American Horror Story: Asylum

American Horror Story: Asylum (Türkçesi: Amerikan Korku Hikayesi: Akıl Hastanesi), FX tarafından yayınlanan korku-gerilim dizisi American Horror Story'nin ikinci sezonudur. 17 Ekim 2012 - 23 Ocak 2013 tarihleri arasında yayınlanmıştır. İkinci sezonda konu gidişatı ve karakterler ilk sezondan bağımsız olduğu için, dizi American Horror Story başlığı altında bir antoloji serisi olmuştur.

Sezon, 1964 yılında kurgusal bir akıl hastanesi olan Briarcliff Hastanesi'ndeki hastaların, görevlilerin geçmişteki ve gelecekteki hallerini işler. İlk sezondaki karakterlerden Frances Conroy, Jessica Lange, Dylan McDermott, Sarah Paulson, Evan Peters, Zachary Quinto, ve Lily Rabe bu sezonda ana karakterleri canlandırmaktadır.

İlk sezon gibi Asylum da eleştirmenlerden ve hayranlardan olumlu eleştiriler aldı. Jessica Lange'in, James Cromwell'in, Zachary Quinto'nun, Sarah Paulson'un, ve Lily Rabe'in oyunculukları yer yer çok övüldü. İkinci sezon, Emmy Ödüllerinden toplamda 17 ödül kazandı. Ödüller arasında En İyi TV Dizisi Performansları ve Jessica Lange'in, Sarah Paulson'un, James Cromwell'in ve Zachary Quinto'nun oyunculuk dalında aday oldukları dallarda Cromwell, En İyi Dizi veya Film dalındaki En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü aldı. 3. Eleştirmenlerin Seçimi Televizyon Ödüllerinde ise Quinto ve Paulson, Yardımcı Oyuncu ödüllerini aldılar.

Antoloji serisi olması dışında Lily Rabe, Naomi Grossman ve John Cromwell gibi bazı kadro oyuncularının, dizinin dördüncü sezonu American Horror Story: Freak Show'daki karakterlerle bağlantısı da vardır.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.