Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi, (USOC) (İngilizce:``United States Olympic Committee``) kâr amacı gütmeyen ABD`nin Millî Olimpik Komitesidir. Komitenin amacı ABD Anti-Doping Ajansı ile Uluslarası Anti-Doping Ajansı ve diğer Uluslarası Spor Federasyonları arasındaki koordinasyonu sağlamaktır. Ted Stevens Olympic and Amateur Sports Act Kuruluşu`nun altında ABD tüzüğüne bağlıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi

Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Komitesi, (USOC) (İngilizce:``United States Olympic Committee``) kar amacı gütmeyen ABD`nin Milli Olimpik Komitesidir. Komitenin amacı ABD Anti-Doping Ajansı ile Uluslarası Anti-Doping Ajansı ve diğer Uluslarası Spor Federasyonları arasındaki koordinasyonu sağlamaktır. Ted Stevens Olympic and Amateur Sports Act Kuruluşu`nun altında ABD tüzüğüne bağlıdır.

Amaç

Milli Olimpiyat Komitesi olarak kuruluş, Amerikalı atletleri seçmeyi, onlara antreman imkanı sağlamayı, maddi destek olmayı ve Olimpiyat Oyunları, Kış Olimpiyatları ve Pan Amerikan Olimpiyatları gibi spor organizasyonlarına hazırlamayı hedefler.

USOC ayrıca ABD`yi her türlü Olimpik toplantıda ve organizasyonda temsil eder. Aday şehirlerin seçiminde ABD`yi temsil eder ve aday olan şehirleri IOC`ye sunar.

LinklerSpor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar