilebilir. Gerçekten çok üzgünüm ama albümlerimin satılmadığı ve radyolarda çalınmadığı bir zamanlarda salonları doldurmak çok zor. Tutkumu yaşamaya devam edebilmek için çok dua etmeye ve özellikle daha sıkı çalışmaya gayret edeceğim!"

2013: Eurovision Şarkı Yarışması

:Ayrıntılı bilgi: 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa 22 Ocak 2013 tarihinde France 3 televizyonu, Bourgeois'in, İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilecek 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı, sözleri ve bestesi Boris Bergman ile David Salkin'e ait olan "L'enfer et moi" (Cehennem ve ben) isimli şarkı ile temsil edeceğini açıklamıştır. Amandine Bourgeois, büyük beşlinin bir üyesi olan Fransa'yı temsil ettiğinden, yarışmaya 18 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen finalden başlamış ve sahneye ilk sırada, Litvanya'yı "Something" isimli şarkı ile temsil eden Andrius Pojavis'ten önce çıkmıştır. Bourgeois, yirmi altı ülkenin yarıştığı büyük finali 14 puan ile yirmi üçüncü sırada tamamlamıştır. == Diskografi == * 20 m² (2009) * Sans amour mon amour (2012)

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.