American Graffiti

Amerikan Graffiti George Lucas tarafından yönetilen, Francis Ford Coppola tarafından yapımcılığı yapılan, Willard Huyck tarafından yazılan ve Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat, Harrison Ford, Charles Martin Smit, Cindy Williams, Candy Clark, Mackenzie Phillips, Bo Hopkins ve Wolfman Jack'nin oynadığı coming-of-age komedi filmi.

1962'de Kaliforniya, Modesto'da geçen film, o zamanlar Lucas'ın yaş grubu arasında popüler olan seyir ve erken dönem rock 'n' roll kültürlerini konu alıyor. Film, bir dizi kısa hikâye aracılığıyla bir grup gencin hikâyesini ve bir gece boyunca yaşadıkları maceraları anlatıyor.

Çekimler başlangıçta San Rafael, California'da yapılacaktı, ancak yapım ekibinin ikinci bir günden sonra çekim yapma izni verilmedi. Sonuç olarak, üretim Petaluma'ya taşındı.

American Graffiti, 2 Ağustos 1973'te İsviçre'deki Locarno Uluslararası Film Festivali'nde prömiyerini yaptı ve 11 Ağustos 1973'te Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Film büyük beğeni topladı ve En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterildi 777.000 $ 'lık bir bütçeyle çekilmiş, şimdiye kadarki en karlı filmlerden biri haline gelen American Graffiti, ilk sürümünden bu yana 200 milyon $ 'ın üzerinde tahmini bir getiri elde etti. 1995 yılında, Birleşik Devletler Kongre Kütüphanesi filmi "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" kabul etti ve Ulusal Film Sicilinde korunması için seçti.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.