Amboyna Olayı

Amboyna Olayı, 1623 yılında Hollanda Doğu Hint Şirketi (Felemenkçe: Vereenigde Oostindische Compagnie)'ye bağlı Hollandalıların, bölgenin ticari çıkarlarını tekelleştirmek için İngilizlerin ticarethanesine saldırıp sonuçta İngiliz, Japon ve Portekiz rakiplerini öldürdüğü olay. İngiliz tacirler, Hollandalıları Doğu Hint Adaları'na kadar takip etmiş ve günümüzde Doğu Endonezya'da bulunan Molucca adalarından Amboyna adasına yerleşmişlerdi.

1623 yılında Hollanda Doğu Hint Şirketi (Hollandaca: Vereenigde Oostindische Compagnie)`ye bağlı Hollandalıların, bölgenin ticari çıkarlarını tekelleştirmek için İngilizlerin ticarethanesine saldırıp sonuçta İngiliz, Japon ve Portekiz rakiplerini öldürdüğü olay.

İngiliz tacirler, Hollandalıları Doğu Hint Adaları`na kadar takip etmiş ve günümüzde Doğu Endonezya`da bulunan Molucca adalarından Amboyna adasına yerleşmişlerdi. Burada Hollanda Doğu Hint Şirketi, baharat yetiştiricilerle antlaşmayı sağlamışlardı. Adanın Hollandalı valisi, kendisini öldürmeyi planladıklarını anladığı Japon paralı askerleri olan İngilizleri işkenceye maruz bırakarak planlarını açığa çıkardı ve bölgede söz sahibi olmak isteyen İngilizleri idam ettiler. Şubat 1623`te 10 İnigiliz, 9 Japon ve 1 Portekiz olmak üzere 20 kişi idam edildi. Fabrikalarını Hollandalılara kaptıran İngilizler, buradan ayrılıp Hindistan`a yöneldiler.

tarih-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Amboyna Olayı
Amboyna Olayı